Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Emigrantų skyrybos: ką reikia žinoti Jungtinės Karalystės lietuviams

Skyrybos
„Scanpix“ nuotr. / Skyrybos
Šaltinis: 15min iš Londono
2
A A

Lietuviai pirmauja Europoje pagal šeimų skyrybų skaičių. Viena dalis jų – emigrantai, kurie, susidūrę su šeimos griūtimi, ne visada žino, nuo ko pradėti skyrybų procesą. Juo labiau jei vienas iš sutuoktinių gyvena Lietuvoje, kitas užsienyje.

Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems tautiečiams ranką dažnai ištiesia vietinės lietuvių įmonės, užsiimančios mokesčių susigrąžinimu, pašalpų dokumentų tvarkymu ir įvairiais teisiniais reikalais, įskaitant skyrybas. Šalyje gyvenantys lietuviai gali kreiptis į juos arba išsiskirti Jungtinėje Karalystėje patys, užpildydami reikiamus dokumentus.

Vienos iš tokių kompanijų, „IB Service“ teisininkė Renata Palekienė neslepia, kad emigrantai iš Jungtinės Karalystės dėl santuokos nutraukimo kreipiasi 3–5 kartus per mėnesį. Prašymų gerokai padaugėja po vasaros bei šventinių laikotarpių.

Asmeninio archyvo nuotr./Renata Palekienė
Asmeninio archyvo nuotr./Renata Palekienė

Moters teigimu, jei skyrybos vyksta sutuoktiniams gyvenant skirtingose šalyse, procesas trunka kiek ilgiau nei kitu atveju, mat kyla įvairių keblumų.

„Dokumentus pasirašius vienam sutuoktiniui, jie siunčiami į kitą šalį, tad užtrunka ilgiau. Kiek sudėtingiau yra tuomet, kai Jungtinėje Karalystėje gyvenantis sutuoktinis nežino tikslios Lietuvoje gyvenančio sutuoktinio gyvenamosios vietos. Tuomet dar užtrunkama, kol ji sužinoma“, – sakė teisininkė.

Alimentų išieškojimas užsienyje – sudėtingas

Neretai pasitaiko atvejų, kai skirtingose šalyse gyvenantys lietuviai susiranda antras puses, nors yra vedę. Tuomet vienas iš sutuoktinių nori skyrybų, o kitas, dėl pačių įvairiausių priežasčių, nesutinka. Tokios situacijos teisininkams sudėtingiausios.

Sudėtingiau tuomet, kai Jungtinėje Karalystėje gyvenantis sutuoktinis nežino tikslios Lietuvoje gyvenančio sutuoktinio gyvenamosios vietos.

Pirmiausia, abiejų sutarimu išsiskirti galima vos per 2–3 mėnesius, nebūtina net dalyvauti teismo procese, o skiriantis vieno žmogaus noru procesas gali trukti ir keletą metų, neretai būtina lankytis ir svarstymuose. Antra, proceso kaina išauga tuomet, kai vienas iš sutuoktinių skirtis atsisako.

„Santuoką nutraukiant pagal vieno iš sutuoktinių ieškinį kitam sutuoktiniui yra renkami įrodymai, teikiamas ieškinys teismui, turi būti sumokamas žyminis mokestis, įprastai prireikia bent 3–4 teismo posėdžių, kuriuose neretai yra įpareigojami dalyvauti ir sutuoktiniai. Daugiausia sunkumų sukelia teismo įpareigojimas sutuoktiniams dalyvauti teismo posėdžiuose“, – apie tokias skyrybas kalbėjo teisininkė.

Socialiniuose tinkluose dešimtys Jungtinės Karalystės lietuvių moterų ieško patarimų, kaip išieškoti alimentus iš neatsakingo buvusio vyro. Alimentų išieškojimo procedūra priklauso nuo to, kurioje šalyje gyvena buvusysis. Išsireikalauti alimentus iš Lietuvoje gyvenančio vyro – kur kas paprasčiau, o Jungtinėje Karalystėje, dažniausiai, nepavyksta apsieiti be vietinių teisininkų pagalbos.

