Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl Lietuvos kaltės A.Lukašenkos kalėjime sėdėjęs Alesius Beliackis: „Maidanas įmanomas ir Rusijoje, ir Baltarusijoje“

Alesius Beliackis
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Alesius Beliackis
Šaltinis: 15min
0
A A

Baltarusija ir Rusijai nėra apsaugotos nuo savojo Maidano. Taip tvirtina sekmadienį į laisvę paleistas Baltarusijos žmogaus teisių gynėjas Alesius Beliackis, kuris buvo kaltintas mokesčių slėpimu. Į kalėjimą jis pateko po to, kai Lietuvos valdžia perdavė A.Lukašenkai visus duomenis apie A.Beliackio finansus. Iš karto po paleidimo jis davė išskirtinį interviu Rusijos opoziciją palaikančiam televizijos kanalui „Dozhd“.

– Kiek po jūsų paleidimo į laisvę Baltarusijoje tebėra politinių kalinių?

– Įvairios žmogaus teises ginančios organizacijos teigia, kad šiuo metu už politines pažiūras kali šeši asmenys.

– Susidaro įspūdis, kad didžioji dalis baltarusių palaiko prezidentą Aliaksandrą Lukašenką. Per tuos metus, praleistus kalėjime, tikriausiai nemaža dalis nuteistųjų taip pat nutuokė, kad jie atlieka bausmę kartu su politiniu kaliniu. Koks jų požiūris į tokius žmones, kaip jūs?

– Noriu pabrėžti, kad man buvo pritaikyta amnestija po trejų kalėjime praleistų metų. Šalies valdžia amnestiją įvykdė 70-ųjų Baltarusijos išvadavimo nuo fašistų metinių proga. Mano nuomone, tokį valdžios žingsnį lėmė tiek dalies Baltarusijos visuomenės, tiek tarptautinės bendruomenės kritika žmogaus teisių padėčiai Baltarusijoje. Jeigu ne šie veiksniai, iki šiol sėdėčiau kalėjime.

Nuo pat teismo proceso pradžios buvo aišku, kad jis yra politiškai motyvuotas. Tai patvirtino ne tik Baltarusijos, bet ir tarptautinės žmogaus teisių organizacijos. Mano teisme dalyvavo ir žmogaus teisių gynėjai iš Rusijos, pavyzdžiui, Valentinas Gefteris. Nepaisant to, pagal baudžiamąjį straipsnį, kurį pritaikius buvau teistas, gavau labai ilgą kalėjimo bausmę.

– Jūs buvote kaltinamas, kad neva pinigais, gautais iš užsienio, remdavote politinius kalinius savo šalyje?

– Taip, bet mes niekada to ir neslėpėme. Mes renkame pinigus politinių kalinių paramai tiek Baltarusijoje, tiek už jos ribų. Tai darome jau daugiau negu 18 metų.

Manau, kad tokia įvykių eiga yra įmanoma tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje.

– Ar būdamas kalėjime daug sužinojote apie situaciją Ukrainoje?

– Taip, kalėjime skaičiau tiek opozicinę, tiek oficialiąją baltarusių spaudą. Be to, kalėjime buvo nuolat transliuojami rusiški TV kanalai. Aš padariau savas išvadas, remdamasis skirtingai pateikiamais požiūriais.

– Baltarusijoje ekspertai tvirtina, kad valdžios kaita šalyje nėra įmanoma pagal ukrainietišką scenarijų. Ar manote, kad Kijevo įvykiai gali pasikartoti ir Rusijoje bei Baltarusijoje?

– Manau, kad tokia įvykių eiga yra įmanoma tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje. Būtent pastarųjų mėnesių įvykiai Ukrainoje ir lemia nervingą Rusijos ir Baltarusijos valdžios atstovų laikyseną.

Tikriausiai didelė dalis vyresnio amžiaus žmonių prisimena buvusią situaciją XX a. devintojo dešimtmečio pabaigoje, kuomet šalyje sklandė pokyčių dvasia.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min