Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2009 02 10, 14:11

Amžinoji Vilniaus mero rinkimų byla baigta: Zuokas – kaltas! (atnaujinta 15.25 val.)

Antradienį Aukščiausiasis Teismas (AT) pagaliau paskelbė, jog buvęs sostinės vadovas Artūras Zuokas pelnytai nubaustas už tarybos nario Vilmanto Drėmos papirkimą prieš šešerius metus.
Artūras Zuokas
Teismuose prisikamavęs buvęs Vilniaus meras A.Zuokas (dešinėje) šiandien pagaliau sužinojo jam lemtingą sprendimą. / Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr.

Seimo narys, Liberalų ir centro sąjungos lyderis 40 metų A.Zuokas per 2003-iųjų mūšį dėl valdžios persistengė.

Taip šiandien paskelbė septynių AT teisėjų kolegija. AT 14 val. paskelbė, kad A.Zuoko ir dviejų jo bičiulių skundus atmetė besąlygiškai. Tuo tarpu prokuroro prašymus teismas patenkino iš dalies: bausdamas Darių Leščinkską, perkvalifikavo sąvoką  iš „pasikėsinimo papirkti" į „baigtą papirkimą". Andriaus Janukonio atžvilgiu „pasikėsinimas organizuoti papirkimą" pakeistas į „papirkimo organizavimą". 

Teismas atmetė A.Zuoko teiginius, esą jis nubaustas nepelnytai.A.Zuokas ir „Rubicon” atstovai sumanė, kad architekto specialybę turintį V.Drėmą reikia pasamdyti kurti kokį nors projektą, kad jo gaunami pinigai atrodytų kaip honoraras už darbą, o ne kyšis.

Prokurorų norams bausti A.Zuoką griežčiau teisėjai taip pat nepritarė.

A.Zuoko veiklos kvalifikacija palikta nepakeista „dėl aplinkybių, susijusių su jo, kaip Seimo nario, teisine neliečiamybe“.

Prokurorų skundo dalį, kuria buvo prašoma dar labiau pabloginti A.Zuoko teisinę padėti, AT kolegija paliko nenagrinėtą ir kasacinį procesą dėl šios skundo dalies nutraukė. „Nes kasacinio bylos nagrinėjimo metu Artūras Zuokas yra įgijęs Seimo nario asmens neliečiamybės statusą“, – paaiškino teismas.

 Zuokas ir vėl įtūžęs (papildyta 14.37 val.)

Kaip jau tapo įprasta, ir po šio teismo posėdžio A.Zuokas liejo įtūžį. Tačiau šįkart politiko pyktis buvo bene didžiausias – jis net pagrasino tarptautiniais teismas.

„Tokio sprendimo nepriimu! Tikrai savo garbę ir orumą ir visą kitą ginsiu, kaip numato įstatymai. Kaip? Neabejoju, kad kreipsiuos į Europos Sąjungos Žmogaus teisių teismą. Nes tiek, kiek yra šiandien šiuo sprendimu ir visu šiuo procesu pasityčiota iš įstatymų ir teisingumo, neturi būti toleruojama. Vertinčiau šį sprendimą kaip labai keistą ir nesuprantamą, kuris nieko bendra neturi nei su teisingumu, nei su teisybe“, – tai, ką šiandien išgirdo Aukščiausiajame Teisme, iškart po posėdžio komentavo A.Zuokas.

Politikas tikino lengvai atsisakysiąs savo, kaip Seimo nario, teisinės neliečiamybės, jei tik teismai sutiktų iš naujo narplioti garsiąją Vilniaus mero rinkimų istoriją.

Apie šiandienos AT verdiktą A.Zuokas kalbėjo: „Teismas labai nenorėjo priimti jokio sprendimo, o bandė rasti įvairiausias formuluotes, teisinius paaiškinimus, kaip išvengti sprendimo priėmimo.“

„Lochas“ ir „vaiduoklis“

15min.lt primena, kad buvęs Vilniaus meras buvo teisiamas su „Rubicon group“ valdybos pirmininku Andriumi Janukoniu bei kitu šios įmonės atstovu Dariumi Leščinsku.

