Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Profesorius Vladas Bumelis: „Priešingai nei lietuviai, žydų verslininkai nebijo nesėkmių“

Prof. Vladas Algirdas Bumelis konferencijoje „Life Sciences Baltics 2014“
Pauliaus Grinkevičiaus nuotr. / Prof. Vladas Algirdas Bumelis konferencijoje „Life Sciences Baltics 2014“
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Po susitikimo su Izraelio prezidentu Reuvenu Rivlinu akademikas ir vienas žinomiausių Lietuvos verslininkų, UAB „Biotechpharma“ valdybos pirmininkas Vladas Bumelis 15min.lt teigė, kad Izraelis tapo pasaulio inovacijų lyderiu, o Lietuvai reikia pasirinkti, kokiu keliu bus žengiama toliau – statomi dideli fabrikai, kuriuose dirbs minimalią algą gaunantys žmonės, ar kuriama žinių ekonomika.

Pasak V.Bumelio, kuris yra ir Izraelio garbės konsulas Lietuvoje, verslumas yra izraeliečių kraujyje. Jie niekada nebūna patenkinti tuo, ką yra pasiekę. Kita vertus, profesorius teigė, kad didelius pinigus galintys investuoti žydai turi ko pasimokyti iš lietuvių. Valstybių piliečiams geriau suprasti vieni kitus padės nuo 2015 metų Lietuvoje atidaroma Izraelio ambasada, kurios iki šiol niekada nebuvo.

– Pirmadienį Izraelyje dalyvavote susitikime su šalies vadovais. Apie ką teko kalbėtis?

Žydai yra labai tolerantiška tauta. Jie sukūrė valstybę iš viso pasaulio sukvietę savo tautiečius, integravo juos į savo visuomenę. Jie gali taikiai gyventi ir su palestiniečiais.

– Izraelis turi kiek mažiau nei 70 garbės konsulų skirtingose pasaulio valstybėse. Kas trejus metus rengiamas visų konsulų susitikimas. Konsulai suvažiuoja į Jeruzalę. Vyksta susitikimas su prezidentu. Šį kartą susitikome su naujuoju Izraelio prezidentu Reuvenu Rivlinu. Jis išdėstė savo požiūrį į valstybės ateitį, kokia yra situacija Izraelyje ir aplink Izraelį.

Izraelio prezidentais visada buvo protingi žmonės. Turėjau garbės ne kartą susitikti su Shimonu Peresu. Visi labai aiškiai dėsto savo požiūrį. Yra daug šnekama apie konfliktą su Palestina. Buvome nuvykę iki Gazos pasižiūrėti, kaip visa tai atrodo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Izraelį nuo Palestinos Autonomijos teritorijų skirianti saugumo siena
AFP/„Scanpix“ nuotr./Izraelį nuo Palestinos autonomijos teritorijų skirianti saugumo siena

Aiškiai akcentuojama, kad visi klausimai turi būti sprendžiami tikrai taikiu keliu, tačiau jeigu peržengiamos ribos, būtina imtis atsakomųjų veiksmų. Žydai yra labai tolerantiška tauta. Jie sukūrė valstybę iš viso pasaulio sukvietę savo tautiečius, integravo juos į savo visuomenę. Jie gali taikiai gyventi ir su palestiniečiais.

– Lietuvos ir Izraelio santykiai taip pat buvo įvairūs. Kokie jie dabar?

Lietuvos ir Izraelio santykiai anksčiau nebuvo tokie geri, kokie jie yra dabar.

– Garbės konsulu esu penkerius metus. Lietuvos ir Izraelio santykiai anksčiau nebuvo tokie geri, kokie jie yra dabar. Strategija, kuria supratimą tarp dviejų tautų siekta gerinti stiprinant mokslinius, kultūrinius ir ekonominius ryšius, davė labai gerų rezultatų.

Lietuvai ir Izraeliui labai pasisekė su puikiais ambasadoriais. Jie dėjo labai daug pastangų santykiams gerinti. Daug padarė ir Lietuvos vyriausybės. Vyksta puikus bendravimas su žydų diaspora, kurios Lietuvoje liko nemažai. Prie santykių stiprinimo prisideda ir tokie renginiai, kaip šiais metais organizuota konferencija „Science Baltic“, į kurią atvyko 130 Izraelio delegacijos narių.

– Jūs pats verslininkas. Dažnas sutiks, kad žydai yra itin versli tauta. Ko lietuviai iš jų galėtų pasimokyti?

Verslumas, kurio lietuviams šiek tiek trūksta, yra žydų kraujyje. Jie niekada nenusimena ir nenusivilia, jei pradėtas verslas nepasisekė.

– Man teko vadovauti bendrovei „Sicor biotech“. Ji priklausė didžiulei JAV korporacijai „Sicor“, kurią įsigijo Izraelio kompanija „Teva“. Pradėjome dirbti su žydų verslininkais, žydų bendrovėmis, mokslininkais. Per 12 savo darbo metų turėjau garbės kokius 200 kartų būti Izraelyje.

Verslumas, kurio lietuviams šiek tiek trūksta, yra žydų kraujyje. Jie niekada nenusimena ir nenusivilia, jei pradėtas verslas nepasisekė. Jie imasi kito ir nesėkmės visai nebijo. Niekas nedaro tokių didelių tragedijų, kokios kartais daromos Lietuvoje.

