Dabar populiaru
Publikuota: 2013 kovo 4d. 20:30

„Oskaro“ laureatas Janas Sverakas atskleidžia, kaip įmanoma vienu užpakaliu užsėsti daug kėdžių

Čekų režisierius Janas Sverakas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Čekų režisierius Janas Sverakas

Garsus čekų režisierius, o dabar – ir rašytojas Janas Sverakas, pelnęs daug kino apdovanojimų, tarp jų – ir „Oskarą“, praėjusį savaitgalį viešėjo Lietuvoje. 48-erių J.Sverakas čia atvyko pristatyti savo kelių senesnių filmų ir knygos vaikams „Kukis grįžta“, kuri gimė iš siekio tapti artimesniam su jauniausiu sūnumi Ondra.

Laikydamas smilkstančią cigaretę ir gerdamas kavą iš kartoninio puodelio, režisierius žvelgė į skaisčiai šviečiančią saulę, mėgavosi pavasario šiluma ir atvirai pasakojo 15min.lt apie kūrybą, šeimos tandemą ir vaikystės pėdsakus, kuriuos kasdien aptinka gyvenimiškose situacijose.

– Esate vadinamas posovietinio kino meistru. Koks tas posovietinis čekų kinas?

– Ideologinė politinė sistema pasikeitė į ekonominę. Dabar filmai turi atitikti komercinio kino reikalavimus. Kuriami filmai turi ekonomiškai pasiteisinti – daug uždirbti. Susidaro dvi filmų grupės: tie filmai, kurie būna populiarūs ir patinka žiūrovams, ir meniniai filmai, autorinis kinas, kuris Europos kino festivaliuose skina apdovanojimus, bet kino salėse nesurenka daug žiūrovų. Dabartinėje kino situacijoje trūksta tarpinio varianto – filmo, kuris turi aukštesnę meninę vertę ir kurio pažiūrėti ateina daug žmonių. Mano manymu, taip yra todėl, kad nėra gerų scenarijų arba gerų scenaristų, nes finansavimas mažas. Talentingi žmonės, kurie galėtų sukurti puikius scenarijus ir pagal juos pastatytas filmas būtų pelningas, negalėdami pragyventi iš savo amato pasitraukia į kitas sritis. Aš stengiuosi rasti tą aukso vidurį.

– Daugiau nei dvidešimtmetį bendradarbiaujate su tėvu – aktoriumi ir scenaristu Zdeneku Sveraku. Ar augant su menininku įmanoma nepasirinkti panašios profesijos?

– Manau, kad ne, nes nuo vaikystės esi apsuptas meno ir į tai įtrauktas. Pavyzdžiui, turiu ketveriais metais vyresnę seserį. Ji visą laiką norėjo būti kuo nors kitu, ne menininke. Studijavo kompiuterių programavimą, vėliau tapo anglų kalbos vertėja, o dabar rašo knygas vaikams. Sesuo praleido dvidešimt metų mėgindama veikti kažką kitą, bet vis tiek grįžo prie kūrybos.

– Prisiminkime dar vieną pavyzdį – jūsų jauniausias sūnus tapo aktoriumi – suvaidino jūsų paskutiniame filme „Kukis grįžta“.

– Jis nenorėjo, bet jam teko (juokiasi). Turiu tris vaikus. Pirmojo susilaukiau būdamas 21-erių – labai jaunas. Tuomet daug dirbau ir neskyriau dėmesio vaikams, nepastebėjau, kaip jie greitai auga. Kai susilaukėme trečio vaiko, stengiausi praleisti su juo daugiau laiko. Ir tai darydamas pastebėjau, kad esu susiejamas su savo vaikyste. Tarsi pasikeičia istorija ir pats grįžti į vaikystę, tampi vaiku. Prisimeni tai, ką buvai visai užmiršęs! Bendravimas man leido suprasti, kad vaikų logika yra visiškai kitokia nei suaugusiųjų.

Kai pasiūliau sūnui suvaidinti, vargšas Ondra stovėjo virtuvėje su pižama ir verkė: aš nenoriu vaidinti jokiame filme! Pasakiau: aš tavęs neverčiu, tiesiog galvoju, kad mes galėtume pabūti kartu.

Taigi norėjau atsigriebti ir sukurti kūrinį sūnui, kuris būtų su vaikišku požiūriu į pasaulį. Kai pasiūliau sūnui suvaidinti, vargšas Ondra stovėjo virtuvėje su pižama ir verkė: aš nenoriu vaidinti jokiame filme! Pasakiau: aš tavęs neverčiu, jei nenori, tiesiog galvoju, kad mes galėtume pabūti kartu.

