Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 02 11, 13:18

Pandemija gali sugriauti planus gyventi Jungtinėje Karalystėje

Dėl koronaviruso iš Jungtinės Karalystės (JK) laikinai išvykę Europos Sąjungos piliečiai gali prarasti teisę į statusą, kuris suteikia teisę gyventi ir dirbti šioje šalyje.
Protestuotojas prieš „Brexit“ Londone
Protestuotojas prieš „Brexit“ Londone / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tęsiantis pandemijai jau beveik metus, dėl jos kai kurie užsieniečiai išvyko į gimtąsias šalis – namuose praleisti neužtikrintą laikotarpį. Tačiau ši aplinkybė gali sugriauti ateities planus.

Iki šiol teisė gyventi ir dirbti JK po „Brexit“ suteikta jau 4,3 mln. ES piliečių, apie pusantro milijono iš jų – trumpiau nei 5 metus JK gyvenę užsieniečiai, kuriems suteiktos teisės yra šiek tiek mažesnės („pre-settled“).

Pagal numatytas taisykles, teisė į platesnių galimybių („settled“) statusą prarandama tuo atveju, jeigu žmogus per 5 metus iš JK išvyksta ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui be pertraukos.

Atsižvelgdama į koronaviruso pandemiją, JK vyriausybė šį terminą pratęsė iki 12 mėnesių, tačiau teisė į statusą bus išlaikyta tik tuo atveju, jeigu žmogus svetur įstrigo dėl ligos ar karantino apribojimų.

Prailginti terminą valdžia atsisakė, taip pat nutarta neplėsti ES piliečių laikino išvykimo priežasčių sąrašo, kuris leistų išsaugoti statusą.

Tad dėl ekonominių aplinkybių svetur išvykę kai kurie „settled“ statuso prašytojai po metų gali prarasti šią galimybę.

Tokių žmonių yra tūkstančiai, teigiama Ekonominės statistikos centro akademikų dokumentuose, paviešintuose šių metų sausį.

Jie rodo, kad apie pusė milijono ne JK gimusių žmonių nuo koronaviruso pandemijos pradžios išvyko iš šalies, didžioji dalis jų – ES piliečiai.

„Daugybei migrantų, ypač iš Rytų, centrinės ir pietryčių Europos, o ypač žmonės, kurie į JK atvyko prieš pandemiją, teko rinktis: likti čia be pinigų ir darbo bei daugiau mokėti už pragyvenimą.

Arba grįžti į gimtąsias šalis, kur pragyvenimas pigesnis, mažesnė rizika susirgti COVID-19“, – rašoma dokumente, parengtame Michaelio O’Connoro ir Jonathano Porteso.

JK vyriausybės atstovai cituoja numatytą tvarką, kuri „leidžia už šalies ribų būti iki metų, dėl svarbių priežasčių“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

ANGLIJA.today

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min