Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva pradeda atsisveikinimą su A.Brazausku (atnaujinta 12.54 val., naujas video, naujos nuotraukos)

Brazausko palaikai išvežami iš ligoninės į Prezidentūrą
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Atsisveikinimas su Algirdu Brazausku
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas antradienio rytą pašarvotas prezidentūroje, Vilniuje. Uždarame prezidentūros kieme procesijos laukė artimiausi A.Brazausko žmonės – žmona Kristina, dukterys Laima ir Audronė su šeimomis.

Prezidentūros kieme pastatytame ekrane rodant akimirkas iš prezidento A.Brazausko gyvenimo, atvežtą karstą pasitiko Garbės sargybos kuopos kariai. Į kiemą įvažiavus katafalkui, vežančiam karstą, A.Brazausko artimųjų veiduose pasirodė nuoširdus susijaudinimas, kurį ypač sunkiai tvardė K.Brazauskienė. Kariams iš katafalko iškėlus karstą, mirusio prezidento žmona pravirko.

Prie apie 10.40 val. prezidentūros Kolonų salėje pašarvoto velionio prezidento apie valandą budėjo tik artimiausi žmonės. K.Brazauskienę visur lydėjo sūnus iš pirmosios santuokos Ernestas Butrimas. Vyro netekusi K.Brazauskienė liūdėjo atsistojusi prie jo karsto, glostydama A.Brazauskui rankas.

VIDEO: 15min.lt: A.M.Brazausko karstas atgabentas į Prezidentūrą

Kolonų salė, kurioje pašarvotas A.Brazauskas – nedidelė. Atidengtas mirusio prezidento karstas pastatytas salės viduryje, už karsto – šešios Lietuvos Respublikos trispalvės, perrištos juodais gedulo kaspinais, ir dvi degančios žvakės, taip pat artimųjų gėlių vainikai. K.Brazauskienės vainiką puošia užrašas: „Mielas Algirdai, dėkoju likimui už tuos kartu praleistus metus, buvau mylima, o dabar tik mylinti Tave... Tavo Kristė.“

Prezidento karsto kojūgalyje ant nedidelės pakylos padėta sulankstyta šalies trispalvė ir 2003 m. A.Brazauskui įteiktas aukščiausias valstybės apdovanojimas – Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine.

Ryte, A.Brazausko karstą atvežant šarvoti, už prezidentūros vartų, lauke, ceremoniją stebėjo kelios dešimtys žmonių. Dalis jų piktinosi, kad nebuvo įleisti į vidinį kiemelį. Nors prognozuota, kad atsisveikinti su velioniu prezidentu atvyks daugybė žmonių, ryte prie prezidentūros minios nesirikiavo.

Pagarbą atidavė aukščiausi šalies pareigūnai

Apie 11.40 val. pagerbti mirusio A.Brazausko atvyko šalies prezidentė D.Grybauskaitė. Priekyje jos į Kolonų salę einantys du kariai įnešė gėlių vainiką, perrištą trispalve juosta, ant kurios užrašyta „Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė“. Kelias akimirkas priešais A.Brazausko karstą pastovėjusi šalies vadovė vėliau rankos paspaudimu pareiškė užuojautą A.Brazausko artimiesiems. Sakydama užuojautą K.Brazauskienei, prezidentė ją apkabino.

Po prezidentės Kolonų salėje pasirodė Seimo pirmininkė Irena Degutienė, dar po kelių akimirkų – premjeras Andrius Kubilius. Prieš šiuos politikus į salę įžengę kariai taip pat įnešė gėlių vainikus. Vėliau salėje pasirodė ir rankomis susikibę kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma. Jie taip pat atidavė pagarbą mirusiam A.Brazauskui ir pareiškė užuojautą artimiesiems.

Aukščiausi šalies pareigūnai kartu kurį laiką stovėjo prie karsto, o vėliau visi trys dar sykį atidavė pagarbą mirusiajam ir išvyko. Po aukščiausių šalies pareigūnų išreikšti pagarbos A.Brazauskui pradėjo rinktis partijos bičiuliai socialdemokratai, ministrų kabinetas ir kiti politikai.

Kolonų salėje skambėjo lauke grojama gyva smuikų bei pučiamųjų orkestro „Trimitas“
muzika.

Atiduoti pagarbos renkasi ir visuomenė

Prieš 13 val., t. y. laiką, kai pagerbti mirusio prezidento bus įleidžiami ir eiliniai Lietuvos piliečiai, prie prezidentūros jau lūkuriavo nemaža minia žmonių.

Žmonių su gėlėmis matyti ir mieste, netoli prezidentūros. 

Lydėjo penki motorizuoti policininkai

Iš pradžių buvo pranešta, kad karstas su veliono prezidento palaikais antradienio rytą bus atvežtas iš Vilniaus universitetinės Antakalnio ligoninės, tačiau ji buvo išvežtas iš laidojimo įmonės „Michel ir partneriai“. Karstas buvo gabenamas „Mercedes“ katafalku.

Prieš išvežant karstą iš laidojimo namų, prie jų buriavosi daug žmonių – žurnalistų, nemažai policijos pareigūnų, kurių buvo apie dešimt ekipažų.

Apie 10.20 val. katafalkas su prezidento karstu pajudėjo prezidentūros link. Karstas buvo uždengtas Lietuvos vėliava, jį nešė Garbės sargybos kuopos kariai.

Procesiją lydėjo penki motorizuoti policininkai: trys priekyje ir du gale. Visą procesiją sudarė kelios dešimtys autobusiukų bei policijos ir palydos automobilių.

VIDEO: 15min.lt: Brazausko laidotuvių procesija pajudėjo

Atsisveikinti galės ir visuomenė

Visuomenės atstovai antradienį leidžiami nuo 13 iki 20 val., trečiadienį – nuo 10 iki 20 val.

Visuomenės atstovams įėjimas skirtas pro vartus nuo Vilniaus universiteto pusės, organizuotoms grupėms – nuo Krašto apsaugos ministerijos pusės.

Ketvirtadienio rytą, 9 val., A.M.Brazausko tikintiesiems grąžintoje Arkikatedroje bazilikoje bus aukojamos šv.Mišios.

Vėliau su prezidentu atsisveikins užsienio valstybių vadovai, diplomatai, kiti svečiai. Po jų – Lietuvos vadovybė ir artimieji.

VIDEO: A.M.Brazauskas pašarvotas Prezidentūroje

13.50 val. karstas su palaikais iš Kolonų salės bus išneštas į prezidentūros vidinį kiemą, o 14 val. laidotuvių procesija pajudės į Antakalnio kapines.

Laidotuvės vyks ketvirtadienį 15 val.

Laidotuvių komisija prašo lankytojų nesinešti didelių krepšių ar kitų daiktų, kuriuos reikia patikrinti,  kad nebūtų sunku patekti į Kolonų salę. Komisija taip pat kviečia žmones nešti ne vainikus, o gėlių, kurios vėliau papuoš prezidento kapą.

Ryte Seime taip pat įvyko gedulingas posėdis.

 

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min