Dabar populiaru
Publikuota: 2013 lapkričio 1d. 19:03

Laidojimo verslo atstovas Raimundas Pocius: „Nesusižavėkite Kauno ligoninėse ir policijoje rekomenduojamomis įmonėmis“

Laidojimo paslaugos
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr. / Laidojimo paslaugos

Kaune veikia šešis kartus daugiau ritualines paslaugas teikiančių įmonių negu Vilniuje ar Klaipėdoje. Didelė konkurencija skatina nesąžiningą verslą. Jo atstovai neslepia: „Kaune nelegaliai perkama informacija apie mirusiuosius. Medikams, policininkams mokami pinigai, kad jie nelaimės ištiktiems žmonėms rekomenduotų tik tam tikras įmones.“

Lietuvoje per metus miršta apie 40 tūkst. žmonių, iš jų apie trečdalis – Vilniuje. Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos (LRPA) valdybos pirmininko Raimundo Pociaus duomenimis, sostinėje veikia penkios pagrindinės šia veikla užsiimančios įmonės, Kaune – daugiau nei 30. 

Kaip sugeba nedidelėje antrojo šalies miesto rinkoje išsilaikyti tiek daug ritualinių paslaugų teikėjų? Ar šis verslas toks pelningas, kad verta rizikuoti ir veikti nešvarios konkurencijos sąlygomis? Ar didelė konkurencija reiškia mažesnius paslaugų įkainius? 

Atsakymai į šiuos klausimus – atvirame R.Pociaus interviu 15min.lt.

– Kaune ritualines paslaugas teikia daugiau nei 30 įmonių. Ar jų ne perdaug?

– Kaune ritualines paslaugas teikiančių įmonių yra gerokai per daug. Juk mirusiųjų išpardavimo  nepadarysi, nuolaidų ar akcijų nesurengsi. Per metus Lietuvoje miršta apie 40 tūkst. žmonių, iš jų Vilniuje – apie trečdalis. 

„Alytaus naujienų“ nuotr./Raimundas Pocius
„Alytaus naujienų“ nuotr./Raimundas Pocius

Sostinėje veikia 5 laidojimo paslaugas teikiančios kompanijos, Klaipėdoje taip pat maždaug tiek. Vienos kompanijos užtenka maždaug 40 tūkst. gyventojų, vadinasi Kaunui, kuriame gyvena apie 300 tūkst. žmonių, užtektų 7–8 įmonių. Vilniuje ritualines paslaugas teikiančios įmonės pragyvena normaliai, Kaune – kovoja dėl išlikimo.

Kaip minėjau, Kaune situacija išskirtinė – čia veikia per 30 įmonių. Visi nori išgyventi, todėl verčiamasi per galvą, siekiant gauti informaciją apie mirusiuosius. Vyksta kūnų paieška. Kai susidariusi tokia situacija, sunku užtikrinti veiklos skaidrumą.

Kaune veikia ir savivaldybės įmonė „Kapinių priežiūra“, kuri ne tik kontroliuoja šią veiklą, bet ir pati teikia ritualines paslaugas. To, man rodos, nėra niekur kitur Lietuvoje. Savivaldybės, valstybė neturėtų užsiimti verslu.

Dalyvaujant vienoje laidoje, paskambino moteris, kuri pasakojo, kad „Kapinių priežiūros“ darbuotojas už gražią vietą kapinėse paprašė 6 tūkst. litų. Pasakius, kad tokių pinigų neturi, jai buvo pasiūlyta ne tokia gera vieta už 2 tūkst. litų. Tai peržengia visas ribas, kai savivaldybė ir kontroliuoja, ir pati teikia šias paslaugas.

Blogai, kai liepiama naudotis duobkasių paslaugomis, kurių įkainiai Kaune siekia ir iki 500–600 litų už duobę. O jei žmogus neturi pinigų ir pats duobę nori iškasti?

– Vis nuskamba istorijos apie Kaune ritualinių paslaugų teikėjų salonuose dūžtančius langus, padegimus. Savininkai apie tai dažniausiai nenori nieko pasakoti, pranešti policijai. Tai – nešvarios konkurencijos dalis?

– Neabejotinai taip. Žiniasklaida suformavo nuomonę, kad tai – beprotiškai pelningas darbas. Galbūt dėl to tiek įmonių prisisteigę Kaune. Tačiau tai yra mitas. Įmonės bankrutuoja, nes negauna užsakymų. Kai kurie ritualinių paslaugų teikėjai užsiima ne tik laidojimo paslaugomis, bet ir teikia reklamos, pervežimo ir kitokias paslaugas. Tai reiškia, kad ta duonelė nėra tokia jau saldi.

