Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Alpių ledyno mumijos Ecio prakeiksmas nustojo galios?

Ecio mumija Austrijos Alpėse buvo aptikta 1991-ųjų rugsėjį.
Wikimedia.org nuotr. / Ecio mumija Austrijos Alpėse buvo aptikta 1991-ųjų rugsėjį.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Šių metų rugsėjo 19 d. sukaks lygiai 20 metų, kai Austrijos Alpėse keliavusi vokiečių alpinistų pora Helmutas ir Erika Simonai netyčia aptiko kraupų radinį – į ledą įšalusį, ant pilvo gulintį kūną, kurį dengė į pergamentą panaši oda. Paaiškėjo, kad tai – mumifikavęsis prieš tūkstančius metų gyvenusio žmogaus kūnas.

Dvidešimt metų šiemet bus praėję ir nuo to momento, kai mirė pirmoji su mumijos atradimu siejama auka. Šia mirtimi prasidėjo mistiška tragiškų įvykių grandinė, nusinešusi septynias gyvybes. Kas tai? Ledynų mumijos prakeiksmas ar dar vienas mistikai neabejingų žmonių aistros objektas?

1991 m. rugsėjo 19 d. Ectalio Alpių Hauslabjocho viršūnėje vokiečių alpinistų E. ir H.Simonų laukė iš ledo kyšantis, ant pilvo gulintis sudžiūvęs žmogaus kūnas, kurį dengė į pergamentą panaši oda. Ploname lede buvo įstrigusi jo koja, apvyniota šiaudais ir odos juostelėmis. Tarp jų buvo varinis kirvukas ir medžioklei skirti įrankiai. Po kelių dienų kūnas buvo iškeltas ir sraigtasparniu nuskraidintas į Insbruką (Austrija).

Mumija, kuri buvo pavadinta Eciu (Oetzi arba Ötzi), datuojama 3300 metų pr. Kr. (vėlyvasis neolitas Europoje). Puikiai išsilaikęs kūnas ir su juo rasti daiktai buvo neįkainojamas atradimas antropologams ir priešistorės tyrinėtojams. Ecis buvo 160 cm ūgio, mirė 40–53 metų amžiaus. Greičiausiai – svarbus savo bendruomenės asmuo.

Tačiau mumiją atradęs H.Simonas mistiškomis aplinkybėmis žuvo. Tai nutiko po 13 metų – 2004 m. spalio 23 d., maždaug toje pačioje vietoje, kur jis su žmona buvo aptikęs Ecio mumiją. Ton vieton 67 m. vyras dar sykį leidosi tikėdamasis aptikti Ecio gentainių palaikų. Ir pradingo. Paaiškėjo, kad jis keliaudamas įkrito į plyšį. Suledėjusį H.Simono kūną surado po dviejų savaičių. Teigiama, kad jis gulėjo tokia pat poza, kokia buvo rasta mumija.

AFP/Scanpix nuotr./Ecis buvo 160 cm ūgio, mirė 4053 metų amžiaus.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ecis buvo 160 cm ūgio, mirė 40–53 metų amžiaus.

Po šio įvykio buvo prisimintos kitos su Alpių ledynų mumija susijusių žmonių mirtys ir prabilta apie mistišką „senovės alpinisto“ prakeiksmą. H.Simonas tapo penktąja Ecio auka iš septynių.

Ecio aukos

Mįslingų mirčių grandinė prasidėjo Ecio atradimo metais, beveik iškart po to, kai mumija buvo nuskraidinta į Insbruko tyrimų laboratoriją. Ten Ecio palaikų autopsiją atliko teisės medicinos ekspertas Raineris Hennas. Netrukus jis žuvo autoįvykio metu – keliaudamas į mokslinę konferenciją, kurioje ruošėsi skaityti pranešimą apie „ledo žmogaus“ skrodimo rezultatus.

Po kelių dienų sniego lavina kalnuose pasiglemžė Kurto Fritzo gyvybę – jis žuvo vienintelis iš visos slėnyje buvusios alpinistų grupės. K.Fricas buvo mokslininkas, kuris Ecio mumiją evakuavo ir sraigtasparniu atgabeno į Insbruką.

2004-ųjų vasarą, nors ir pačiame jėgų žydėjime, tačiau dėl smegenyse sparčiai susiformavusio auglio mirė filmą apie Ecį ir jo atradėją H.Simoną kūręs režisierius Raineris Hoeltzas. Tada H.Simonas ne juokais ėmė baimintis ir po savo bičiulio laidotuvių nesiliovė kartojęs „Ecio siela kitu pasirinko mane“. Po kelių mėnesių taip ir atsitiko...

kp.ua nuotr./Pirmąja Ecio auka tapo mumijos autopsiją atlikęs teisės medicinos ekspertas.
kp.ua nuotr./Pirmąja Ecio auka tapo mumijos autopsiją atlikęs teisės medicinos ekspertas.

H.Simono laidotuvėse dalyvavęs Insbruko universiteto mokslininkų grupės, tyrusios Ecį, vadovas, profesorius Konradas Spindleris po kurio laiko žurnalistams kalbėjo: „Aš – mokslo žmogus ir netikiu prietarais. Tačiau nevalingai pagaunu save mąstantį: „O kas gi kitas?“

Profesorius tada juokavo. Tačiau kita Ecio auka tapo būtent jis. K.Spindleris nuo insulto mirė 2005 metais.

