Dabar populiaru
Publikuota: 2013 lapkričio 2d. 08:06

Sankt Peterburgo vyriausybės atstovas Aleksandras Šapkinas: Vilnius įdomus rusų turistams, reikia tik reklamos

Aleksandras Šapkinas Sankt Peterburgo vyriausybės Turizmo plėtojimo ir vystymo komiteto vadovas
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr. / Aleksandras Šapkinas, Sankt Peterburgo vyriausybės Turizmo plėtojimo ir vystymo komiteto vadovas

Sankt Peterburgas, vadinamas kultūrine Rusijos sostine, dar tik pradeda plėtoti ryšius su Lietuva ir Vilniumi. Per metus apie 6 mln. turistų sulaukiantis Šiaurės Rusijos miestas tikisi prisivilioti ir daugiau lietuvių, ypač kai Sankt Peterburgą ir Vilnių sujungs tiesioginiai skrydžiai. O ir Vilnius galėtų sulaukti daugiau turistų iš Rusijos, jeigu tik sugebės tinkamai save pristatyti ir sudominti potencialius svečius.

Apie galimybes bendradarbiauti, rengti bendrus turizmo ir verslo forumus šią savaitę Vilniuje su sostinės savivaldybės, Ūkio ministerijos, Verslininkų konfederacijos atstovais kalbėjosi Sankt Peterburgo vyriausybės Turizmo plėtojimo ir vystymo komiteto pirmininkas Aleksandras Šapkinas. Jau aiškėja ir konkretūs bendri projektai – pavasarį turėtų įvykti Lietuvos ir Rusijos forumas.

– Vilniuje lankotės pirmą kartą. Koks jūsų pirmasis įspūdis apie Lietuvos sostinę?

– Negaliu pasigirti, kad mačiau daug, kad ir kaip gaila, ne pirmoji vizito diena buvo itin intensyvi – turėjome daug svarbių susitikimų ir pokalbių, todėl beveik neturėjau galimybių apžiūrėti miesto. Bet šiek tiek pasivaikščiojau Senamiesčiu ir susidariau itin malonų įspūdį. Miestą mačiau ir iš viršutinių Vilniaus savivaldybės pastato aukštų – vaizdas nuostabus.

Pirmas įspūdis, kad tai malonus, patogus miestas. Tai akivaizdu. Miestas man pasirodė patogus ir gyventojams, ir atvykėliams. 

– Kuo Vilnius gali sudominti turistus iš Sankt Peterburgo?

Juk jeigu nepasivaikščiosite Vilniaus senamiesčio gatvelėmis, vadinasi, nepajusti paties miesto. Lygiai taip pat ir Peterburge – nepasivaikščioję jo gatvėmis, nesuprasite ir nepajusite miesto.

– Pirmiausia Senamiesčiu. Turiu galvoje kultūrinį turizmą. Čia svarbu ir festivaliai, Vilniuje vykstantys kone kiekvieną savaitgalį. Tai įdomu, festivaliai apima įvairiausias meno sritis. Kalbėjome apie tai ir su Vilniaus Turizmo bei Kultūros skyrių atstovais. Daug planų, jie įgyvendinami. Tai, kas vyksta Vilniuje, yra tikrai įdomu.

– Vilnių ir Sankt Peterburgą sujungs tiesioginiai skrydžiai. Kaip manote, kaip tai paveiks turistų srautus iš Vilniaus į Sankt Peterburgą ir iš Sankt Peterburgo į Vilnių?

– Mano manymu, tai turėtų gerokai išauginti turistų srautus, nes kelionė traukiniu yra pakankamai ilga ir nelabai patogi. Naktį iš pradžių vienas pasienio punktas, tuomet kitas.

Nepaisant to, kad sienos kirtimo procesas organizuotas tinkamai, dirba labai mandagūs ir paslaugūs pasieniečiai, muitininkai, bet vis tiek, kai tave pažadina 3 valandą nakties, o po valandos ar pusantros žadina dar kartą, tai tikrai nepadeda gerai išsimiegoti, todėl tokia kelionė sekina ir sukelia nepatogumų. Galbūt kai kuriuos turistus net atbaido nuo tokių kelionių, ypač šeimas su vaikais. 

Tiesioginiai skrydžiai Vilnius-Sankt Peterburgas ir Sankt Peterburgas-Vilnius panaikina šiuos, sakyčiau, negatyvius momentus ir leidžia greitai patekti iš vieno miesto į kitą. Susisiekimas pagerėja, miestai priartėja vienas prie kito, tad žmonėms bus kur kas patogiau keliauti.

Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Fontanai Peterhofe
Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Fontanai Peterhofe

Kalbėjome su ūkio viceministru Kęstučiu Trečioku, kad dar yra žmonių kategorija, kurie prisimena sovietinius laikus ir jaučia tam tikrą nostalgiją. Bet yra ir daugybė kitų žmonių, kurie niekada nebuvo Vilniuje ar atvirkščiai – daugybė vilniečių niekada nebuvo Sankt Peterburge. Todėl tiesioginiai skrydžiai suteikia galimybę greitai ir be ypatingų sunkumų patekti iš vieno miesto į kitą. 

Išsprendus susisiekimo problemas svarbiausiu dalyku taps, ar miestas yra patogus savo gyventojams ir atvykstantiems turistams. Žinau, kad Vilniuje yra ne tik pakankamai daug viešbučių, bet ir nemažai nuomojamų būstų, jaunimo nakvynės namų, egzistuoja apsikeitimų butais tradicijos. Todėl tas turistų kiekis, kuris Vilnių aplankė pernai (kiek žinau – apie 800 tūkst.), tikrai augs.

 – Dar vienas nepatogumas iš Rusijos į Lietuvą norintiems atvykti turistams – vizos. Ar šis papildomas rūpestis atbaido dalį potencialių keliautojų?

 – Taip, iš tiesų, kiekvienam važiuojančiam būtina viza. Gerai bent tai, kad galima gauti Šengeno vizą ir su ja keliauti į bet kurią Europos Sąjungos šalį. Tad gavęs tokią vizą ne vienai kelionei, o, tarkim, pusmečiui žmogus gali keliauti tiek į Suomiją, tiek į Estiją, Latviją ar Lietuvą.

Bet su Suomija mes turime kitokių problemų – nuolat susidaro eismo spūstys pasienyje. Bandome spręsti šitą problemą, bet kol kas ji yra. Panaši situacija ir su Estija. Šios šalys labai arti, bet nuvažiuoti nėra patogu. Šioje situacijoje Lietuva su tiesioginiais skrydžiais tampa itin patraukli ir lengvai pasiekiama.

 – Vyresnės kartos Rusijos gyventojams svarbūs sentimentai, kurių vedami jie keliauja į Lietuvą ir Vilnių. O jauni žmonės? Ką jie žino apie Lietuvą?

 – Abiejų šalių vyresni gyventojai tokius sentimentus jaučia.

Žinoma, jauni rusai jau kur kas mažiau žino apie Lietuvą, jų prioritetai kiti. Tad ir Peterburgui, ir Vilniui bei visai Lietuvai labai svarbu save pristatyti, reklamuoti. 

Peterburgas pats savaime yra įdomus miestas. Buvote? Vadinasi, apie tai žinote ne tik iš nuogirdų.

Jeigu nepasivaikščiosite Vilniaus senamiesčio gatvelėmis, vadinasi, nepajusite paties miesto. Lygiai taip pat ir Peterburge – nepasivaikščioję jo gatvėmis, nesuprasite ir nepajusite miesto. Todėl lankantis mieste būtina pajusti miesto dvasią, bendrauti, apžiūrėti.

Žinoma, jauni rusai jau kur kas mažiau žino apie Lietuvą, jų prioritetai kiti. Tad ir Peterburgui, ir Vilniui bei visai Lietuvai labai svarbu save pristatyti, reklamuoti. Tai turi būti prioritetas. Per mažai yra tik turėti įdomius objektus, dar reikia sugebėti juos ir pristatyti potencialiems vartotojams. Jeigu sugebėsime tinkamai save pristatyti, tuomet turistų srautai mūsų miestuose tik didės.

 – Kuo Sankt Peterburgas pasiryžęs sudominti vilniečius ir kitus turistus?

 – Tiek jaunus, tiek vyresnio amžiaus turistus visų pirma traukia muziejai – Ermitažas, A.Puškino muziejus, Petropavlovsko tvirtovė, Peterhofas su savo fontanais. Tai tie traukos taškai, kuriuos Peterburgas turi jau daugybę metų ir jie žinomi visame pasaulyje.

Beveik neturime kalbos barjero, todėl lietuviams turėtų būti įdomūs ir mūsų teatrai. Ne tik Marijos teatras, kur baletą ir operą supranta šio meno mylėtojai, net ir nemokantys rusų kalbos. Mes turime ir rimtų akademinių teatrų, kurie gali sudominti.

