Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Psichologas apie džihadistų populiarumą: „Tai labai nugludinta, efektyvi propaganda“

Islamistų rėmėjas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Islamistų rėmėjas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Didžiules Sirijos ir Irako teritorijas valdančios teroristų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) sėkmės priežastis - būsimųjų džihadistų entuziazmas ir itin paveikios žinutės naujokams, teigia psichologai. Islamo fanatikai iš viso pasaulio plūsta į Iraką ir Siriją tam, kad kovotų dėl savo svajonės – kalifato įkūrimo. Naujienų svetainės nymag.com žurnalistai kalbėjosi su terorizmą analizuojančiu psichologu Johnu Horganu, kuris analizavo IS populiariumo priežastis ir pasiūlė receptą kovoje su džihadistais.

– Kokio tipo žmogus nusprendžia prisijungti prie tokių grupuočių, kaip IS?

– Turime daug įrodymų, kad skirtingi žmonės pasineria į tokių grupuočių veiklą dėl skirtingų priežasčių ir jie visi vykdo skirtingas užduotis. Kai kurie jų tampa snaiperiais, kiti sprogdintojais arba galvų pjaustytojais.

IS bando įteigti, kad dvejonės, darbai, pinigai, net vaikai tėra žemiško nuspėjamo gyvenimo atributai, o už visa tai aukščiau yra džihadistų kova.

Psichologai atmetė idėją, kad gali būti surastas bendras modelis, kodėl žmonės nusprendžia būti teroristais. Vis dėlto, galime sudaryti veiksnių sąrašą, norėdami suprasti kaip ir kodėl kai kurie nusprendžia įsitraukti į tokias veiklas. 

– Kokia būna dažniausia priežastis?

– Žmonės, prisijungiantys prie šių grupuočių, stengiasi surasti savo gyvenimo kelią, daryti kažką prasmingo. Labai dažnai juos motyvuoja moralinės nuostatos. Dažnai naujokai labai entuziastingai bando įgyvendinti tai, kas jiems atrodo moralu ir atstatyti teisingumą.

– Ar turėtume bijoti IS labiau negu kitų grupių?

– Analizavau terorizmą beveik 20 metų ir tai, ką mes stebime šiandien, stebina. IS yra kažkas kitokio. Jie laikosi kitokio požiūrio tiek į gimusius, tiek į atsivertusius musulmonus. Jie siūlo įgyvendinti visas įmanomas radikaliausias džihadistų svajones.

Vienas iš dalykų, išskiriančių IS iš kitų judėjimų, yra tas, kad jie meistriškai sugeba pateisinti savo veiksmus ir numalšinti bet kokias dvejones. Vienintelė kliūtis yra geografija, tačiau ir tai vargiai juos sustabdo.

Manau, kad turime nerimauti dėl IS. Jie turi daug narių ir jei sukurs savo veiklos strategiją keliems metams į priekį, tuomet bus didžiulis pavojus. IS rodo rezultatus – užgrobia miestus, puikuojasi naujausiais ginklais. Jie sukuria prieglobstį, kuriame ir gyvena. 

– Tai reiškia, kad užgrobiant naujas teritorijas, daugės jų pasekėjų?

– Žinoma, ir jie pritrauks žmonių iš kitų judėjimų. IS gali suvilioti ir tuos žmones, kurie ankščiau norėjo, bet dvejojo prisijungti prie teroristinių grupuočių.

Daugybė asmenų ir ankščiau norėjo įsitrauki į teroristines veiklas, bet jas organizavo vieni. Dabar įgyvendinti savo planus daug lengviau, nes egzistuoja ištisas judėjimas, aprėpiantis panašaus mąstymo asmenis.

– Kodėl IS vaizdo įrašai tokie paveikūs?

– Juose pristatomas siūlymas prisijungti, o potencialūs naujokai drąsinami veikti nedelsiant. Jie kruopščiai sukurti ir redaguoti, juose raginama vykdyti „pareigą“. Naudojama kalba svyruoja ties banalybe, bet yra paveiki.

Kovotojai save pateikia kaip „apsišvietusius“ žmones. Jie ne tik tyliai skaito namuose, bet ir veikia. Jie stengiasi išsklaidyti visas dvejones, kurios galėtų kilti naujokams. Pavyzdžiui, viename įraše teigiama, kad „abejonė nėra priežastis likti namuose“. Žinutė paprasta – „Atsiras vaidmuo kiekvienam. Jeigu jūs esate sąžiningas prieš patį save, jūs neturite pateisinimų. Kliūtis jūs nusistatote patys“.

IS bando įteigti, kad dvejonės, darbai, pinigai, net vaikai tėra žemiško nuspėjamo gyvenimo atributai, o už visa tai aukščiau yra džihadistų kova.

– Kaip įmanoma neutralizuoti tokios grupuotės įtaką?

– Bijojau, kad paklausite šio klausimo. Manau, kas dabar, IS mūsų žinutės nepaveiks. Turėsime surasti būdą kaip ja kovoti, bet nesu itin optimistiškas šiuo klausimu.

– Tyrėte asmenis, kurie paliko teroristines grupuotes. Gal tai teikia vilties?

– IS turi stengtis, kad nebūtų šia grupuote nusivylusių žmonių. Nusivylimas yra labai dažnas reiškinys kiekvienoje teroristų ir ekstremistų grupuotėje ir gali smarkiai joms pakenkti.

Dabar, vis dėlto, kol kas nematau nei vieno, kuris galėtų sėkmingai kovoti su grupuotės siunčiamomis žinutėmis. Tai labai nugludinta, efektyvi propaganda.  

Būtent nusivylę žmonės ir palieka teroristines organizacijas. Žmonės nusivilia kai supranta, kad grupuotė nuėjo per toli vien tik žudydama nekaltus žmones ir neturėdama jokios strategijos. Taip pat gali būti nusiviliama lyderiu. Kitaip tariant, nusivylimas gali turėti daugybę priežasčių ir tik laiko klausimas kada žmonės pradės nusivilti IS.

Turime atidžiai stebėti ir viešinti tokius žmones, nes jie gali atbaidyti galimus naujokus nuo įsitraukimo į terorizmą.

Dabar, vis dėlto, kol kas nematau nei vieno, kuris galėtų sėkmingai kovoti su grupuotės siunčiamomis žinutėmis. Tai labai nugludinta, efektyvi propaganda.  

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min