Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Velionio santaupos banke: terminai ir kitos taisyklės

Rašymas
123rf.com / Rašymas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prieš keturis mėnesiui mirė mano mamos tėvas. Pasirodo, kad jis turėjo santaupų banke. Apie jas mano mama iki šiol nežinojo. Išgirdome, kad jau praėjo terminas palikimui priimti. Ką mums daryti, kuomet praleidome terminą palikimui priimti?

Kad įgytų palikimą, įpėdinis turi jį priimti. Įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, kai jis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti, kreipėsi į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turto apyrašo sudarymo arba kai įpėdinis padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą.

Paprastai palikimas yra priimamas paduodant palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą. Šis pareiškimas turi būti paduotas per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos. Jeigu į notarą kreipiamasi pažeidus trijų mėnesių terminą, reikės kreiptis į teismą su prašymu pratęsti terminą.

Teismas gali šį terminą pratęsti, jeigu pripažįsta, kad jis praleistas dėl svarbių priežasčių. Įstatymas nenurodo, kokios priežastys laikytinos svarbiomis. Kiekvienu atveju tai sprendžia teismas, įvertindamas konkrečias aplinkybes. Tokiomis aplinkybėmis gali būti įpėdinio tėvų, globėjų ar rūpintojų piktnaudžiavimas savo teisėmis. Terminas palikimui priimti gali būti pratęstas tik tokiam įpėdiniui, kuris nuo palikimo atsiradimo pradžios išreiškė norą jį priimti, tačiau dėl susiklosčiusių individualių gyvenimo aplinkybių negalėjo atlikti įstatymo nustatytų palikimo priėmimo veiksmų.

Sprendžiant klausimą dėl termino pratęsimo turi būti atsižvelgta į asmens, prašančio pratęsti terminą, teisinį statusą, jo elgesį, taip pat į protingumo, sąžiningumo bei teisingumo kriterijus, būtina įvertinti kiek laiko terminas priimti palikimą buvo praleistas. Palikimas gali būti priimamas pasibaigus terminui ir be kreipimosi į teismą, jeigu su tuo sutinka visi kiti priėmę palikimą įpėdiniai.

Tačiau tuo atveju, jeigu jokių svarbių priežasčių terminui pratęsti nėra (pavyzdžiui, įpėdinis kelis metus tingėjo pateikti notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą), o kiti priėmę palikimą įpėdiniai neduoda sutikimo dėl palikimo priėmimo praleidus terminą, įpėdinis gali įforminti palikimą savo vardu įrodęs, kad priėmė jį „pagal faktą“.

Tam reikia kreiptis į teismą su prašymu nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą. Tame prašyme reikia pateikti įrodymus, kad per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos tas įpėdinis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti.

Įpėdinis laikomas faktiškai pradėjusiu valdyti turtą, jeigu jis pradėjo juo rūpintis kaip savo turtu (valdo, naudoja ir juo disponuoja, prižiūri, moka mokesčius, kreipėsi į teismą išreikšdamas valią priimti palikimą ir paskirti palikimo administratorių ir pan.). Tačiau svarbu pažymėti, kad šie faktai turėjo įvykti ne apskritai, o per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos.

Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min