Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Irako užsienio reikalų ministras Hoshyaras Zebari: „Irakui iškilo mirtina grėsmė“

Hoshyaras Zebari
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Hoshyaras Zebari
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Irakui gręsia žlugimas dėl islamistų spaudimo, tačiau kalbėti apie pilietinį karą dar yra per anksti, vokiečių savaitraščiui „Spiegel“ teigė Irako užsienio reikalų ministras Hoshyaras Zebari. XX a. devintajame dešimtmetyje kurdas H.Zahari kovojo su diktatoriaus Saddamo Husseino valdžia, o nuo 2003 m. užima Irako užsienio reikalų ministro postą.

– Ar šiuo metu mes stebime paskutines Irako valstybės dienas?

– Nemanau, kad Irakas visiškai dings kaip valstybė, kadangi šalies viduje gyvenančioms tautoms reikalinga federacija. Net prieš prasidedant dabartinei krizei buvo girdėti raginimai iš įvairių politikų šalies regionams suteikti daugiau galių.

Prieš penkis ar dešimt metų daugelis politikų net bijojo paminėti žodį „federalizmas“. Šiandien Jemenas ir Jungtiniai Arabų Emyratai taip pat yra federacijos.

Šiandien Irakas yra atvira šalis.

– Irako kariuomenė ir policijos pajėgos nėra pajėgios sustabdyti islamistų smurto šalyje. Ar tai reiškia, kad premjeras Nuri al Malikis nėra geras politikas?

– Niekada nevengdavau kritikuoti  N. al Malikio. Tačiau esu jo vyriausybės narys ir mes turime daug komandinių pasiekimų.

Dabar Irakas gali be suvaržymų veikti tarptautinėse rinkose. S.Husseino valdymo laikais Irakas buvo izoliuotas tiek nuo arabų šalių, tiek nuo tarptautinės bendruomenės. Šiandien Irakas yra atvira šalis, neseniai organizavome arabų šalių lyderių aukščiausiojo lygio susitikimą.

S.Husseinas padarė milžinišką klaidą įsiverždamas į Kuveitą. Mūsų vyriausybė išsprendė visas nuo konflikto laikų santykiuose su Kuveitu buvusias problemas. Taip pat prisidėjome prie Irako pramonės ir žemės ūkio modernizavimo, pradėjome vėl išgauti naftą.  

Vakarams gali atrodyti, kad tol, kol „Irako ir Levanto islamo valstybės“ (ISIL) teroristai veikia Irako ir Sirijos dykumuose, jie nekelia jokio pavojaus. Tačiau taip pat buvo mąstoma ir apie teroristus Afganistane, kol jie neįvykdė išpuolio Niujorke.

– Stebint pastaruosius įvykius panašu, kad artėja lemiamas Irako istorijos etapas.

– Virš Irako valstybės ir politinės sistemos šiuo metu yra pakibusi mirtina grėsmė. Milžinišką pavojų kelia teroristų ir ekstremistų jėgos. Vakarams gali atrodyti, kad tol, kol „Irako ir Levanto islamo valstybės“ (ISIL) teroristai veikia Irako ir Sirijos dykumuose, jie nekelia jokio pavojaus. Tačiau taip pat buvo mąstoma ir apie teroristus Afganistane, kol jie neįvykdė išpuolio Niujorke.

– Kirkuko miestą šiuo metu kontroliuoja kurdų kariniai daliniai. Ar galvojate, kad jie grąžins miesto kontrolę?

– Kurdų kontroliuojamos Irako teritorijos šalies konstitucijoje yra įvardytos kaip „ginčytinos teritorijos valstybės viduje“. Kurdai šiuo metu yra ten, nes Irako karinės pajėgos žlugo ir atsirado būtinybė jas pakeisti kuo nors kitu. Taip buvo padaryta siekiant užkirsti kelią ekstremistų atėjimui.

Štai kurdų pajėgos perėmė netoli Mosulo esančios užtvankos kontrolę, nes, kitu atveju , būtų grėsęs potvynio pavojus ne tik Mosului, bet ir Bagdadui. Kurdai neužiminėja žemių, jie nori jas apginti nuo galimų puolimų. 

Šalies viduje gyvenančioms tautoms reikalinga federacija.

– Irano lyderis Ali Hosseini Khamenei apkaltino JAV, kad pastarosios nori į Irako valdžią sustatyti sau pavaldžius politikus, o Saudo Arabija pagrasino Iranui nesikišti į Irako vidaus reikalus. 

Abi šalys nori matyti Iraką, einantį nauja kryptimi ir visi nori matyti naujus veidus.

Esu kalbėjęs su Saudo Arabijos užsienio reikalų ministru. Jam paaiškinau, kad mes neturime princų, kurie dekretais paskiria žmones. Mes keičiame savo lyderius remdamiesi savo įstatymais. Irano politikai, savo ruožtu, mano, kad amerikiečiai siekia į valdžią nusiųsti kuo daugiau savo rėmėjų. 

– Ar N. al Malikis ir toliau gali būti Irako lyderiu?

– Mes tai nuspręsime vėliau. Sprendimą apie naująjį Irako premjerą priims šalies šiitai. Svarbiausia, kad naujoji vyriausybė nekartotų pastarosios vyriausybės klaidų. Ji turės būti nacionalinės vienybės vyriausybė, priimtina visoms šalies etninėms bendruomenėms.

– Vis dar tikite Irako vienybe?

– Žinoma. Apie tai mes diskutavome su N. al Malikiu daugybę kartų. Politinės daugumos Irakui neužtenka, čia negalima valdyti vien tik remiantis dauguma. Turi būti pasiektas kompromisas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min