Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2013 sausio 17d. 18:29 , atnaujinta: 2013 sausio 18d. 11:12

JAV ekspertas Robertas Nurickas: „Draugystė dujų neatpigins“

Robertas Nurickas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Robertas Nurickas

Neverta pirštis į draugus Rusijai, tikintis pigesnių dujų, įsitikinęs posovietinės erdvės ekspertas amerikietis Robertas Nurickas. Jis mano, kad dujas Lietuvai Rusija atpigins ne dėl draugiškų santykių, o dėl pokyčių dujų rinkoje.

Jis mano, kad dujas Lietuvai Rusija atpigins ne dėl draugiškų santykių, o dėl pokyčių dujų rinkoje.

– Prieš keletą metų ekspertai sakė, jog Lietuva kariauja šaltąjį karą su Rusija. Ką matote dabar?

– Lietuvos politikos nebūčiau taip apibūdinęs tuomet, nesakyčiau taip ir dabar. Bet regione esama tam tikro susirūpinimo dėl Rusijos vykdomos politikos. Ji yra jūsų kaimynė, ir gerokai didesnė.

Viena problemų, kurią matome ir Jungtinėse Valstijose, – tono pasikeitimas į blogąją pusę Vladimirui Putinui grįžus (į prezidento postą, – red. past.).

– Lietuvos Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas neseniai paragino gerinti santykius su Maskva ir rūpintis savo žmonėmis, mat iš kaimyninės Rusijos perkame daug dujų, o iš tolimos Amerikos jų negausime. Ar verta vertybes mainyti į pigesnę energiją?

Robertas Nurickas: „Kalbėdami apie santykius su Rusija, žinojome, ko nenorime, bet nežinojome, ko mes norime?“

– Nemanau, kad verta tai daryti. Galėčiau tai pasakyti ne tik Lietuvai, bet ir žmonėms Vašingtone.

Taip, Lietuva yra priklausoma nuo rusiškų dujų, bet padėtis keičiasi. Imkime dujas ir naftą. Žmonės dažnai šias žaliavas sutapatina, nors jos nėra tas pats. Šio regiono šalys iš Rusijos perka ir dujų, ir naftos, tačiau, kalbant apie pastarąją, Maskva turi mažai politinių svertų. Tam yra paprasta priežastis – pasaulinė naftos rinka. Todėl Rusija negali nustatyti jos kainos.

Su dujomis yra kitaip. Kalbant apie ilgalaikę politiką, svarbiausia – ne tiek sumažinti dujų kubinių metrų, kurie pasiekia Lietuvą, skaičių, kiek pakeisti rinkos pobūdį, padaryti ją kiek įmanoma panašesnę į naftos rinką, kad ji nebūtų vien regioninė, kurioje kainas galėtų diktuoti Rusija.

Dujų pasaulyje prasideda pokyčiai. Pirmasis susijęs su naujais žaliavos šaltiniais. Skalūnų dujos visiškai pakeitė padėtį Jungtinėse Valstijose. Joms nebereikia importuoti dujų, o tai pakeitė situaciją ir Europoje, nes amerikiečiai nebesivaržo dėl dujų su europiečiais. Rusiškų dujų poreikis sumažėjo, taigi, priežasčių laikyti didelę jų kainą mažėja, o „Gazprom“ jau turėjo iš naujo suderėti kainas su kai kuriais pirkėjais.

Antras dalykas – suskystintosios gamtinės dujos. Yra galimybė transportuoti dujas kaip naftą, nors tam prireiks daug laiko ir lėšų. Baltijos šalims ši problema itin opi – ne vien dėl to, kad jos yra priklausomos nuo rusiškų dujų, bet ir dėl to, kad paveldėjo sovietinę energetikos infrastruktūrą, kuri susiejo jas su buvusios SSRS teritorija, o ne su Vakarais.

Jūs žinote, kurlink reikia judėti. Pokyčiai įvyks ne per naktį, jiems reikės laiko, pinigų, Lietuvos ir visos ES tvirtumo įgyvendinti savo taisykles, ne vien paklusti Rusijos ar kitų tiekėjų sąlygoms. Tiesą sakant, dabar esu didesnis optimistas, nei buvau prieš porą trejetą metų.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Robertas Nurickas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Robertas Nurickas

– Lietuvoje jau ieškoma skalūnų dujų, statomas suskystintųjų dujų terminalas, bet kol kas liekame priklausomi nuo Rusijos energetinių išteklių. Kaip apsisaugoti nuo energetinio šantažo?