„Jei vaikų išlaikymui alimentų nemokantis sutuoktinis gyvena Lietuvoje ir mama turi įsiteisėjusį teismo sprendimą, kuriuo yra priteistas išlaikymas vaikams, bei jo pagrindu išduotą vykdomąjį raštą, ji gali kreiptis į Lietuvos antstolius, kad pastarieji išieškotų išlaikymą iš nevykdančio savo prievolės tėvo.

Sudėtingiau yra tais atvejais, kai tėvas, nevykdantis savo pareigos teikti vaikams išlaikymą, gyvena užsienio valstybėje. Tuomet, norint pradėti išieškojimo procesą, tenka plačiai atverti piniginę ir apsišarvuoti kantrybe, nes tenka kreiptis į tos šalies, kurioje gyvena skolininkas, institucijas su prašymu pripažinti Lietuvoje išduotą teismo sprendimą ir jį vykdyti, gauti Europos vykdomąjį raštą ir atlikti kitas procedūras. Neretai be tos šalies teisininkų pagalbos išsiversti nepavyksta“, – sakė R.Palekienė.

Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai skyrybų procesą nesunkiai gali sutvarkyti ir patys.

Pasak pašnekovės, besiskiriančioms lietuvių šeimoms, nepriklausomai nuo to, kur jos gyventų, būdinga vaikų globą priskirti motinai. Tiesa, per jos darbo praktiką yra pasitaikę vos keli atvejai, kai abipusiu sutarimu vaikus auginti apsiėmė tėvas.

Pigesnė išeitis – dokumentus pildyti patiems

Dar viena opi tema besiskiriančioms emigrantų šeimoms – turto dalybos. Neretai turima bendro turto ir Lietuvoje, ir Jungtinėje Karalystėje. Tačiau bet kokie bendri daiktai ar finansai, pagal tėvynėje galiojančius įstatymus, dalijami lygiomis dalimis. Nors, pasak teisininkės, dažnai tautiečiai palieka viską vienam iš santuokos narių, kitam išmokant piniginę kompensaciją.

Nors kuo mažiau rūpesčių dėl skyrybų turėti norintiems emigrantams patariama tiesiog kreiptis į teisininką, kurie pasako, ką ir kaip toliau daryti, o dažnai viską sutvarko ir be sutuoktinių dalyvavimo, Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai skyrybų procesą nesunkiai gali sutvarkyti ir patys. Jei šeima gyvena Anglijoje ar Velse mažiausiai metus, santuoka atitinka šalies santuokų reikalavimus, sutuoktiniai sutaria dėl skyrybų bei gali pateikti visus reikiamus dokumentus, išsiskirti galima tiesiog internete užpildžius keletą formų.

Kai kuriais atvejais, per tokias skyrybas prireikia tarpininko, tačiau pateikus rimtas skyrybų priežastis, išlaidas jam gali kompensuoti valstybė.

Galima ar ne skyrybų dokumentus pateikti Jungtinės Karalystės teismui, jei santuoka registruota Lietuvoje, sprendžia teisininkai, atsižvelgdami į jurisdikciją. Abipusiu sutarimu skirtis nusprendusiems lietuviams tereikia užpildyti skyrybų peticija vadinamą dokumentą. Jame privaloma nurodyti sąlygas, sutartas dėl bendro turto dalybų, vaikų priežiūros, bei pateikti bent 5 priežastis, kodėl norima skyrybų.

Peticiją pateikus teismui, ji svarstoma. Tuomet sutuoktiniams reikia kreiptis dėl „decree nici“ vadinamos teismo paskirtos skyrybų datos, ji paskiriama tuomet, jei abi šalys sutinka su peticijoje pateikiamais duomenimis. Gavus „decree nici“ patvirtinimą ir praėjus mažiausiai 6 savaitėms reikia užpildyti dokumentus dėl „decree absolute“. Tik gavus šį patvirtinimą santuoka oficialiai nutraukiama.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min