Tikiu, kad ateityje viskas keisis, kad veikla bus licencijuota, kad įmonės turės normalias paslaugų teikimo bazes.

Kai kurios įmonės Kaune kūnus plauna, ruošia nelegaliai, kitos nelegaliai už pinigus gauna informaciją apie mirusiuosius. Kaune yra nebloga terpė tokioms įmonėms augti.

– Didelė konkurencija reiškia ir mažesnes paslaugų kainas?

– Viską įvertinus, pagal laidojimo paslaugų brangumą Kaunas yra trečias miestas po Vilniaus ir Klaipėdos. 

Kaune yra labai įdomi situacija, nes laidojimo paslaugas teikia įmonės, neturinčios savo bazės, t. y. joms užtenka tik patalpos, kuriose yra sudėti karstai. Paima kūną, jį kažkur nuveža, nuplauna, aprengia ir veža kažkur į bažnyčią, kurioje kūnas šarvojamas.

Tuo paslaugos ir baigiasi. Visus kitus rūpesčius, kurių yra tikrai nemažai, tokios įmonės palieka artimiesiems ir ieško naujo adreso. Tai yra kompanijos, kurios viską gali padaryti pigiau, bet labai daug rūpesčių palieka artimiesiems.

Reikia paminėti, kad kai kurios įmonės Kaune kūnus plauna, ruošia nelegaliai, kitos nelegaliai už pinigus gauna informaciją apie mirusiuosius. Kaune yra nebloga terpė tokioms įmonėms augti.

Tačiau veikia ir ritualinių paslaugų teikėjai, kurie nuo pat pradžių iki paskutinės minutės būna su artimaisiais. Kaina taip pat būna didesnė, nes paslaugų spektras platesnis.

– Kiek kainuoja surengti laidotuves didžiuosiuose šalies miestuose?

– Normalios laidotuvės Vilniuje – nuo 5 tūkst. litų, provincijoje neblogos laidotuvės gali kainuoti apie 2,5–3 tūkst. litų, Kaune – apie 4 tūkst. litų. Laidotuvių kaina labai priklauso nuo to, koks pasirenkamas karstas, jis gali kainuoti ir 450 litų, ir 6 ar 8 tūkst. litų. Taip pat karsto papuošimas – vieni nori labai kuklaus, su keliomis puokštėmis, kiti užsakinėja tūkstančius gėlių žiedų. Šie dalykai labai didina arba mažina laidotuvių kainą.

– Kodėl laidojimo paslaugos tokios brangios?

Normalios laidotuvės Vilniuje – nuo 5 tūkst. litų, provincijoje neblogos laidotuvės gali kainuoti apie 2,5–3 tūkst. litų, Kaune – apie 4 tūkst. litų.

– Kartais galvojame, kad tai labai dideli pinigai, bet kai pasiskirsto pagal suteiktas paslaugas – dokumentų tvarkymas, kūno paėmimas, jo paruošimas, aprengimas, karstas, karsto papuošimas, nuvežimas, kapo duobės iškasimas ir t. t., tai neatrodo taip daug. Esame paskaičiavę, kad suteikti kokybiškas paslaugas vienoms laidotuvėms nuo A iki Z, reikia bent 16 žmonių.

– Kaip išsirinkti tinkamą ritualinių paslaugų teikėją, kuris nenuluptų paskutinio kailio ir darbą atliktų kokybiškai?

– Nesirinkti pirmo pasiūlyto laidojimo paslaugų teikėjo. Vengčiau ligoninėse duodamų rekomendacijų. Įvyko nelaimė, mirė žmogus, artimiesiems iš karto siūloma laidotuvių įmonė.

Juokauju, kad ligoninėms vadovauja sanitarai arba rūbininkai, jie viską labai gerai žino ir visada parekomenduos: „Va ten labai gerai“. Jie labiausiai suinteresuoti, kad jūs papultumėte į tą kompaniją, nes už tai gauna pinigus. Jiems nerūpi kokia bus suteiktos paslaugos kokybė.

Kaune reikia labai atsargiai vertinti ir iš policininkų gautus laidojimo paslaugų įmonių pasiūlymus.

Taip pat reikia žinoti, kad pradžioje pasakyta kaina nebūtinai reiškia sumą, kurią jūs iš tiesų mokėsite. Daug nusiskundimų gauname iš gyventojų dėl to, kad paslaugos suteiktos per brangios ar ne tos, kurių prašė.

Laidojimo paslaugos
Laidojimo paslaugos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min