TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Išvykęs ieškoti laimės sugrįžo urnoje

Janina ir Albertas Savickai sugrįžtant iš užsienio savo sūnaus Arūno nebesulaukė – jo palaikai namo buvo pargabenti urnoje
„Pajūrio naujienų“ nuotr. / Janina ir Albertas Savickai sugrįžtant iš užsienio savo sūnaus Arūno nebesulaukė – jo palaikai namo buvo pargabenti urnoje
Šaltinis: „Pajūrio naujienos“
0
A A

Rūdaičių kaime užaugusiam Arūnui Savickui šiemet per Vėlines, lapkričio 1-ąją, būtų sukakę 39-eri. Deja, šį rudenį iš Anglijos, Mančesterio miesto, kur vyras buvo išvykęs uždarbiauti ir mirė netikėtai, jo palaikai artimiesiems buvo pargabenti urnoje.

Palaidoję du sūnus

Arūno tėvų, 72-jų Janinos ir 74-erių Alberto Savickų, namuose, Rūdaičiuose, svetainėje viena prie kitos prigludusios dviejų suaugusių sūnų – Tomo ir Arūno – nuotraukos su gedulo juostelėmis. Pasirodo, mirtis jau išplėšė dvi jauniausias iš penkių jų atžalų.

Jaunėlis Tomas mirė užpernai. Anksčiau per autoavariją buvo patyręs stuburo traumą, atsigavęs, vėl kritęs ir susižalojęs, po operacijos nebepakilo.

Pasak tėvų, jaunėlis Tomas mirė užpernai. Anksčiau per autoavariją buvo patyręs stuburo traumą, atsigavęs, vėl kritęs ir susižalojęs, po operacijos nebepakilo. Vos atsigavusią po jaunėlio netekties, J. ir A. Savickų šeimą šį rudenį ir vėl užgulė neganda: rugpjūčio 15-ąją iš Anglijos jie sulaukė žinios apie netikėtą Arūno mirtį – šis staiga sukrito gatvėje. Nuo ko jis iš tikrųjų mirė, tėvams tebėra mįslė: Anglijoje išduotame mirties liudijime nurodyta, kad mirties priežastis nežinoma.

„Paėmę mėginius tyrėjai nustatė, kad smurto nebuvo – tikriausiai širdis sustojo. Toje vietoje, kur sūnus susmuko, buvo įrengtos kameros, o jos ypatingų įvykių neužfiksavo“, – pasakojo A.Savickas.

Pro ašaras kalbėdama jį papildė J.Savickienė: „Nesisekė mūsų vaikui gyvenimas: buvo pasiėmęs paskolą, įsigijo brangų butą Klaipėdoje. Ir tuoj pat užgriuvo krizė, jis neteko darbo, o bankas gąsdino didelėmis baudomis. Prieš trejus metus su šeima buvo išvykęs uždarbiauti į Angliją, kad išlaikytų butą. Per tą paskolą staiga visas pražilo, net jo barzda pabalo. Išvažiavo vaikas ieškoti laimės, o surado mirtį“.

„Pajūrio naujienų“ nuotr./Netikėtos mirtys pasiglemžė abu J. ir A.Savickų jaunėlius – (iš kairės) Tomą ir Arūną.
„Pajūrio naujienų“ nuotr./Netikėtos mirtys pasiglemžė abu J. ir A.Savickų jaunėlius – (iš kairės) Tomą ir Arūną.

Kremavo Lietuvoje

Arūno urnos J. ir A. Savickai sulaukė tik po dviejų savaičių – ligi tol vyko tyrimas, laiko prireikė sutvarkyti dokumentus ir susirasti, kas pargabens palaikus – surado šias paslaugas teikiančią bendrovę Šiauliuose.