Visas mechanizmas, kaip A.Zuokas per A.Janukonį ir D.Leščinską bandė daryti įtaką tuometiniam sostinės tarybos deputatui V.Drėmai, atsispindi slapta užfiksuotuose telefoniniuose pokalbiuose.

Nors A.Zuokas teismuose nuolat aiškina, jog jam nebuvo jokios prasmės papirkti savo partijos bičiulį 49 metų V.Drėmą, bendraudami tarpusavyje kaltinamieji pastarąjį politiką vadino vaiduokliu, durneliu, lochu, ligoniu, narkomanu, pederastu.

Slaptieji pokalbiai buvo viešai klausomi žemesnės instancijos teismo posėdžiuose. Iš jų paaiškėjo, kaip kaltinamieji bandė paveikti V.Drėmą, kad šis per rinkimus balsuotų už A.Zuoką.

Byloje yra duomenų, kad 2003 metų balandžio 7 dieną V.Drėma atsisakė D.Leščinsko jam siūlyto 20 tūkst. litų kyšio už savo balsą. D.Leščinskas skambino A.Janukoniui ir raportavo: „Nepaėmė, jis ligonis. Jį gydyti reikia!”

Balandžio 9 dieną V.Drėma dingo kaip į vandenį, jo net ieškojo policija. A.Zuokui, kad būtų išrinktas meru, kaip tik pritrūko vieno balso.

Plauks Nerimi pilvu į viršų?

Rinkimams nusikėlus į birželį, A.Zuokas ir „Rubicon” atstovai sumanė, kad architekto specialybę turintį V.Drėmą reikia pasamdyti kurti kokį nors projektą, kad jo gaunami pinigai atrodytų kaip honoraras už darbą, o ne kyšis.

Iš pokalbių paaiškėja, kad stambiu užsakymu V.Drėmą norėta tik sugundyti, visų pinigų niekas nesirengė jam mokėti. A.Janukonis D.Leščinskui aiškino: „Reikia durnelį laikinai suintriguoti. Aš manau, kad už dešimties dienų tu galėsi jį pasiųsti nacher ir atsisveikinti su dešimtadaliu sutartos sumos.”

Martyno Vidzbelio/„Scanpix“ nuotr./Mėtytas ir vėtytas V.Drėma.
Mėtytas ir vėtytas V.Drėma

A.Janukonis A.Zuoko klausė, kaip elgtis su V.Drėma – „tam durneliui mokėti oficialiai ar neoficialiai? A.Zuoko atsakymas buvo toks: „Darykit taip, kad būtų gerai.”

Kitąsyk A.Janukonis A.Zuoko teiravosi, ar perduoti V.Drėmai „laiškelį, kuriame jam bus išaiškinta, kas su juo bus, jeigu jis nesąmones darys“. A.Zuokas pataria to nedaryti.

Įsimintinas buvo ir balandžio 30 dieną įrašytas pokalbis tarp A.Janukonio ir tuometinio Seimo nario Vytauto Kvietkausko, kuriame „Rubicon“ atstovas svarstė, ar V.Drėmos neatras „Nery plaukiantį, pilvu išpūstu“.

Pagrobė ir išvežė

Birželio 10 dieną nutarta V.Drėmą pagrobti ir išvežti į užmiestį, kad politiniai oponentai neturėtų galimybių jo pervilioti. „Duodam Svaiką, tegul važiuoja į viloną. Nes vėl prapuls pederastas, ką tada darysim?” – A.Janukonis aiškino D.Leščinskui, jog reikia liepti „Rubicon“ vairuotojui Svajūnui Navikui nuvežti politiką į viešbutį už Vilniaus.

Kai A.Janukonis liepė D.Leščinskui, pas kurį tada buvo V.Drėma, kad „paleisti jo negali. Iš patalpų, iš niekur”, pašnekovas atsakė: „Jeigu eis žmogus lauk, aš jo nesulaikysiu.”Vertinčiau šį sprendimą kaip labai keistą ir nesuprantamą, kuris nieko bendra neturi nei su teisingumu, nei su teisybe, – komentavo A.Zuokas.

Prokurorų duomenimis, birželio 10 dieną D.Leščinskas V.Drėmai perdavė 45 tūkst. litų – ne kaip kyšį, o kaip stambaus užsakymo avansą.

