Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vokietijos istorikas Heinrichas Augustas Winkleris: „Vokietijos kairiųjų simpatijas Vladimirui Putinui lemia jų nemeilė Amerikai“

Heinrichas Augustas Winkleris
„Rotary“ nuotr. / Heinrichas Augustas Winkleris
Šaltinis: 15min
0
A A

Daug žmonių Vokietijoje norėtų matyti savo šalį nutolusią nuo Vakarų, teigia istorikas Heinrichas Augustas Winkleris. Pokalbyje su savaitraščio „Spiegel“ žurnalistais profesorius smarkiai kritikuoja tokią poziciją ir teigia, kad ji kelia grėsmę Vokietijai.

 – Glaudūs Vokietijos ryšiai su Vakarais tęsiasi daugelį dešimtmečių. Ar dabar yra žmonių, abejojančių tokių ryšių nauda?

 – Šiuo metu stipri politinė mažuma pradeda abejoti mūsų šalies orientacija į Vakarus – naryste NATO ir ES. Man tai kelia nerimą.

Esu kaip niekada stipriai įsitikinęs, kad Vakarai, nepaisant jų silpnumo ir prieštaravimų, turi šviesią ateitį.

 – Savo knygose teigiate, kad po kelių istorinių klaidų Vokietija pagaliau tvirtai save susiejo su Vakarais. Ar šį teiginį persvarstysite?

 – Nevisai. Visos Vokietijos demokratinės partijos yra susitarusios dėl šalies vakarietiškos orientacijos. Tai istorinis pasiekimas.

Tačiau šis skirtingų politinių partijų konsensusas nuolat sulaukia išpuolių iš kraštutinių kairiųjų ir dešiniųjų judėjimų.

 – Ką jūs turite galvoje?

 – Vokietijos kairieji dar neįsisąmonino fakto, kad Vladimiras Putinas savo šalyje jau pasuko į politinę dešinę.

Kai kurie ekspertai teigia, kad šiuo metu Rusijos lyderis nori sukurti kažką panašaus į „reakcinį internacionalą“. Vokietijos kairieji visiškai ignoruoja V.Putino homofobiją bei sąjungą su stačiatikių popais. Kairiųjų simpatiją V.Putinui lemia tai, kad jie nemėgsta Amerikos. 

Būtent antiamerikietiškumas ir vienija kairiuosius su kraštutine dešine. Kuomet tam tikri vokiečių politikai pareiškia, kad Rusijos veiksmai „rusų žemėse“ yra pateisinami, aš galiu į tai atsakyti, kad tai tikrų tikriausias rasinis nacionalizmas.

 – Tačiau taip mano ne tik radikalūs politikai. Naujausių apklausų duomenimis tik 45 proc. vokiečių norėtų matyti savo šalį tvirtai susaistytą su Vakarais. 

 – Toks didelės visuomenės dalies noras būti tarpinėje pozicijoje gali būti paaiškintas politinėmis nesėkmėmis. Pastaruoju metu Vokietijos partijos vengia atvirų pareiškimų apie savo poziciją svarbiais klausimais. Tai didelė klaida.

Džiaugiuosi, kad Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas neseniai savo kalboje paminėjo, kad šalis turėtų labiau įsitraukti į tarptautinę politiką.

Būtent antiamerikietiškumas ir vienija kairiuosius su kraštutine dešine.

 – Ar Vokietija eitų kariauti dėl Baltijos šalių?

 – Penktasis NATO sutarties straipsnis skelbia, kad vienos bloko šalies užpuolimas reiškia viso bloko užpuolimą. Tokia yra kolektyvinės gynybos esmė.

Jei šis punktas nieko nebereikštų – NATO mirtų. Ir tai reikštų milžinišką pavojų mūsų pačių saugumui.

 – Jūs iš tiesų galite įsivaizduoti Vokietijos kanclerę, savo kalboje sakančią „Mielieji piliečiai, būkite pasiruošę mirti už Rygą“?

 – Vokietija turi nedvejoti ir bet kokį kitos NATO šalies užpuolimą vertinti kaip viso bloko užpuolimą. Nesvarbu, kas užpulta – Ryga ar Varšuva. 

 – Ar paskutinioji ES plėtra nebuvo per daug sparti?

 – Reikia atskirti ES plėtrą 2004 m. ir 2007 m. Pirmuoju atveju tai reiškė Vakarų, kuriuos padalijo Jaltos susitarimas, susijungimą. Visos šios šalys istoriškai priklausė Vakarams. Tačiau Rumunijai ir Bulgarijai narystė buvo suteikta per anksti.

 – Ar Vakarai nepadarė klaidų santykiuose su Rusija?

 – Plačiąja prasme –  ne. XX a. devintojo dešimtmečio pabaigoje Vakarai palaikė Michailo Gorbačiovo žodžius, kad vakarietiškos vertybės yra universalios ir gali būti pritaikomos visur, taip pat ir Rusijoje.

Tačiau toks požiūris pasikeitė jau valdant Borisui Jelcinui, o po Vladimiro Putino atėjimo į valdžią procesas tik įsibėgėjo.

 – Kaip pasibaigs kova tarp autoritarinių ir demokratinių valstybių pasaulyje?

 – Manau, kad idėjos apie prigimtines žmogaus teises, įstatymo viršenybę ir atstovaujamąją demokratiją turi neįtikėtinai stiprią galią. Esu kaip niekada stipriai įsitikinęs, kad Vakarai, nepaisant jų silpnumo ir prieštaringumo, turi šviesią ateitį. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min