Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 28d. 09:01

Vytautas Landsbergis apie Vakarų reakciją į puolimą Ukrainoje: „Taip elgiasi bailiai“

Vytautas Landsbergis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vytautas Landsbergis

Buvęs Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis piktinasi, kad nepaisant atsinaujinusio smurto Rytų Ukrainoje, Vakarai ir toliau drebina kinkas prieš Rusiją užuot ėmęsi veiksmų. „Svarstymai, ar ką nors daryti, yra niekinga laikysena. Jau seniai turėjo būti tai svarstoma. Ir ar to pakanka, jei padėtis blogėja, ar tyčia bloginama. Dabar Rusija mulkina visus ir žemina. Ir Vakarai tai priima“, – teigia jis.

Kokios priemonės gali sustabdyti Vladimiro Putino agresiją? Apie tai ir situaciją Ukrainoje – pokalbis su V. Landsbergiu. 

– Europos Sąjungos vyriausybių vadovai pavedė savo šalių užsienio reikalų ministrams per ketvirtadienį Briuselyje numatytą susitikimą apsvarstyti galimas naujas sankcijas Rusijai. Ar ministrai ryšis jas siūlyti? Kokios jos, jūsų nuomone, gali būti? 

– Pirmiausia jie turėtų išbraukti žodį „galimas“. Būtų aiškiau, jei jie pasakytų: svarstysime naujas sankcijas. Deja, to aiškumo visą laiką nėra. Dažniausiai sakoma: jeigu rusai puls toliau, tada mes galbūt dar ką nors darysime. Bet rusai visą laiką puola toliau. Ir yra labai patenkinti, kai dar vis žadama galbūt kažką daryti. Suprask, sutinkama, kad rusai puola Ukrainą toliau. Ir dar žada pulti. Juk per savo marionetes jie pasakė, kad užiminės teritorijas, Mariupolį. Galų gale pasakys, kad puls ir Kijevą, o Vakarai, atsiprašau, leis į kelnes ir mindžikuos, kur prileista.

– Kol kas kai kurių mūsų šaltinių informacija tokia: laukiama Vokietijos apsisprendimo, Prancūzija siūlo didinti sankcijas tik separatistams, o rusų neliesti. Optimistinis scenarijus būtų plėsti asmenų sąrašą ir didinti sankcijas, atribojant dar daugiau Rusijos ekonomikos nuo užsienio investicijų. Be to, visi su nerimu laukia, ką pradės išdarinėti Graikija, nes reikia vieningo sutarimo. Taigi padėtis visai neaiški? 

– Svarstymai, ar ką nors daryti, yra niekinga laikysena. Jau seniai turėjo būti tai svarstoma. Ir ar to pakanka, jei padėtis blogėja, ar tyčia bloginama. Nesvarbu, ką meluoja  Sergejus Lavrovas. Padėtis yra bloginama ir tą daro Rusija, užpuolusi Ukrainą, kuri yra asocijuota Europos Sąjungos valstybė. Už ją Europos Sąjunga turi jausti atsakomybę ir ginti, kai ją daužo. Bet iki šiol dar nepasakyta – ginsime ar ne. Trusai (bailiai – red.).

Padėtis yra bloginama ir tą daro Rusija, užpuolusi Ukrainą, kuri yra asocijuota Europos Sąjungos valstybė. Už ją Europos Sąjunga turi jausti atsakomybę ir ginti, kai ją daužo. Bet iki šiol dar nepasakyta – ginsime ar ne. Trusai (bailiai – red.). 

– Viešai yra svarstoma galimybė pašalinti Rusiją iš Pasaulinės saugių pranešimų sistemos (SWIFT). Tai reikštų absoliučią Rusijos finansinę izoliaciją, nes naujos sistemos ar pati, ar kartu su Kinija, ji greitai nesukurtų. Bet tam niekas nesiryžta. Ką dar, jūsų manymu, turėtų padaryti Kremlius, kad Vakarai subręstų tokioms labai efektyvioms priemonėms? 

– Ar aš turiu Kremliui, ar Vakarams patarti? Esą, palaukite, kol Kremlius dar kažką padarys, o kol kas sėdėkite ant savo puoduko? Juk ne taip turi būti į viską žiūrima. Labai prastai atrodo Vakarų demokratijos. Turėtų būti pasakyta paprastai: Rusija privalo nutraukti savo karą prieš Ukrainą. Tai tik žodžiai, bet jie būtų pasakyti. Dabar Rusija mulkina visus ir žemina. Ir tai Vakarai priima. Juos laiko kvailiais, kalba jiems kaip kvailiams, o jie linkčioja galvomis ir net svarsto, priima jiems primestą terminologiją „separatistai“. Kokie čia separatistai, kodėl jie staiga susiseparavo? Dėl to, kad Janukovyčius pabėgo? Iki tol nebuvo jokių separatistų. Sėdėjo savo kamputyje ir visi buvo patenkinti. 

Bet kiti žmonės pakeitė valstybės kryptį ir netgi gali apriboti korupciją. Štai kas kai kam negerai. O iš Vakarų iki šiol nėra jokios aiškios pozicijos. Karas yra karas. Ir tai yra melagių karas, nes kariaujama ir meluojama, kad nekariaujama. Konstatavus Rusijos karą prieš Ukrainą, reiktų ką nors nutarti. Arba kapituliuoti. Dabar Rusija vis didina provokacijas, eskaluoja, o kita pusė dreba. Jeigu nedrįstama atsakyti į eskalavimą netgi didesnėmis sankcijomis, tai yra daugiau negu kapituliacija. Tai – Vakarų savižudybė. 

