Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2013 kovo 4d. 20:30

„Oskaro“ laureatas Janas Sverakas atskleidžia, kaip įmanoma vienu užpakaliu užsėsti daug kėdžių

Čekų režisierius Janas Sverakas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Čekų režisierius Janas Sverakas

Garsus čekų režisierius, o dabar – ir rašytojas Janas Sverakas, pelnęs daug kino apdovanojimų, tarp jų – ir „Oskarą“, praėjusį savaitgalį viešėjo Lietuvoje. 48-erių J.Sverakas čia atvyko pristatyti savo kelių senesnių filmų ir knygos vaikams „Kukis grįžta“, kuri gimė iš siekio tapti artimesniam su jauniausiu sūnumi Ondra.

Laikydamas smilkstančią cigaretę ir gerdamas kavą iš kartoninio puodelio, režisierius žvelgė į skaisčiai šviečiančią saulę, mėgavosi pavasario šiluma ir atvirai pasakojo 15min.lt apie kūrybą, šeimos tandemą ir vaikystės pėdsakus, kuriuos kasdien aptinka gyvenimiškose situacijose.

– Esate vadinamas posovietinio kino meistru. Koks tas posovietinis čekų kinas?

– Ideologinė politinė sistema pasikeitė į ekonominę. Dabar filmai turi atitikti komercinio kino reikalavimus. Kuriami filmai turi ekonomiškai pasiteisinti – daug uždirbti. Susidaro dvi filmų grupės: tie filmai, kurie būna populiarūs ir patinka žiūrovams, ir meniniai filmai, autorinis kinas, kuris Europos kino festivaliuose skina apdovanojimus, bet kino salėse nesurenka daug žiūrovų. Dabartinėje kino situacijoje trūksta tarpinio varianto – filmo, kuris turi aukštesnę meninę vertę ir kurio pažiūrėti ateina daug žmonių. Mano manymu, taip yra todėl, kad nėra gerų scenarijų arba gerų scenaristų, nes finansavimas mažas. Talentingi žmonės, kurie galėtų sukurti puikius scenarijus ir pagal juos pastatytas filmas būtų pelningas, negalėdami pragyventi iš savo amato pasitraukia į kitas sritis. Aš stengiuosi rasti tą aukso vidurį.

– Daugiau nei dvidešimtmetį bendradarbiaujate su tėvu – aktoriumi ir scenaristu Zdeneku Sveraku. Ar augant su menininku įmanoma nepasirinkti panašios profesijos?

– Manau, kad ne, nes nuo vaikystės esi apsuptas meno ir į tai įtrauktas. Pavyzdžiui, turiu ketveriais metais vyresnę seserį. Ji visą laiką norėjo būti kuo nors kitu, ne menininke. Studijavo kompiuterių programavimą, vėliau tapo anglų kalbos vertėja, o dabar rašo knygas vaikams. Sesuo praleido dvidešimt metų mėgindama veikti kažką kitą, bet vis tiek grįžo prie kūrybos.

– Prisiminkime dar vieną pavyzdį – jūsų jauniausias sūnus tapo aktoriumi – suvaidino jūsų paskutiniame filme „Kukis grįžta“.

– Jis nenorėjo, bet jam teko (juokiasi). Turiu tris vaikus. Pirmojo susilaukiau būdamas 21-erių – labai jaunas. Tuomet daug dirbau ir neskyriau dėmesio vaikams, nepastebėjau, kaip jie greitai auga. Kai susilaukėme trečio vaiko, stengiausi praleisti su juo daugiau laiko. Ir tai darydamas pastebėjau, kad esu susiejamas su savo vaikyste. Tarsi pasikeičia istorija ir pats grįžti į vaikystę, tampi vaiku. Prisimeni tai, ką buvai visai užmiršęs! Bendravimas man leido suprasti, kad vaikų logika yra visiškai kitokia nei suaugusiųjų.