Ecio prakeiksmo auka laikomas ir Dieteris Warnecke – Ecio palaikus evakuavusios ekspedicijos narys, nuo širdies smūgio miręs beveik išsyk po H.Simono laidotuvių.

2005-ųjų lapkričio pradžioje mįslingomis aplinkybėmis mirė ir daktaras Tomas Loy – žymus Kvinslendo universiteto (Australija) archeologas ir biologas, tyrinėjęs Ecio daiktus ir DNR. Mokslininko kūnas be smurto žymių buvo aptiktas bute, kuriame jis gyveno. Mirties priežasties nustatyti taip ir nepavyko.

Kogo/wikimedia.org nuotr./Memorialas Eciui, pastatytas netoli Zimilauno kalno, Ectalio Alpėse
Kogo/wikimedia.org nuotr./Memorialas Eciui, pastatytas netoli Zimilauno kalno, Ectalio Alpėse

Savotiško „įspėjimo“ nuo „senovės alpinisto“ sulaukė dar vienas Insbruko universiteto profesorius – Ecio mumijos organus tyrinėjęs Walteris Leitneris. Lydintį amerikiečius kolegas į vietą, kur buvo aptikti Ecio palaikai, W.Leitnerį užklupo sniego audra. Profesorius smarkiai sušalo ir tik per stebuklą liko gyvas.

Po tokių įvykių buvo prisimintas Tutanchamono mumijos prakeiksmu vadintas atvejis, kai prieš 80 metų ėmė mirti žmonės, sudrumstę Tutanchamono kapo ramybę.

„Burtininkas Ecis keliavo laiku“ ir kitos sąmokslo teorijos

Prakeiksmu tikintys mistikai, žinoma, netruko priskaldyti mistinių hipotezių. Pirmoji – Ecis buvo burtininkas. Apie tai neva liudija keistos jo kūno tatuiruotės iš suodžių (įtrintų į negilias įpjovas), kurių suskaičiuota net 57. Daugelio tatuiruočių pavidalas primena horizontalias juosteles. Jos neva padarytos akupunktūros taškuose ir mįslingai primena senovės kinų „Permainų knygos“ heksagramas – iš jų ligi šiol buriama.

AFP/Scanpix nuotr./Alfonso ir Adrie Kennisų nuomone, Ecis turėjo atrodyti taip.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Alfonso ir Adrie Kennisų nuomone, Ecis turėjo atrodyti taip.

Žinios apie biologiškai aktyvius (akupunktūrinius) taškus, kaip ir apie heksagramas, atsirado Kinijoje po Ecio mirties Alpėse praėjus maždaug tūkstančiui metų. Jei tikėtume kai kuriais tyrėjais, skirtingiems laikmečiams priklauso ir su Ecio palaikais rasti reikmenys: strėlėms – neva 7 tūkst. metų, kirviui – 2 tūkst. metų, o oda, į kurią buvo įsisupusi mumija, buvo nudirta prieš 5 tūkst. metų – nuo ožkos, kuri gyveno... Kinijoje.

AFP/Scanpix nuotr./Pats Ecis į kiną nepanaaus. Ecio veido modelis, kurį sukūrė kompiuterinę mumijos tomografiją atlikę broliai Alfonsas ir Adrie Kennisai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pats Ecis į kiną nepanašus. Ecio veido modelis, kurį sukūrė kompiuterinę mumijos tomografiją atlikę broliai Alfonsas ir Adrie Kennisai

Pats Ecis į kiną nepanašus. Tačiau jo DNR analizė liudija, kad jis nėra europiečių palikuonis. Tad iš kurgi kilęs šis „senovės alpinistas“? Klausimas kol kas lieka neatsakytas. Viena iš sveikam protui daugiau mažiau priimtinų hipotezių – tatuiruotėmis Ecio kūną išmargino senovės žyniai, kurie akupunktūros taškus puošė specialiai, gydymo sumetimais.

Tačiau patikėti, kad prieš 5,3 tūkst. metų Alpėse gyvenę žmonės turėjo tokių medicininių žinių, gana sudėtinga (ką ir bekalbėti apie fantastiškiausias pseudoteorijas, bylojančias, kad Ecis, pavyzdžiui, turėjo antgamtiškų galių keliauti laiku, susijusių su prakeiksmu, kuris kris ant jo kūno ramybę ateityje sudrumsiančių asmenų pečių).

Mirė ne visi

Jau šešti metai, kai Ecio „dalgis“ nustojo retinti mumiją tyrinėjusiųjų gretas. Gal jokio prakeiksmo ir nebuvo? Juk gyva ir Ecio atradėjo žmona, atradimo „bendraautorė“ Erika Simon. Jai – jau 84-eri. Neseniai sulaukė Austrijos vyriausybės jai įteiktos maždaug 150 tūkst. eurų premijos.

Gyvas ir sveikas yra ir Garethas Loy – paskutinės aukos Tomo Loy brolis ir kolega. Jis ir toliau Australijoje tyrinėja Ecio DNR. Į aną pasaulį neskuba ir Ecio tatuiruotes tyrinėjusi Graco medicinos universiteto mokslininkė Maria Anna Pabst. Jokios baimės nejaučia ir 2011 m. vasarį mumijos kompiuterinę tomografiją atlikę broliai Alfonsas ir Adrie Kennisai.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min