Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 13d. 18:48

„Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu: „Lietuvoje Fukušimos ar Černobylio būti negali“

„Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu
Luko Balandžio nuotr. / „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu

Apie 17 mlrd. Lt kainuosianti Visagino atominė elektrinė, palyginti su ją statančios Japonijos ir JAV kompanijos „Hitachi“ metine apyvarta, yra tik maža kruopelytė. Tačiau, nors projektas ir yra itin mažas jiems, „Hitachi“ atstovai teigia, kad jis labai svarbus. „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu, duodamas interviu 15min.lt, sakė nebijąs, kad nauja valdžia užkirs kelią atominės jėgainės statyboms, visgi leido suprasti, kad projektas įmanomas tik tuomet, jei prie jo prisidės ir Latvija bei Estija.

Lietuvos parlamentas jau nusprendė, kad Visagino atominė elektrinė Lietuvai yra reikalinga. Tačiau prognozuojama, kad po rudens Seimo rinkimų tarp valdančiųjų partijų bus socialdemokratai, kurie blokavo dabartinį VAE projektą. „Hitachi“ to nebijo. Jiems šis projektas yra svarbus, tačiau mažas, nors Lietuvai jis reiškia energetinę nepriklausomybę ir stabilumą ir savo verte prilygsta šalies metiniam biudžetui.

Visagino atominės elektrinės statybos prasidės tik priėmus galutinį investavimo sprendimą. O ką su VAE projektu darote dabar? – 15min.lt paklausė M.Hanyu.

Dabar siekiama įkurti projekto kompaniją. Kai ji yra įkuriama, tuomet prasideda inžineriniai  parengiamieji darbai. Tai yra svarbu dėl licencijavimo darbų, nes, įkūrus projekto kompaniją, būtų kreipiamasi į VATESI tam, kad būtų pateikti dokumentai, susiję su elektrinės inžineriniais sprendimais ir kad būtų gaunama licencija pradėti statybas.

Visuomenės apklausos rodo, kad po rinkimų konservatoriai gali atsidurti opozicijoje. Ar nebijote, kad, į valdžią atėjus naujoms jėgoms, VAE projektas gali būti sustabdytas?

Viena vertus, mes stebime politinę situaciją. Matome, kad yra iš įvairių partijų suinteresuotumas tęsti atominės elektrinės statybas. Žinoma, jeigu ateitų nauja vyriausybė ir būtų priimtas sprendimas nebetęsti statybų, mes, kaip privati kompanija, neturėtume kito pasirinkimo, kaip gerbti tą sprendimą ir tiesiog tuo ir baigtųsi turbūt.

Pradėjome dirbti su šiuo projektu jausdami labai didelį Lietuvos valstybės palaikymą. Tai yra ilgalaikis projektas, susietas su ilgalaikiais energetinio saugumo ir stabilumo tikslais.

Mes labai daug dėjome pastangų ir skyrėme daug resursų šiam projektui, jausdami stiprų vyriausybės ir valdžios palaikymą.

Tai, kad „Hitachi“ Baltijos regione statys atominę elektrinę, atrodo kaip bandymas atkurti pasitikėjimą branduoline energetika, ypač po Fukušimos avarijos. Kokią įtaką „Hitachi“ padarytų Lietuvos atsisakymas statyti branduolinį reaktorių?

Pirma reikia suprasti, kas yra „Hitachi“. Tai yra per 900 kompanijų. Didžiausią pardavimų dalį sudaro informacinės ir komunikacinės paslaugos. „Hitachi GE Nuclear energy“ , kuri įgyvendina projektą, bendrame „Hitachi“ portfelyje sudaro 2-3 proc. pardavimų (per metus pardavimai siekia apie 100 mlrd. eurų).

Bet, aišku, būtų gaila, jei tas projektas būtų sustabdytas.

Su Seimo rinkimais organizuojamas ir referendumas dėl Visagino atominės elektrinės. Jis yra tik patariamojo pobūdžio. Visgi, mano galva, jei Lietuvos žmonės pasisakytų prieš branduolinės jėgainės statymą, o nauja valdžia nuspręstų stabdyti projektą, tai būtų smūgis Lietuvos investicinei aplinkai. Ką manote jūs?