– Būtina diversifikuoti šaltinius, sukurti įvairesnę infrastruktūrą, kad, stringant, pavyzdžiui, dujų, tiekimui, būtų galima gauti žaliavos iš kitur. Turiu omeny terminalą, elektros tiltus į Lenkiją, Švediją ir Suomiją (iš Estijos, – red. past.). Galiausiai tai reikš Baltijos šalių infrastruktūros žiedo įjungimą į Vakarų tinklus. Tai tėra techninis klausimas, sovietmečio palikimas, kurio ilgainiui reikėtų atsikratyti.

Tai padaroma ne per naktį ir niekas nėra turtingas. Labai svarbu kruopščiai išanalizuoti ir apsispręsti, nuo ko būtina pradėti. Žmonės ginčijasi ne dėl to, ar reikia turėti alternatyvų elektros šaltinį, bet dėl to, ar būtent dabar, matant įvairių pokyčių elektros rinkoje, branduolinės jėgainės projektas turėtų būti prioritetas.

Jau prasidėjo spaudimas Rusijos monopoliui. Rusija tai pastebi, jai tas nepatinka. Todėl ji taip smarkiai priešinasi Europos Sąjungos III energetikos paketui. Manau, jie pralaimės šį mūšį, nebent ES praras kantrybę.

– Rusija išties yra ne tik didelė, bet ir pavojinga kaimynė. Gal vis dėlto Seimo pirmininkas teisus – mums nereikėtų su ja pyktis?

– Sutinku. Tai – įdomus klausimas. Prisimenu, kaip šia tema su žmonėmis čia, Lietuvoje, diskutuodavau prieš 5–7 metus. Kalbėdami ne vien apie Lietuvos, bet apie visų Baltijos šalių santykius su Rusija, žinojome, ko nenorime, bet nežinojome, ko mes norime?

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Robertas Nurickas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Robertas Nurickas

Vilniaus norai gerinti santykius nebūtinai sutaps su Maskvos ketinimais. Tačiau, manau, svarbu ir konstruktyvu intensyviai galvoti, kas atitiktų mūsų interesus, ką galime nuveikti Lietuvoje, kad santykiai sušvelnėtų bei turėtų tvirtesnį pagrindą, suprantant, jog galutinis rezultatas smarkiai priklausys nuo to, ką nuspręs Maskva.

– Rusija retai rodo norą būti geranoriška ar supratinga Lietuvos atžvilgiu...

– Santykiuose su Rusija visi turime kai ką nuveikti saugumo, gynybos, užsienio politikos, užsienio prekybos srityse.

Bet šioje pasaulio dalyje žmonės, kalbėdami apie Rusijos įtaką ir atskirų šalių, šiuo atveju – Lietuvos, interesus, labiausiai nerimauja dėl vidaus reikalų. Žmonėms neramu, kad Rusijos bendrovės perka laikraščius, verslo įmonės tampa neskaidrios. Nelabai aišku, kam jos išleidžia pinigus, kokie jų politiniai tikslai. Kai kuriose šalyse kyla abejonių dėl bankų sektoriaus.

Šio regiono šalys negali laukti, kol Rusija pati tiek pasikeis, kad nebekeltų rūpesčių. Ką galima ir reikia daryti? Reikia griežtai prižiūrėti, kaip bet kurios valstybės – Rusijos, JAV, Švedijos ar Lietuvos – bendrovės veikia jūsų teritorijoje.

– Po pernykščių prezidento rinkimų Rusijoje įsisuko neregėti procesai: protestuoti į gatves traukė tūkstančiai žmonių, užvirė nepasitenkinimas virtualioje erdvėje. Ar tai yra rimtesnių pokyčių ateityje ženklai?

– Netolimoje ateityje tikriausiai ne, bet tolimesnėje – manau, taip. Pernykščiai protestai, demonstracijos ir kita nustebino daugelį ir daug kur. Net vienas mano bičiulis iš Maskvos, karštai prijaučiantis opozicijai, to nesitikėjo. Akivaizdu, kad nesitikėjo ir Kremlius. Iš pradžių Rusijoje, ypač opozicijos žmones, apėmė jausmas: esame ant revoliucinių pokyčių slenksčio. Dabar, kiek sprendžiu iš savo pokalbių, juos yra apėmusi itin pesimistinė nuotaika. Buvo iššvaistyta daug energijos.

Manau, abi reakcijos buvo perdėm ekstremalios. Suprantama, niekas neapsivers akimirksniu. Kita vertus, jei opozicinių judėjimų užsidegimas ir pirminė euforija išblėso, nereiškia, kad pokyčių nėra. Esu tikras, kad tai atspindi svarbesnes tendencijas Rusijoje, kurias atremti bei išlaikyti autoritarinę valdžios struktūrą administracijai ilgainiui taps vis sunkiau.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Robertas Nurickas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Robertas Nurickas

R.Nuricko dosjė

R.Nurickas yra Vašingtone įsikūrusios Atlanto tarybos – nepriklausomos organizacijos, kuri propaguoja transatlantinį bendradarbiavimą ir tarptautinį saugumą, – vyresnysis bendradarbis.

