15min be reklamos
Publikuota 2022 10 05, 15:16

Baltarusė nupiešė įtariamo šnipo portretą: Lukašenkos režimo talkininkas po lietuvio inteligento kauke

„Jis mokėjo įgyti pasitikėjimą ir turėjo tikslą kiršinti, diskredituoti nuo Aliaksandro Lukašenkos režimo Lietuvon pasitraukusius baltarusius“, – taip už šnipinėjimą sulaikytą lietuvį Mantą Danielių apibūdina reikalų su juo turėjusi Kaune gyvenanti baltarusė Veranika Vyhouskaja. Jos teigimu, lietuvio taikiniais tapo ne tik nuo režimo pabėgę baltarusiai, bet ir ukrainiečių karo pabėgėliai. Moteris sakė jau gerokai anksčiau rašiusi pareiškimus policijai dėl patiriamo M.Danieliaus persekiojimo, tačiau pagalbos nesulaukusi. Baltarusijos propaganda jau skelbia apie persekiojamą „politinį kalinį“.
Mantas Danielius Tik prenumeratoriams
Mantas Danielius / 15min nuotr.

Lietuvos policija ir Generalinė prokuratūra antradienį patvirtino, kad teisėsaugos pareigūnai sulaikė šnipinėjimu Baltarusijos režimui įtariamą Lietuvos pilietį Mantą Danielių. Jis suimtas dviem mėnesiams.

Nepriklausoma baltarusių žiniasklaida šį teisininku prisistatantį 39 metų lietuvį jau anksčiau kaltino bandant įsiterpti į baltarusių opoziciją Vilniuje ir surinktus duomenis perduodant Baltarusijos saugumui.

15min kalbėjosi su Lietuvoje gyvenančia V.Vyhouskaja, kuri pasakojo asmeniškai susidūrusi su M.Danielium ir patyrusi jo persekiojimą.

Baltarusė anksčiau pati ne vienam tautiečiui yra rekomendavusi M.Danielių kaip Lietuvos teisinę sistemą gerai išmanantį konsultantą, teisininką, tačiau vėliau teko suskubti visus įspėti, kad lietuvis gali būti su Baltarusijos KGB bendradarbiaujantis provokatorius.

M.Danielius socialiniuose tinkluose nurodo esąs teisininkas ar buvęs teisininkas, baigęs Mykolo Romerio universitetą. Registrų centro duomenimis, vyras įvairių tautybių užsieniečiams padėdavo registruoti įmones Lietuvoje. Būtent ši veikla lietuviui padėjo megzti ryšius su daugeliu baltarusių ir kitų šalių atvykėliais.

Lietuvos teisėsaugos duomenimis, M.Danielius anksčiau ne kartą yra teistas, 2011 metais policijos buvo oficialiai įspėtas pagal organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą.

15min fotografų M.Danielius buvo užfiksuotas dar 2016 metų vasarą tarp negausaus būrelio protestuojančiųjų per „Baltic Pride“ eitynes Vilniuje.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Mantas Danielius dalyvavo Baltic Pride 2016 eitynėse „Už lygybę!”
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Mantas Danielius dalyvavo Baltic Pride 2016 eitynėse „Už lygybę!”

Malonus, inteligentiškas, išprusęs“

V.Vyhouskaja atvyko gyventi į Lietuvą praėjusių metų rudenį, o nuo šių metų vasario gavo leidimą gyventi šalyje.

„Aš esu Baltarusijos aktyvistė, atvykau į Lietuvą ramiai gyventi, nes negalėjau gyventi tėvynėje, mane ten persekioja už mano pažiūras – aš už demokratiją, žmonių savivaldą ir darau darbus skaitmeninėje erdvėje“, – prisistatė moteris.

Veranika puikiai kalba lietuviškai, nes daugiau nei prieš dešimtmetį buvo sukūrusi šeimą su lietuviu. Šiuo metu išsituokusi, su vaikais gyvena Kaune.

„Esu vieniša, sėdžiu namuose ir man reikėjo patvarkyti kažkokius reikalus ir man mano buvęs vyras lietuvis pasiūlė tokį Mantą Danielių. Jis mane apsupo dėmesiu, jį domino mano gyvenimas, pasirodė toks prijaučiantis baltarusių bėdoms. Man pasirodė, kad jį įkvepia mano projektai, startuoliai“, – pasakojo Veranika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min