„Į Angliją išvyko ir mūsų dukra su žentu, reikėjo atpažinti mirusįjį ir morge pateikti mūsų pasirašytą įgaliojimą. Ten morge ir atsisveikino: Arūnas buvo pašarvotas po stikliniu gaubtu, prie galvos – mozaikinis pano, abipus pastatytos puokštės“, – rodydamas iš svečios šalies telefonu atsiųstą nuotrauką, komentavo tėvas.

Arūno urnos J. ir A. Savickai sulaukė tik po dviejų savaičių – ligi tol vyko tyrimas, laiko prireikė sutvarkyti dokumentus ir susirasti, kas pargabens palaikus.

Grįžus į Lietuvą, namiškiai pageidavo, kad ta pati šiauliečių bendrovė Arūno palaikus išsyk nugabentų kremuoti į Kėdainius, o į namus parvežtų urną. Už šias paslaugas J.ir A.Savickai jiems sumokėjo 8,5 tūkst. Lt. Tačiau kremuoti užsienyje būtų buvę gerokai brangiau.

„Savaitę urna prastovėjo ant šio stalo svetainėje, kol suvažiavo giminė. Arūnas kažkada buvo prasitaręs, kad norėtų būti sudegintas. Įvykdėme jo valią, ir palaidojome šeimos kapavietėje, viršum Tomo karsto. Naujosiose kapinėse mūsų kapavietė maža – greta abiejų vaikų vietos bėra tik mudviem pasilaidoti“, – tvirtino J.Savickienė.

Valstybė skiria paramą

Velionio A.Savicko artimieji kreipėsi į Kretingos rajono savivaldybę, kad suteiktų finansinę paramą palaikams pargabenti – spalį jiems buvo išmokėta 7 tūkst. 20 Lt.

Tokio dydžio šiandien yra skiriama valstybės parama užsienyje mirusio Lietuvos piliečio palaikams pargabenti.

„Pajūrio naujienų“ nuotr./Tėvai saugo telefonu atsiųstą atsisveikinimo su Arūnu nuotrauką.
„Pajūrio naujienų“ nuotr./Tėvai saugo telefonu atsiųstą atsisveikinimo su Arūnu nuotrauką.

„Jeigu išlaidos yra didesnės, artimieji jas turi padengti patys, o jei – mažesnės, išmokama pinigų suma pagal konkrečias išlaidas“, – tvirtino Kretingos rajono savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė.

Tačiau, ji patikino, jog ne kiekviena dėl paramos besikreipianti šeima ją gauna. „Tai priklauso nuo velionio šeimos pajamų dydžio – pajamos 1 šeimos nariui neturi viršyti 3 valstybės remiamų dydžių arba 1 tūkst. 50 Lt, – šiandieną valstybės remiamos pajamos sudaro 350 Lt“.

Šiuo metu laidojimo pašalpa mirus žmogui – 1 tūkst. 40 Lt

Anot Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus pavaduotojos Sigitos Barkauskienės, šiemet parama buvo suteikta pargabenti 3 užsienyje mirusių kretingiškių palaikus, pernai – 1, užpernai – taip pat 3 asmenų.

„Dažniausiai mirčių priežastys – staigi mirtis, ligos, pasitaiko ir nužudymų. Tačiau kiek iš tikrųjų užsienyje miršta mūsų tautiečių, mes nežinome, nes ne visi karstuose tegrįžta į tėviškę – kitus palaidoja svetur. O, be to, ne visų artimieji tesikreipia ir dėl paramos“, – sakė S.Barkauskienė.

Šiuo metu laidojimo pašalpa mirus žmogui – 1 tūkst. 40 Lt. Nuo šiol ji išmokama, jei mirusio asmens gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota Lietuvos Respublikoje, tačiau paskutinė gyvenamoji vieta nustatyta Kretingos rajono savivaldybėje: nuolatiniams gyventojams, užsieniečiams su leidimais dirbti ir gyventi mūsų šalyje, pabėgėlio statusą turintiems asmenims.

„Pajūrio naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min