– Tačiau Vakarai turi priemonių. Kad ir minėtas pašalinimas iš SWIFT sistemos. Didžiausi Rusijos bankininkai pareiškė, kad jeigu taip įvyktų, Jungtinių Valstijų ambasadorius tą pačią minutę būtų išvarytas iš Maskvos? 

– Oi kaip baisu! Ar ir jūs jau pradėjote drebėti? 

– Kuo jūs aiškinate nenorą imtis efektyvių priemonių? 

– Aš gi jau sakiau – bijo. Matyt, Lavrovo, Peskovo ir vado pareiškimai yra tokio pat turinio: jūs esate kvailiai ir bailiai. Ir Vakarai su tuo sutinka, klauso legendų, visokių bajerių, nors jie visi reiškia tą patį: jūs kvailiai ir bailiai. 

– Jūsų nuomone, kodėl karas Ukrainoje sulaukia vis mažesnio žiniasklaidos dėmesio? Pavyzdžiui, vieno japono nužudymas, kurį įvykdė vadinamoji „Islamo valstybė“, sulaukė kur kas didesnio Pasaulio žiniasklaidos dėmesio negu 30 ukrainiečių žūtis Mariupolyje. Kodėl taip yra? 

– Didžioji veidmainystė. Gali milijonas žmonių išeiti ir pasakyti: „Aš esu Charlie“. O kur tas milijonas žmonių, kuris išeitų ir pasakytų: „Aš esu Mariupolio vaikų darželis“? Nėra. Tegu daužo tą vaikų darželį, nes ten dėdė V. Putinas už to stovi, o mes lankstomės. Štai ir viskas. Tai yra didžioji veidmainystė ir dvasios silpnumas. 

– ESBO organizacijos vadovas pareiškė, kad misijos darbas Donbase yra neįmanomas, nes jis blokuojamas, jokios patikimos informacijos nėra, išskyrus NATO ir Ukrainos žvalgybos informaciją, bet ji nėra vieša. Pasaulio visuomenė nežino, kas ten vyksta. Kai tai vertinate?

– O ką žinojo visuomenė Stalino laikais apie lagerius, apie sušaudomas darbininkų demonstracijas Čerkaske jau po Stalino? Ir dabar tęsiasi tas pats, Rusija izoliuojasi ir nebus tos informacijos. Matysite iš satelito sudaužytus miestus – tai ir bus informacija. Gal dar klausysite Kiseliovo ar Peskovo, jei tik tiek tesuprantate. Bet tai dar blogiau negu informacijos stoka. Katukai neatanka niekaip. Gal katukai buvo atakę, bet taip išsigando, kad užsimerkė ir apsimeta, kad dar neatako? Taip patogiau. 

– Lietuvoje kilo diskusija dėl jūsų bendrapartiečio, ES ambasadoriaus Rusijoje Vygaudo Ušacko „krepšinio diplomatijos“. Paaiškėjo, kad savaitgalį jis žaidė krepšinį su Putino administracijos vadovu Ivanovu. Kaip vertinate šią situaciją? 

– Noriu įvertinti Europos Sąjungos laikyseną. Rusija puola asocijuotą Europos Sąjungos narę. O kuo atsako atsako Europos Sąjunga? Galėtų gi atšaukti savo ambasadorių iš krepšinio rungtynių, kokį nors ženklą parodyti. Ką tas ambasadorius ten daro, jeigu galima šitaip elgtis su Europa? 

– Kita vertus, gal yra naudinga turėti asmenį Rusijoje, kuris vis dar gali gauti ar perduoti informaciją? 

– Kokią informaciją? Iš melagių? Tai – jokia informacija. Rimtai kalbant, turi būti veiksmai. Diplomatija, kuri vykdoma dabar, yra veiksmų diplomatija. Putinas seniai pasakė – jie plepa, o aš darau. Ir tai tęsiasi, jie toliau plepa. Kažką padarė ir patys išsigando ar ne per daug. 

– Jungtinių Valstijų pozicija taip pat galėtų būti kietesnė? 

– Ką reiškia galėtų? Respublikonai nutarė, kad JAV prezidentas gali suteikti ginkluotą pagalbą Ukrainai. Bet prezidentas to nedaro. Ir respublikonai sėdi užblokuoti.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Maištas žlugo: torių dauguma pareiškė pasitikinti Jungtinės Karalystės premjere Theresa May

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

Aktualu

Švietimo ir mokslo komitetas pritarė D.Grybauskaitės etatinio apmokėjimo pataisoms

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Gazas

Nerimas Dakaro dalyviams: automobilius gabenantis laivas sugedo viduryje Atlanto vandenyno

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Sportas

Čempionų lyga: Maskvos CSKA vėl pažemino namuose žaidusį Madrido „Real“

Verslas

Jau kitais metais pinigų pervedimus bus galima atlikti per kelias sekundes

24sek

Čempionų lyga: „Neptūnas“ namuose nukovė be pralaimėjimų žengusius italus

Naujienos

Aktualu

Maištas žlugo: torių dauguma pareiškė pasitikinti Jungtinės Karalystės premjere Theresa May

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas policijai įkliuvo prie visą parą veikiančio baro

Aktualu

Švietimo ir mokslo komitetas pritarė D.Grybauskaitės etatinio apmokėjimo pataisoms

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Gazas

Nerimas Dakaro dalyviams: automobilius gabenantis laivas sugedo viduryje Atlanto vandenyno

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

Sportas

Čempionų lyga: Maskvos CSKA vėl pažemino namuose žaidusį Madrido „Real“

Verslas

Jau kitais metais pinigų pervedimus bus galima atlikti per kelias sekundes

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min