Kol buvo pasiruošta filmavimui, praėjo metai ir paklaustas, ar vaidins, aštuonmetis sūnus atsakė: taip, mes gi būsime kartu! Tas laikas, kurį mes praleidome, labai suartino. Atsirado ryšys, kuris priminė ryšį, kai man buvo 23-eji – tuomet pradėjau dirbti su savo tėvu. Tai buvo ne tik tėvo ir sūnaus santykiai – mes tapome draugais. O dabar aš ir Ondra tapome draugais.

– Filmas „Kukis grįžta“ atsirado pirmiau nei knyga. Kodėl? Paprastai būna atvirkščiai – pagal populiarumo sulaukusią knygą statomas filmas.

– Taip priimta, kad kai mano tėvas rašo scenarijus, juose nebūna tik techniniai dalykai surašyti – tai būna gražus tvarkingas tekstas, kurį galima ir skaityti. Kai klausiu tėvo, kodėl taip daro, jis atsako: jūs pastatysite filmą, o aš galėsiu parašyti knygą.

Ne viskas pagal scenarijų filme pastatoma, kai kurios scenos būna iškerpamos, todėl kartais scenarijaus autoriui būna gaila, kad žmonės ne viską sužino, ką jis būna parašęs. Ir dar toks paprastas dalykas – knygoje galima paaiškinti ką nors labiau, ko neparodei filme ar kas jame buvo neaišku. Knyga visada plačiau nušviečia įvykius.

– Ar kūryba vaikams neįpareigoja siekti didaktinių tikslų (moralizuoti, siūlyti vertybes) ir būtinai laimingos istorijos baigties?

– Mano abu tėvai pagal išsilavinimą – mokytojai. Mama buvo čekų kalbos ir istorijos mokytoja, o tėvas – taip pat čekų kalbos mokytojas. Ir galbūt pasakojimą vaikams, norą kažką jiems paaiškinti aš paveldėjau iš jų. Manau, kad su vaikais reikia elgtis kaip su sau lygiais, ir jie tai labai vertina. Kūryba vaikams neturi būti saldi, pagražinta, su mažybiniais žodeliais.

Jūsų teisybė – kūryboje, skirtoje vaikams, pabaiga turi būti laiminga. Ir mano knygoje yra dvi pabaigos: viena realistinė, o kita – fantastinė, pagal kurią skaitytojas gali nuspręsti, kaip viskas galėtų vykti toliau.

– Sakykite, kuo skiriasi filmų suaugusiesiems ir vaikams kūrimo principai?

– Negalvojau apie tai. Kai kiekvieną filmą kuri, esi tas žiūrovas, kuris pirmas pamato. Ir pirmąkart žiūrėdamas aš ir jaučiuosi kaip vaikas ir klausiu savęs, ar man tai patinka.

– Neretai teigiama, jog vaikai yra įnoringesni ir jeigu jiems kas nepatinka, iškart tai parodo. Nemeluoja, kaip suaugusieji, kad čia geras kūrinys, jei taip nemano.

– Kai žiūriu su vaikais amerikietiškus filmus, įdomu, kad vaikų dėmesys pritraukiamas, kol vyksta koks nors veiksmas. O kai prasideda dialogai tarp veikėjų, nors jie ir įdomūs, ir juokingi, vaikų dėmesys iškart dingsta ir grįžta tik tada, kai prasideda veiksmas, pasigirsta muzika. Aš irgi stengiuosi išlikti tuo vaiku ir žiūrėti į viską atvirai, nuoširdžiai, pagauti tą pirmąjį įspūdį ir įvertinti.

– O kas yra įdomiausia jūsų darbe?

Filmavimą prilyginčiau ėjimui pirkti produktų: nusiperki triušienos, morkų, prieskonių, o montavimas yra tas momentas, kai iš viso to jau gamini, verdi.

– Scenarijų rašymas – siaubingas dalykas: nežinai, ar tai darai gerai, ar tai patiks žmonėms. Kai kada patinka filmavimas. O įdomiausia – montavimas. Filmavimą prilyginčiau ėjimui pirkti produktų: nusiperki triušienos, morkų, prieskonių, o montavimas yra tas momentas, kai iš viso to jau gamini, verdi. Kai daug filmuoji, kartais net pamiršti, ką nufilmavai, o pradėjęs montuoti lieki nustebintas: oho, ir šitą filmavome, ir šitą! Montažinėje filmas tarsi gimsta iš naujo: jį vėl išgyveni, peržiūri ir pateiki galutinį variantą.

