Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 9d. 10:03

Istorinis triumfas: į vergovę Britanijoje pakliuvę lietuviai laimėjo bylą prieš išnaudotojus

Vištų ūkis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Asociatyvi iliustracija

Pirmadienį Britanijos Aukščiausiame teisme paskelbtas istorinis nuosprendis. Teismas pripažino, kad du britai yra asmeniškai kalti dėl lietuvių išnaudojimo.

Daugiau nei prieš dešimtmetį 11 lietuvių įsidarbino vištų gaudytojais, jiems buvo pažadėtas lengvas ir gerai apmokamas darbas. Nukentėjusieji nemokėjo anglų kalbos, neturėjo pinigų ir nežinojo vietos įstatymų. Prieš juos buvo naudojamas fizinis ir psichologinis smurtas, taikomos fizinės ir materialinės bausmės.

Jie neturėjo jokių socialinių garantijų, dirbo naktimis, be poilsio dienų ir atostogų. Buvo mokamas žymiai mažesnis, nei pažadėta, atlyginimas. Darbininkai gyveno antisanitarinėmis sąlygomis mažose patalpose, jiems nebuvo suteikiama jokia medicininė pagalba, migrantai buvo pjudomi šunimi.

Ši šiuolaikinės vergovės byla tęsiasi nuo 2015 m., tautiečius verbavęs lietuvis Edikas Mankevičius ir du britai Darellas Houghtonas ir jo žmona Jacqueline Judge teisiami tiek Lietuvoje, tiek Didžiojoje Britanijoje.

Kaip praneša „Reuters“, pirmadienį paskelbtas nuosprendis – istorinis, nes paprastai tokiose bylose atsakyti turi įmonė, bet ne fiziniai asmenys.

Visgi nuosprendį skelbdamas teisėjas pažymėjo neabejojantis, kad britų pora žinojo apie nežmoniškas sąlygas ir elgesį su lietuviais. Pora proceso metu tai neigė ir bandė dangstytis įmone „DJ Houghton Catching Services“ bei kaltę vertė E.Mankevičiui.

Kaip „Reuters“ komentavo lietuviams atstovavusi advokatė Mary Westmacott, šis nuosprendis paveiks ir įmonių atstovus, ir vadovus, nes dabar jie gali būti priversti sumokėti padarytą žalą iš savo kišenės.

Anot jos, paprastai daug lengviau įrodyti, kad įmonė pažeidė savo įsipareigojimus. Gerokai sudėtingiau įrodyti vadovų asmeninę atsakomybę ir tuo buvo sėkmingai naudojamasi.

„Ši byla parodo, kad jei esi įmonės atstovas ar vadovas ir išnaudoji darbuotojus, gali asmeniškai už tai atsakyti ir negali prisidengti įmone“, – sakė advokatė.

Kokia lietuviams bus skiriama kompensacija, teismas spręs vėliau.

Tai jau ne pirmoji byla, kurią pralaimi minėta britų porelė, 2016 m. grupė į šiuolaikinę vergovę patekusių lietuvių taip pat laimėjo bylą ir prisiteisė milijonines kompensacijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min