Kai pasiūliau sūnui suvaidinti, vargšas Ondra stovėjo virtuvėje su pižama ir verkė: aš nenoriu vaidinti jokiame filme! Pasakiau: aš tavęs neverčiu, tiesiog galvoju, kad mes galėtume pabūti kartu.

Taigi norėjau atsigriebti ir sukurti kūrinį sūnui, kuris būtų su vaikišku požiūriu į pasaulį. Kai pasiūliau sūnui suvaidinti, vargšas Ondra stovėjo virtuvėje su pižama ir verkė: aš nenoriu vaidinti jokiame filme! Pasakiau: aš tavęs neverčiu, jei nenori, tiesiog galvoju, kad mes galėtume pabūti kartu.

Kol buvo pasiruošta filmavimui, praėjo metai ir paklaustas, ar vaidins, aštuonmetis sūnus atsakė: taip, mes gi būsime kartu! Tas laikas, kurį mes praleidome, labai suartino. Atsirado ryšys, kuris priminė ryšį, kai man buvo 23-eji – tuomet pradėjau dirbti su savo tėvu. Tai buvo ne tik tėvo ir sūnaus santykiai – mes tapome draugais. O dabar aš ir Ondra tapome draugais.

– Filmas „Kukis grįžta“ atsirado pirmiau nei knyga. Kodėl? Paprastai būna atvirkščiai – pagal populiarumo sulaukusią knygą statomas filmas.

– Taip priimta, kad kai mano tėvas rašo scenarijus, juose nebūna tik techniniai dalykai surašyti – tai būna gražus tvarkingas tekstas, kurį galima ir skaityti. Kai klausiu tėvo, kodėl taip daro, jis atsako: jūs pastatysite filmą, o aš galėsiu parašyti knygą.

Ne viskas pagal scenarijų filme pastatoma, kai kurios scenos būna iškerpamos, todėl kartais scenarijaus autoriui būna gaila, kad žmonės ne viską sužino, ką jis būna parašęs. Ir dar toks paprastas dalykas – knygoje galima paaiškinti ką nors labiau, ko neparodei filme ar kas jame buvo neaišku. Knyga visada plačiau nušviečia įvykius.

– Ar kūryba vaikams neįpareigoja siekti didaktinių tikslų (moralizuoti, siūlyti vertybes) ir būtinai laimingos istorijos baigties?

– Mano abu tėvai pagal išsilavinimą – mokytojai. Mama buvo čekų kalbos ir istorijos mokytoja, o tėvas – taip pat čekų kalbos mokytojas. Ir galbūt pasakojimą vaikams, norą kažką jiems paaiškinti aš paveldėjau iš jų. Manau, kad su vaikais reikia elgtis kaip su sau lygiais, ir jie tai labai vertina. Kūryba vaikams neturi būti saldi, pagražinta, su mažybiniais žodeliais.

Jūsų teisybė – kūryboje, skirtoje vaikams, pabaiga turi būti laiminga. Ir mano knygoje yra dvi pabaigos: viena realistinė, o kita – fantastinė, pagal kurią skaitytojas gali nuspręsti, kaip viskas galėtų vykti toliau.

– Sakykite, kuo skiriasi filmų suaugusiesiems ir vaikams kūrimo principai?

– Negalvojau apie tai. Kai kiekvieną filmą kuri, esi tas žiūrovas, kuris pirmas pamato. Ir pirmąkart žiūrėdamas aš ir jaučiuosi kaip vaikas ir klausiu savęs, ar man tai patinka.

– Neretai teigiama, jog vaikai yra įnoringesni ir jeigu jiems kas nepatinka, iškart tai parodo. Nemeluoja, kaip suaugusieji, kad čia geras kūrinys, jei taip nemano.

– Kai žiūriu su vaikais amerikietiškus filmus, įdomu, kad vaikų dėmesys pritraukiamas, kol vyksta koks nors veiksmas. O kai prasideda dialogai tarp veikėjų, nors jie ir įdomūs, ir juokingi, vaikų dėmesys iškart dingsta ir grįžta tik tada, kai prasideda veiksmas, pasigirsta muzika. Aš irgi stengiuosi išlikti tuo vaiku ir žiūrėti į viską atvirai, nuoširdžiai, pagauti tą pirmąjį įspūdį ir įvertinti.