– Ar dirbdamas esate reiklus sau ir kitiems? Ar dažnai perfilmuojate tas pačias scenas?

– Manau, kad scenarijus – labai svarbus. Kartais būna parašoma net aštuoni ar dešimt scenarijų versijų, kol pradedame filmuoti. Filmų kūrime dažniausiai dalyvauja tie patys žmonės, kurie vienas kitą pažįsta, žino visus reikalavimus, mane perpranta iš žvilgsnio, su jais lengva susikalbėti.

Žinoma, filmuojant pagrindinis dalykas yra laikas. O laikas – tai pinigai. Todėl filmuodamas bandau sukurti malonią darbo aplinką, kad aktorius atskleistų geriausia, ką turi.

Manau, amoralu, kai scenos daugkart perfilmuojamos ir visi pervargę, kai kūrybinė grupė jaučia, kad režisierius nežino, ką daro, todėl labai didelius reikalavimus keliu pasirengdamas filmavimui, kad filmuojant viskas vyktų sklandžiai.

Čekų režisierius Janas Sverakas
Janas Sverakas

– Esate sukūręs įvairių žanrų filmų – komediją, dramą, mokslinę fantastiką, lėlinę animaciją ir t. t. Ar įmanoma vienu užpakaliu tiek kėdžių užsėsti ir dar padaryti tai gerai?

– Stengiuosi ieškoti to, kas man labiausiai patinka, kas man įdomu. Pavyzdžiui, man būtų įdomu vairuoti autobusą. Bet aš tai galėčiau daryti dvi dienas. Ir t. t. Taigi kuriu skirtingų žanrų filmus, nes tuo metu vienoks įdomus būna, kitu metu – jau kitoks.

– Lietuviai pastebėjo, kad čekų kinas išsiskiria subtiliu humoru ir apskritai yra kitoks. Ar turite autoritetų tarp tautiečių?

– Imponuoja Milošas Formanas. Taip pat praeitais metais miręs Bretislavas Pojaras. Jis yra sukūręs filmuką, kuris vaikystėje man paliko labai didelį įspūdį. Jame susitiko du meškiukai. Jie buvo labai įdomūs, jų figūrėlės buvo sudarytos iš detalių, kuriomis galėjo pasikeisti. Pavyzdžiui, meškiukai sugalvojo būti kosmonautu ir raketa, ir mane labai sužavėjo tas suvokimas, kad aš galiu būti tuo, kuo noriu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Vardai

15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

Aktualu

Alytaus meras V.Grigaravičius antros kadencijos nesieks

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Gyvenimas

Apokalipsės belaukiant: ką būtina žinoti apie antibiotikus

Aktualu

Kandidatas į Vilniaus merus V.Navickas pristatė rinkimų programą: siūlo dviejų lygių savivaldą

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Sportas

Julija Jefimova ir Marija Šarapova pateko tarp seksualiausių Rusijos moterų

Mokslas.IT

Kinijos „dirbtinė Saulė“ įkaitinta iki 100 milijonų laipsnių

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Aktualu

L.Linkevičius: rinkimų Sakartvele data kelia abejonių dėl jų skaidrumo

Verslas

Britų kompanija „Alchemetrics“ atidaro padalinį Lietuvoje

Aktualu

Dėl J.Khashoggi nužudymo 18 Saudo Arabijos piliečių uždrausta atvykti į Šengeno zoną

Naujienos

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Vardai

15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

Aktualu

Alytaus meras V.Grigaravičius antros kadencijos nesieks

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Gyvenimas

Apokalipsės belaukiant: ką būtina žinoti apie antibiotikus

Aktualu

Kandidatas į Vilniaus merus V.Navickas pristatė rinkimų programą: siūlo dviejų lygių savivaldą

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Sportas

Julija Jefimova ir Marija Šarapova pateko tarp seksualiausių Rusijos moterų

Mokslas.IT

Kinijos „dirbtinė Saulė“ įkaitinta iki 100 milijonų laipsnių

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Aktualu

L.Linkevičius: rinkimų Sakartvele data kelia abejonių dėl jų skaidrumo

Verslas

Britų kompanija „Alchemetrics“ atidaro padalinį Lietuvoje

Aktualu

Dėl J.Khashoggi nužudymo 18 Saudo Arabijos piliečių uždrausta atvykti į Šengeno zoną

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min