„Hitachi” kompanija dvejus metus šį projektą vykdė, finansuodama visiškai iš savo lėšų. Tai yra natūralus dalykas. Bet investuota buvo daug. Į „Hitachi” žiūri ir kitos kompanijos. Tai mums, kaip kompanijai, būtų labai gaila, jei būtų nuspręsta nebetęsti projekto.

Mes negalime vertinti, kaip tai paveiktų Lietuvą. Bet mes, savo ruožtu, esame pasirengę padaryti viską, kad projektas vyktų.

Kaip „Hitachi” žiūri į Lietuvą kaip į verslo partnerį? Jūsų kompanijos apyvarta kartais viršija mūsų biudžetą, be to, mes tikrai neturime pinigų tokioms didelėms investicijoms.

Iš principo dėl to šitas projektas ir yra regioninis tam, kad visi rizikos veiksniai būtų padalinti.

Kaip VAE projektą vertina mūsų regioninės partnerės Latvija ir Estija?

Šiais metais buvo susitikimas trijų Baltijos ministrų, kur dalyvavo ir M.Hanyu, kur buvo pasakyta – taip, mes šį projektą remiame politiniame lygmenyje, tačiau sprendimas turi būti priimtas energetinių kompanijų, kurios turi kompetencijos.

Ar būtų įmanomas projektas, jei iš jo pasitrauktų dar viena partnerė, pavyzdžiui, jei Estija nuspręstų investuoti ne į atominę energetiką, o į skalūnines dujas?

Mes, kaip strateginis investuotojas, esame pasakę, kiek esame pasirengę investuoti į projektą (22 proc.). Likusi akcijų porcijos dalis yra strateginių partnerių.

– Kokiomis aplinkybėmis būtumėte pasirengę investuoti daugiau?

Tai yra regioninis projektas. Būtent dėl to jį remia ir Japonijos ir Lietuvos vyriausybės. Jis turi būti regioninis. Todėl atsakymo dėl akcijų dalies pakėlimo nėra.

Ar  „Hitachi” yra dalyvavusi tokiuose projektuose, kur būtų ne tik technologijos tiekėja, bet ir investuotoja?

Kalbant apie atominę energetiką, tokių projektų nėra. Bet kituose projektuose turime tokios patirties.  Pavyzdžiui, „Hitachi” ir Jungtinės Karalystės bendras traukinių projektas – JK užsakė pagaminti apie 500 keleivinių vagonų per 300 metų. Projekto vertė – apie 5 mlrd. eurų.

Elektrinės kritikai, atsinaujinančios energetikos šalininkai, kartoja, kad atominė energetika yra nesaugi. Ką jūs jiems atsakytumėte?

Lietuvoje Fukušimos ar Černobylio būti negali.

Premjeras Andrius Kubilius nuolatos pabrėžia, kad „Hitachi“ Lietuvoje pastatys ne tik atominę elektrinę. Ką dar mums galite pasiūlyti?

Galime ieškoti bendrų sąlyčio taškų kuriant išmaniuosius tinklus, vystant atsinaujinančią energetiką, elektromobilių infrastruktūrą ir pan. Yra ir kitų sferų, apie jas diskutuojama, bet mes negalime pasakyti, kad jau yra priimti kažkokie konkretūs sprendimai.

Kiek specialistų iš Japonijos atsivešite? Kur jie gyvens?

Statybų metu aikštelėje bus apie 5 tūkst. darbininkų, maždaug 200-300 specialistų reikalingi iš Japonijos (jėgainei pradėjus veikti, joje nuolatos dirbs iki 500 žmonių). Regioninės kompanijos kai kurių specifinių darbų negalėtų įgyvendinti. Visi darbuotojai turi gyventi šalia statybų aikštelės, ar Visagine, ar kažkokiame laikiname miestelyje.  Tai gali būti išmanusis miestelis – įdiegtos energiją tausojančios technologijos, kurios tarnautų ne tik kaip gyvenamasis plotas, bet ir parodomoji aikštelė.

Lietuvai atrodo, kad ji yra branduolinė valstybė. Ar mes vis dar turime branduolinei energijai reikalingų specialistų, tinkamų žinių?

Kalbant apie elektrinės valdymą, be jokios abejonės, yra reikalingi mokymai. Visagine reikia įdiegti treniruočių centrą.  Reikalingi tiek patyrę, tiek jauni specialistai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min