– O kas yra įdomiausia jūsų darbe?

Filmavimą prilyginčiau ėjimui pirkti produktų: nusiperki triušienos, morkų, prieskonių, o montavimas yra tas momentas, kai iš viso to jau gamini, verdi.

– Scenarijų rašymas – siaubingas dalykas: nežinai, ar tai darai gerai, ar tai patiks žmonėms. Kai kada patinka filmavimas. O įdomiausia – montavimas. Filmavimą prilyginčiau ėjimui pirkti produktų: nusiperki triušienos, morkų, prieskonių, o montavimas yra tas momentas, kai iš viso to jau gamini, verdi. Kai daug filmuoji, kartais net pamiršti, ką nufilmavai, o pradėjęs montuoti lieki nustebintas: oho, ir šitą filmavome, ir šitą! Montažinėje filmas tarsi gimsta iš naujo: jį vėl išgyveni, peržiūri ir pateiki galutinį variantą.

– Ar dirbdamas esate reiklus sau ir kitiems? Ar dažnai perfilmuojate tas pačias scenas?

– Manau, kad scenarijus – labai svarbus. Kartais būna parašoma net aštuoni ar dešimt scenarijų versijų, kol pradedame filmuoti. Filmų kūrime dažniausiai dalyvauja tie patys žmonės, kurie vienas kitą pažįsta, žino visus reikalavimus, mane perpranta iš žvilgsnio, su jais lengva susikalbėti.

Žinoma, filmuojant pagrindinis dalykas yra laikas. O laikas – tai pinigai. Todėl filmuodamas bandau sukurti malonią darbo aplinką, kad aktorius atskleistų geriausia, ką turi.

Manau, amoralu, kai scenos daugkart perfilmuojamos ir visi pervargę, kai kūrybinė grupė jaučia, kad režisierius nežino, ką daro, todėl labai didelius reikalavimus keliu pasirengdamas filmavimui, kad filmuojant viskas vyktų sklandžiai.

Čekų režisierius Janas Sverakas
Janas Sverakas

– Esate sukūręs įvairių žanrų filmų – komediją, dramą, mokslinę fantastiką, lėlinę animaciją ir t. t. Ar įmanoma vienu užpakaliu tiek kėdžių užsėsti ir dar padaryti tai gerai?

– Stengiuosi ieškoti to, kas man labiausiai patinka, kas man įdomu. Pavyzdžiui, man būtų įdomu vairuoti autobusą. Bet aš tai galėčiau daryti dvi dienas. Ir t. t. Taigi kuriu skirtingų žanrų filmus, nes tuo metu vienoks įdomus būna, kitu metu – jau kitoks.

– Lietuviai pastebėjo, kad čekų kinas išsiskiria subtiliu humoru ir apskritai yra kitoks. Ar turite autoritetų tarp tautiečių?

– Imponuoja Milošas Formanas. Taip pat praeitais metais miręs Bretislavas Pojaras. Jis yra sukūręs filmuką, kuris vaikystėje man paliko labai didelį įspūdį. Jame susitiko du meškiukai. Jie buvo labai įdomūs, jų figūrėlės buvo sudarytos iš detalių, kuriomis galėjo pasikeisti. Pavyzdžiui, meškiukai sugalvojo būti kosmonautu ir raketa, ir mane labai sužavėjo tas suvokimas, kad aš galiu būti tuo, kuo noriu.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Nelieka kelio atgal: darbuotojo mokesčiai bus jungiami, keisis pensijų sistema ir tarifai

Vardai

A.Bilotaitė dukros motiną žeminusiam P.Gražuliui įteikė dovaną: „Jis yra padugnė“

Verslas

Dėl draudimo parduotuvėms dirbti sekmadieniais jau kryžiuoja ietis

Verslas

Nepatenkinti Naujamiesčio gyventojai: Senamiestį apstatysime Perkūnkiemio monstrais