Domisi vidaus ir saugumo politikos sąsajomis Baltijos šalyse, Rusijoje, Ukrainoje ir Centrinėje Azijoje, NATO reforma ir jos įtaka Europos saugumui, Rusijos–Amerikos santykiais, ginklų kontrole ir branduolinių ginklų neplatinimu. Yra JAV–Baltijos šalių fondo direktorių tarybos narys.

9-ojo dešimtmečio pradžioje buvo vienas iš Tarptautinio strateginių studijų instituto Londone vadovų, vėliau – nepriklausomo JAV protų centro (ang. think tank) RAND (Research and Development, „Tyrimų ir vystymo“) vyresnysis politikos ekspertas.

Savaitraštis „15min“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vargas dėl atliekų Vilniuje nesibaigia: dalį gyventojų toliau piktina nevežamos šiukšlės

Aktualu

Orai.lt: grįžta vasariškai orai

Aktualu

Dėl ryšių su V.Putinu kenčiantis R.Abramovičius: nuo Čiukotkos gubernatoriaus iki „Chelsea“ savininko

Pasaulis kišenėje

Pėsčiomis po pelkę: ar galima prasmegti ir ką galima pamatyti Čepkelių raistyne

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Kinijos uigūrai priversti įsileisti Komunistų partiją į namus

Vardai

Už smurtą gatvėje teisiama boksininkė K.Kazarian: „Liudytojas meluoja, nes nesutikau būti jo meiluže“

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Gazas

„Consumer Reports“ bandymas atskleidė didžiausią „Tesla Model 3“ problemą

Aktualu

Švedijoje platinama instrukcija, kaip pasirengti karui

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

Aktualu

Paskutinė senatoriaus Johno McCaino kova

24sek

Eurolygą laimėjusio „Lietuvos ryto“ nepilnamečiai lyderiai įkliuvo vartoję alkoholį

Gyvenimas

Indoneziją pamilęs Edgaras – apie pilotę žmoną, priimtą islamą, vietos mafiją ir nusipirktus vaikus

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Be penkių pasaulio pradžia“ – ciniškas M.P.E.Martynenko žvilgsnis į pasaulį

Vardai

Karališkų vestuvių svečiai „eBay“ aukcione parduoda šventėje gautas dovanas: kaina kyla tūkstančiais

Aktualu

Rusų kultūros šventę Vilniuje oficialiai globos sostinės savivaldybė

Kultūra

Rašytoja ir vertėja Dalia Staponkutė: „Lietuvių literatūra graikams aktuali“

Aktualu

Venesuela išsiunčia iš šalies du JAV aukščiausio rango diplomatus

Naujienos

Aktualu

Vargas dėl atliekų Vilniuje nesibaigia: dalį gyventojų toliau piktina nevežamos šiukšlės

Aktualu

Orai.lt: grįžta vasariškai orai

Aktualu

Dėl ryšių su V.Putinu kenčiantis R.Abramovičius: nuo Čiukotkos gubernatoriaus iki „Chelsea“ savininko

Pasaulis kišenėje

Pėsčiomis po pelkę: ar galima prasmegti ir ką galima pamatyti Čepkelių raistyne

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Kinijos uigūrai priversti įsileisti Komunistų partiją į namus

Vardai

Už smurtą gatvėje teisiama boksininkė K.Kazarian: „Liudytojas meluoja, nes nesutikau būti jo meiluže“

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Gazas

„Consumer Reports“ bandymas atskleidė didžiausią „Tesla Model 3“ problemą

Aktualu

Švedijoje platinama instrukcija, kaip pasirengti karui

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

Aktualu

Paskutinė senatoriaus Johno McCaino kova

24sek

Eurolygą laimėjusio „Lietuvos ryto“ nepilnamečiai lyderiai įkliuvo vartoję alkoholį

Gyvenimas

Indoneziją pamilęs Edgaras – apie pilotę žmoną, priimtą islamą, vietos mafiją ir nusipirktus vaikus

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Be penkių pasaulio pradžia“ – ciniškas M.P.E.Martynenko žvilgsnis į pasaulį

Vardai

Karališkų vestuvių svečiai „eBay“ aukcione parduoda šventėje gautas dovanas: kaina kyla tūkstančiais

Aktualu

Rusų kultūros šventę Vilniuje oficialiai globos sostinės savivaldybė

Kultūra

Rašytoja ir vertėja Dalia Staponkutė: „Lietuvių literatūra graikams aktuali“

Aktualu

Venesuela išsiunčia iš šalies du JAV aukščiausio rango diplomatus

Žinau, ką renkuosi

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min