Netrukus V.Drėma A.Zuoko nurodymu išvežtas į sodybą Molėtų rajone, o birželio 11-osios popietę atvežtas tiesiai į lemtingąjį Vilniaus posėdį.

Aršus A.Zuoko kritikas, sostinės politikas ir milijonierius Vidmantas Martikonis sykį viešai pareiškė iš paties A.Zuoko neoficialiame pokalbyje išgirdęs, jog V.Drėmos balsas mero rinkimuose jam kainavo 120 tūkst. litų.

Šiurkštūs nusikaltimai

A.Zuoko, A.Janukonio bei D.Leščinsko veiksmai kvalifikuoti kaip trukdymas pasinaudoti rinkimų teise, neteisėtas laisvės atėmimas, neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą rinkimas ir pasikėsinimas papirkti.

Teismas A.Zuokui buvo paskyręs 100 MGL dydžio – 12 500 litų baudą. Tokia pačia bauda buvo nubaustas ir A.Janukonis. D.Leščinskas gavo mažiausią baudą –10 tūkst. litų (80 MGL).

Pasibylinėti Aukščiausiajame Teisme siekė abi pusės. Prokurorai prašė bausmę griežtinti, o A.Zuokas su savo „Rubicon“ bičiuliais – juos visiškai išteisinti.

Skundai – nepagrįsti

Sprendimą paskelbusio AT teisėjai pateikė ir keletą paaiškinimų.

„Išplėstinė 7 teisėjų kolegija nerado pagrindo suabejoti teismo atliktu įrodymų vertinimu ir tuo, kaip teismas nustatė faktines aplinkybes. Nuteistųjų argumentus, kad teismas neturėjo teisės remtis Vilmanto Drėmos parodymais, duotais ikiteisminio tyrimo teisėjai, telefoninių pokalbių įrašais, kompiuterinėse laikmenose užfiksuota informacija apie Vilmantui Drėmai skirtus 45 tūkst. litų, kolegija atmetė“, – teigia AT teisėjai.

Kolegija pabrėžė, jog „Vilniaus apygardos teismas, priimdamas apkaltinamąjį nuosprendį, nuteistiesiems inkriminuotas faktines aplinkybes nustatė remdamasis byloje surinktų įrodymų visuma, kruopščiai patikrinęs ir motyvuotai pašalinęs visas abejones dėl įrodymų patikimumo ir leistinumo.“

AT teisėjai taip pat pažymėjo, kad apygardos teismo nuosprendis yra aiškus, išsamiai argumentuotas, struktūra ir turiniu atitinka įstatymų reikalavimus.

Du planavo, vienas vykdė (papildyta 15.25 val.)

AT teisėjai nepatikėjo A.Janukonio ir D.Leščinsko samprotavimais, esą V.Drėmai siūlyti pinigai nėra kyšis.

„Darius Leščinskas, vykdydamas Artūro Zuoko ir Andriaus Janukonio sumanytą planą, pasiūlė Vilmantui Drėmai būtent kyšį, nors ir buvo sudaryta regimybė, kad pinigai bus sumokėti teisėtai, už realiai atliktus projektavimo darbus, sandoris buvo forminamas rašytine sutartimi. Tai buvo daroma rinkimų išvakarėse, sutartis buvo pasirašoma į susitikimą atvažiavus Artūrui Zuokui.

Ir nors Vilmantui Drėmai atvirai nebuvo sakoma, tačiau leista suprasti, kad už sutartį ir žadamus avansu sumokėti pinigus jis turi būti dėkingas Artūrui Zuokui, kad iš jo tikimasi atitinkamo balsavimo per mero rinkimus. Sumokėjus pinigus, realiai vykdyti sutarties ir pasinaudoti Vilmanto Drėmos, kaip architekto, paslaugomis, nebuvo ketinama. Visa tai leido teismui padaryti pagrįstą išvadą, kad Vilmantui Drėmai buvo siūlomas kyšis už tai, kad mero rinkimų metu jis balsuotų už Artūrą Zuoką. Darius Leščinskas pripažintas įvykdęs, o Artūras Zuokas ir Andrius Janukonis – organizavę šią nusikalstamą veiką“, – teigiama šiandien paskelbtame AT sprendime.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min