Sportas

„Skrieja kamuolys“: neverk, Argentina, ir futbolo romantikos paieškos

Aktualu

Petras Gražulis smaginasi toliau: moterį „pagydžiau“ nuo nevaisingumo

„Vieni vartai“: Argentinos nuopuolis, istorinis šansas islandams ir futbolas bažnyčioje

Verslas

Seimas pritarė išskirtinei 1 proc. paramai profesinėms sąjungoms

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

24sek

Gandai patvirtinti: Dainius Adomaitis – naujasis „Ryto“ treneris

Nesibaigianti kova su gaisrais Manilos lūšnynuose

Pasaulis kišenėje

Joninės pajūry: Šventojoje – su senosiomis apeigomis, o Palangoje su pirties ir SPA festivaliu

Sportas

Staigmena sostinėje: „Žalgiris“ atleido Aurelijų Skarbalių

Mokesčių reforma Aktualu

Ernestas Naprys: 5 didžiausi mokesčių reformos absurdai

Verslas

„Wizz Air“ keičia bagažo politiką: už lagaminą salone teks susimokėti visiems

N-18 Vardai

Aiškėja TV žvaigždės ir tituluotos gražuolės Sophie Gradon mirties aplinkybės: įtariama savižudybė

Gazas

Autokroso varžybų dalyviai Latvijos žemę paliko pasipuošę kovos randais

Verslas

Linkstama kasmet akcizą cigaretėms didinti po 6 proc., tabakui – po 14 proc.

Maistas

Didysis Joninių valgiaraštis: 50 receptų ir kursiantiems grilį, ir švęsiantiems kukliai

Maistas

Laikas griliui: kiaulienos nugarinė su daržovėmis

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Nelieka kelio atgal: darbuotojo mokesčiai bus jungiami, keisis pensijų sistema ir tarifai

Sportas

Trenerį prieš startą Europoje atleidę „Žalgirio“ vadovai užsitvėrė tylos siena

Vardai

A.Bilotaitė dukros motiną žeminusiam P.Gražuliui įteikė dovaną: „Jis yra padugnė“

Verslas

Dėl draudimo parduotuvėms dirbti sekmadieniais jau kryžiuoja ietis

Verslas

Nepatenkinti Naujamiesčio gyventojai: Senamiestį apstatysime Perkūnkiemio monstrais

Sportas

„Skrieja kamuolys“: neverk, Argentina, ir futbolo romantikos paieškos

„Vieni vartai“: Argentinos nuopuolis, istorinis šansas islandams ir futbolas bažnyčioje

Aktualu

Petras Gražulis smaginasi toliau: moterį „pagydžiau“ nuo nevaisingumo

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

Verslas

Seimas pritarė išskirtinei 1 proc. paramai profesinėms sąjungoms

Nesibaigianti kova su gaisrais Manilos lūšnynuose

24sek

Gandai patvirtinti: Dainius Adomaitis – naujasis „Ryto“ treneris

Pasaulis kišenėje

Joninės pajūry: Šventojoje – su senosiomis apeigomis, o Palangoje su pirties ir SPA festivaliu

Mokesčių reforma Aktualu

Ernestas Naprys: 5 didžiausi mokesčių reformos absurdai

Verslas

„Wizz Air“ keičia bagažo politiką: už lagaminą salone teks susimokėti visiems

N-18 Vardai

Aiškėja TV žvaigždės ir tituluotos gražuolės Sophie Gradon mirties aplinkybės: įtariama savižudybė

Gazas

Autokroso varžybų dalyviai Latvijos žemę paliko pasipuošę kovos randais

Sportas

Staigmena sostinėje: „Žalgiris“ atleido Aurelijų Skarbalių

Verslas

Linkstama kasmet akcizą cigaretėms didinti po 6 proc., tabakui – po 14 proc.

Maistas

Didysis Joninių valgiaraštis: 50 receptų ir kursiantiems grilį, ir švęsiantiems kukliai

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min