Norėdami geriau supažindinti su miestu, turime vis daugiau įvairiausių idėjų, sugalvojama naujų ekskursijų, tarkim, ekskursija po Peterburgo metro, revoliucijos takais, teminės ekskursijos – „Dostojevskio Peterburgas“, „Gogolio Peterburgas“. Visa tai gali būti įdomu, visa tai yra kultūrinis turizmas.

Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Pakeliami tiltai jau nuo seno yra vienas iš Peterburgo simbolių.
Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Pakeliami tiltai jau nuo seno yra vienas iš Peterburgo simbolių.

Be viso to mieste nuolat rengiama daugybė parodų, kongresų ir tarptautinių forumų, kurie sutraukia specialistus. Susidomėjimo sulaukia ir festivaliai.

Daugiausia jų vyksta vasarą, bet stengiamės sezoną ilginti. Kai kurie renginiai nukeliami į rudenį, kiti – į pavasarį ar žiemą. Norime kurti naujus traukos objektus, kokių turite ir jūs Vilniuje. Norime, kad žmonės atvažiuotų ne tik susipažinti su miestu, bet į konkrečius renginius, o kartu ir pasivaikščiotų po miestą.

 – Kiek turistų per metus aplanko Sankt Peterburgą? Ar planuojate, kad šis skaičius augs?

 – 2012 metais į Peterburgą atvyko apie 6 mln. turistų. Gyventojų turime 5 mln., o turistų – 6 mln. Kasmet turistų skaičius auga 5–7 procentais. Kol kas sunku pasakyti tiksliai, galbūt bus truputį daugiau, bet tikslius duomenis turėsime tik vasarį. Šiuo metu orientuojamės į devynių mėnesių rezultatus ir galime juos lyginti su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu.

Manau, kad apie 15 mln. kol kas kalbėti anksti, bet 10 mln. svečių per metus turėtume sulaukti jau palyginti greitai. Miesto infrastruktūra leidžia priimti tiek turistų.

Violetos Grigaliūnaitės nuotr./„Ermitažas“ naktį plaukiant upe
Violetos Grigaliūnaitės nuotr./„Ermitažas“ naktį plaukiant upe

 – Iš kokių šalių sulaukiama daugiausia turistų?

 – Pagrindiniai srautai yra iš Skandinavijos šalių, Vokietijos. Taip pat labai daug kinų. Pernai Kinijoje pristatėme Rusijos turizmo metus, šalis buvo reklamuojama, todėl sulaukėme labai daug kinų turistų, kurie šiuo metu pagal turistų skaičių mūsų mieste yra antroje-trečioje vietoje. Pietryčių Azija pradeda po truputį valdyti.

Iš Vakarų Europos daugiausia svečių  atvyksta iš Vokietijos, Suomijos, Danijos, Švedijos, Olandijos, kiek mažiau – iš Norvegijos. Mažiau yra ir ispanų, italų, prancūzų, britų, tad dar yra kur dirbti. 

 – Pastaruoju metu tarp Lietuvos ir Rusijos susiklostė gana įtempti santykiai – pieno karas, didelės dujų kainos ir t. t. Ar šie dalykai paveikia ir paprastų rusų nuomonę apie mūsų šalį? Galbūt atbaido nuo kelionių į Lietuvą?

 – Ne, aš taip nemanau. Žinote, yra politika, ekonomika, ir yra turizmas. Jeigu žmogui įdomu ką nors pasižiūrėti, tai jis važiuoja ir žiūri. Jeigu jis gali rinktis ir gali nuvažiuoti į Lietuvą ar Vokietiją, tai žmogus kelionės tikslą rinksis remdamasis savo prioritetais.

Šioje situacijoje kai kurie sunkumai ekonominiuose Lietuvos ir Rusijos santykiuos įtakos paprastam rusui, kaip ir paprastam lietuviui, nelabai darys. Iš esmės tai paliečia gamybininkų, verslininkų interesus. 

Paprastas miestietis, nesvarbu ar Vilniuje, ar Peterburge, nelabai pastebi tokį laikiną santykių atšalimą, tuo labiau juk nieko radikalaus neįvyko, vadinkime dalykus savais vardais. Juk niekas nepaskelbė boikoto, embargo ar ekonominių sankcijų. Taip, vyksta kai kurių ekonominių santykių sureguliavimas. Tarp šalių kartais vyksta panašūs dalykai, bet tai nereiškia, kad paveiks turistų srautus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min