Raimundo Celencevičiaus nuotr./Jeruzalė
Raimundo Celencevičiaus nuotr./Jeruzalė

Shimonas Peresas yra sakęs, kad didžiausias žydų indėlis į pasaulį atsiranda dėl susiformavusio požiūrio – jie niekada nėra patenkinti tuo, ką jau yra pasiekę. Jie visada ieško kažko geresnio ir naujo. Aukštųjų technologijų srityje jie yra viena iš lyderiaujančių šalių.

Izraelis puikiai supranta, kad ekonomiką galima vystyti tik per žinias. Jei žinių ekonomikos nebus, jei nebus vystomas protas, tai šalyje nieko naujo nesukursi.

Tai matyti iš patentų, startuolių skaičiaus, investicijų į mokslą. Jie yra lyderiai ir puikiai supranta, kad ekonomiką galima vystyti tik per žinias. Jei žinių ekonomikos nebus, jei nebus vystomas protas, tai šalyje nieko naujo nesukursi.

Izraelis tai suprato seniai ir tai daro, o mes galėtume mokytis ir kartu su jais dirbti. Kaip verslininkas šiuo metu turiu keletą sutarčių su Izraelio bendrovėmis. Dirbu su garsiu Weizmanno institutu, kuriame dirba keletas Nobelio premijos laureatų – kuriami nauji vaistai. Tai darbas gamtos mokslų srityje, bet yra ir kitų bendravimo sričių – informacinės technologijos, inovacijos medicinos srityje.

Ekonominiai santykiai leidžia geriau pažinti žmones ir suprasti tą išradingumą, kurio pilni izraeliečiai. Mums reikia mokytis, bet nereikia sakyti, kad jie iš mūsų neturi ko mokytis. Jie galėtų pasimokyti principo: „Devynis kartus pamatuok – dešimtą kirpk.“ Pusiausvyra tarp žydų verslumo ir lietuvių konservatyvumo duotų labai gerų rezultatų.

– Nesunku suprasti, kuo Lietuvą domina Izraelis. Tai didelė ir ekonomiškai labai stipri valstybė. Kuo Lietuva galėtų patraukti Izraelio investuotojus?

Kartais tenka girdėti apie tai, kad Lietuva yra Šiaurės Jeruzalė, todėl visi izraeliečiai puls investuoti. Tikrai taip nebus.

– Kartais tenka girdėti apie tai, kad Lietuva yra Šiaurės Jeruzalė, todėl visi izraeliečiai puls investuoti. Tikrai taip nebus. Žydai yra labai pragmatiški žmonės. Jie investuoja ten, kur anksčiau ar vėliau yra ekonominė nauda. Emociniai dalykai lemia mažai.

Lietuva yra puiki šalis investicijoms. Jei pažiūrėtume į mokslinę veiklą – gali tam skirti milijoną, padauginti jį iš trijų ir vėliau tas investicijas išskaičiuoti iš savo apmokestinamo pelno. Pas mus taip pat yra puikus pelno mokestis. Kur surasi, kad jis būtų 15 proc. Valstybė taip pat stipriai padeda per įvairius struktūrinius fondus.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Izraelio prezidentas Shimonas Peresas tapo Vilniaus garbės piliečiu
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Vėliavos

Izraelis tai supranta. Be to, ši šalis turi didelį interesą draugauti su valstybėmis, kurios priklauso ES. Izraelis yra asocijuota ES valstybė, kuri puikiai dalyvauja įvairiuose moksliniuose projektuose. Tai gana brangi šalis. Tuo pat metu Izraelis į Lietuvą nežiūri kaip į pigios darbo jėgos šalį. Algos auga, kaštai didės. Protingas investuotojas žiūri į ateitį ir vertina potencialą.

Turime vystyti technologijas, o ne statyti fabrikus, kur dirba keli tūkstančiai darbuotojų, o alga siekia pusantro tūkstančio litų. Izraelį labai domina biotechnologijų, lazerių, fotonikos ir kitos sritys.

– Jūs esate Izraelio garbės konsulas, Lietuvos-Izraelio prekybos rūmų įkūrėjas ir prezidentas. Ar negaila tam skirti savo laiko ir kodėl iš viso ėmėtės šios veiklos?

Garbės konsulo pareiga yra garbės pareiga. Už tai niekas nemoka pinigų, bet yra daug išlaidų, nes sutikęs atstovauti šaliai turi ją pristatyti, parodyti jos privalumus. Man atrodo, kad tai yra labai svarbu ir garbinga.

– Garbės konsulo pareiga yra garbės pareiga. Už tai niekas nemoka pinigų, bet yra daug išlaidų, nes sutikęs atstovauti šaliai turi ją pristatyti, parodyti jos privalumus. Man atrodo, kad tai yra labai svarbu ir garbinga. Didžiuojuosi, kad Izraelis ir Lietuvos Užsienio reikalų ministerija mane paskyrė garbės konsulu Lietuvoje.

Dabar pagrindinis uždavinys, kad santykiai su Izraeliu sparčiau vystytųsi. Mes Lietuvoje neturėjome Izraelio ambasados. Džiugi naujiena, kad nuo Naujųjų metų ji atsiras. Jau yra paskirtas ambasadorius. Iki šiol turėjome Izraelio ambasadorę Latvijoje, kuri kuravo ir Lietuvą.

Tai dar labiau padės mums suprasti Izraelio valstybę, jų žmonių mentalitetą, mąstymą ir siekius. Dabar santykiai yra labai geri ir, duok Dieve, jų nesugadinti.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min