Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 3d. 13:23

Baltijos regione – daugiau galimybių telktis smulkioms įmonėms

Derybos
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Derybos

Kai išgirstame kalbant apie smulkųjį verslą prie Baltijos jūros, į galvą, ko gero, pirmiausia šauna alus ir čeburekai. Dažniausiai manoma, kad kurortinėje zonoje sėkmingiausiai plėtojasi paslaugų sektorius – turizmas ir pramogos.

Tačiau, žvelgiant plačiau, matyti didėjančios perspektyvos aplink Baltijos jūrą esančių šalių verslininkams: vienijantis, kuriant mažų ir vidutinių įmonių tinklus, formuojami didesni tarptautiniai klasteriai – pagal geografinį principą vienoje vietoje sutelkiamos tarpusavyje sąveikaujančios, bendrą veiklą vykdančios įmonės. Šiuos junginius prisidėti prie tarptautinių mokslinių tyrimų bei inovacijų skatina Europos Sąjungos Baltijos jūros regiono strategijos programa „BSR Stars“.

Užmezgami platesni tarptautiniai ryšiai

Vienas pagrindinių programos uždavinių – stiprinti Baltijos jūros regiono šalių verslo ryšius, išnaudojant mokslinių tyrimų ir inovacijų potencialą bei užtikrinant glaudesnį mokslo ir verslo bendradarbiavimą. Tikimasi, kad toks bendradarbiavimas padės kurti naujus, visame pasaulyje konkurencingus produktus.

Pagal ES Baltijos jūros regiono strategijos programą „BSR Stars“, inovacijų, klasterių ir mažų bei vidutinių įmonių plėtra rūpinasi Švedija ir Lietuva. Tai yra viena iš Baltijos jūros regiono strategijos prioritetinių sričių – visiškai išnaudoti regiono inovacinį ir mokslinių tyrimų potencialą.

„Programa padės Lietuvos klasteriams ir įmonėms įsitraukti į tarptautinius tinklus, pasinaudoti gerąja Baltijos jūros regiono šalių inovacijų politikos praktika, sustiprins ir padės vystyti efektyvią Lietuvos inovacijų sistemą, kuri prisidės prie šalies konkurencingumo didinimo“, – sako Ūkio ministerijos Inovacijų politikos skyriaus vedėja Rima Putkienė. Pasak jos, konkurencija padeda sukurti pažangesnius produktus ir paslaugas, o užmegzta partnerystė – rasti naujas rinkas jų realizavimui.

Mokslininkai ir verslininkai skatinami dirbti drauge

Kita programa, skirta stiprinti socialinę ir teritorinę sanglaudą Baltijos jūros regione ir, siekiant padidinti mažų bei vidutinių įmonių augimo galimybes, – „StarDust“ – telkia akademinę bendruomenę, viešąjį sektorių ir verslą. Pagal šią programą skatinama veikla tokiose srityse kaip švarios technologijos ir ateities energija, žmonių gerovė ir sveikata, ateities transportas, skaitmeninis verslas bei paslaugos. 2011–2013 metais šiems tikslams skirta per 6,5 milijono eurų.

Vienas sėkmingo verslo klasterių kūrimo ir tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdžių Lietuvoje yra Modernių namų kūrimo klasteris MONAK2, kuris dalyvauja Baltijos jūros regiono programos „StarDust“ „Komfortiškas gyvenimas“ (Comfort in Living) projekte Alytuje. 14 partnerių vienijantis įmonių, asociacijų ir universitetų junginys diegia šiuolaikiškus sprendimus ir kuria produktus, pritaikant namus žmogaus patogumo poreikiams. Daug dėmesio skiriama ne tik energijos tausojimui, bet ir pagyvenusių ar neįgalių žmonių buities palengvinimui.

Bendradarbiavimas stiprina viso regiono konkurencingumą

Pasak Modernių namų kūrimo klasterio koordinatorės Dalios Matukienės, „Comfort in Living“ projektas jungia penkių kaimyninių šalių įmones ir mokslo institucijas – nuo dizaino instituto Latvijoje iki medžio ir baldų gamybos instituto Lenkijoje.

„Programa „StarDust“ leido užmegzti ir plėtoti ryšius su užsienio partneriais, pritaikyti jų turimą patirtį. Baltijos jūros regiono mokslininkams ir verslininkams svarbu dirbti sutelktai, kad galėtume atsilaikyti konkurencinėje kovoje prieš stiprėjančią Kinijos įtaką“,– sako D.Matukienė.

Siekiant, kad Baltijos jūros regionas būtų klestintis, didėtų jo konkurencingumas, BJRS išskirti prioritetiniai projektai, kuriais, be kita ko, skatinamas inovacijų diegimas, verslo klasterių bendradarbiavimas bei mažų ir vidutinių įmonių plėtra. Šių ir kitų pagrindinių strategijos projektų įgyvendinimą koordinuoja Lietuva. Šalis, drauge su kitomis Baltijos jūros regiono valstybėmis, siekia parengti bendrą Baltijos jūros regiono paslaugų sektoriaus inovacijos rėmimo strategiją, taip pat ir pradėti tarpsektorinius pavyzdinius sveikatos ir gyvybės mokslų inovacijos projektus.

Projektas finansuojamas Europos Komisijos lėšomis

Ši informacija prisideda prie Baltijos jūros regiono bendradarbiavimo pristatymo Lietuvoje. Projektas finansuojamas Europos Komisijos lėšomis.

 

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min