Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 28d. 10:07

Arvydo Každailio knygoje „Senoji Prūsa“ – ofortų apie senąją Prūsą ciklas ir ištraukos iš kryžiuočių metraštininko Petro Dusburgiečio kronikos

Knyga „Senoji Prūsa“
Leidyklos nuotr. / Knyga „Senoji Prūsa“

Lapkričio 29 dieną 17 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) bus pristatyta Arvydo Každailio ofortų knyga „Senoji Prūsa“.

„Ofortų ciklą skiriu senajai Prūsijos žemei ir jos žmonėms atminti. Laikas prisiminti negailestingo likimo sunaikintus mūsų brolius prūsus, galėjusius tapti trečiąja valstybe prie Baltijos. Šiandien Rytprūsiai, tarp jų ir Karaliaučiaus sritis, atrodo kitaip nei kryžiuočių užkariavimų laikais. Prabėgo septyni šimtmečiai. Prūsijoje kiti laikai, kiti žmonės, nusėdusi jau antroji atėjūnų banga, pakeisti vietovardžiai, net vandenvardžiai“, – sako knygos autorius.

Leidinyje „Senoji Prūsa“ pristatomas ofortų apie senąją Prūsą ciklas, lydimas ištraukų iš kryžiuočių metraštininko Petro Dusburgiečio kronikos. Oforto lakštai šalia metraščio teksto ištraukų, atpasakojančių XIII-XIV a. įvykius Prūsijos žemėse ir šlovinančių užkariautojus kryžiuočius, kuria savo pasakojimą apie įvairių senovės prūsų gyvenimo sričių vaizdus, parodo prūsus kaip žmones, turėjusius teisę gyventi savaip ir tą teisę gynusius.

Savo darbe svarbiausiu laikiau ne metraštininko Petro Dusburgiečio teksto iliustravimą, ne nuoseklų to meto įvykių vaizdavimą, bet prūsų būsenos ir veiksmų vaizdavimą mirtino pavojaus akivaizdoje. Naudodamasis šiais šaltiniais piešiau ir raižiau metale vaizdus, dažniausiai nesutinkančius su tekstu arba jam prieštaraujančius“, – pasakoja A.Každailis.

Leidinys skiriamas platesniam skaitytojų ratui. Jo sandara pagrįsta tiesiogine ar netiesiogine teksto ir vaizdo prieštara kiekviename leidinio atvarte. Iš kryžiuočių metraštininko teksto parinktos ištraukos, glaustai perteikiančios ne tik laikotarpį, Ordino tikslus, veiklos būdus, bet ir daug autentiškų žinių apie to meto prūsus. Toks dviejų tėkmių – teksto ir iliustracijų – savarankiškumas atspindi buvusią įtampą tarp pavergėjų kryžiuočių ir besiginančių prūsų. Daug naudos piešiant suteikė istoriko Romo Batūros parengti komentarai šiam leidiniui, lenkų istorikės Lucijos Okulicz-Kozaryn veikalas „Zycie codzienne dawnych prusow i jaczwingow“, rusų archeologo Vladimiro Kulakovo atradimai Karaliaučiaus žemėje ir jo išvados, taip pat lietuvių archeologo Voldemaro Šimėno konsultacijos.

Knygą išleido leidykla „Edukologija“.

Literatūros naujienas sekite ir tinkle „Facebook“. Tapkite „15min knygų lentynos“ gerbėjais!

Temos: 1 Knyga
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min