Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 31d. 21:33

Aukcione parduodamas Napoleono laiškas, kuriame jis žada susprogdinti Kremlių

Napoleono laiškas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Napoleono laiškas

Paryžiaus aukcione gruodžio mėnesį, praėjus dviems šimtmečiams po prancūzų kariuomenės invazijos į Rusiją, bus parduodamas užkoduotas Napoleono Bonaparto laiškas, kuriame jis grasina sunaikinti Kremlių.

„Aš susprogdinsiu Kremlių 22 dieną 3 val. ryto“, rašoma skaičiais koduotame laiške, kurį pasirašo „Nap“. Už šį Fontenblo aukcione parduodamą laišką tikimasi gauti nuo 10 tūkst. iki 15 tūkst. eurų.

Laiškas buvo rašytas 1812 metų spalio 20 dieną, Napoleonui pasitraukus iš Maskvos centro. Jis buvo adresuotas jo vidaus reikalų ministrui Hugues-Bernard'ui Maret.

Napoleono nurodymą vėliau įvykdė maršalas Mortier, kuris sugriovė kelis Kremliaus sienos fragmentus ir kelis bokštus. Tuomet Kremlius buvo imperatoriaus rūmai ir kariuomenės tvirtovė. Vėliau nugriauti bokštai buvo atstatyti.

„Napoleono rašyti laiškai iš Rusijos yra retenybė, – sakė aukciono ekspertas Alainas Nicolasas. – Daugelis jų yra dingę, greičiausiai juos perėmė rusai“.

Laiške, kuris dabar priklauso privačiam asmeniui, Napoleonas prašo savo ministro surinkti atsargų ir rasti daugiau arklių jo kariams, iš kurių daugelis žuvo į regioną atslinkus šalčiams.

Kitas dėmesio vertas daiktas – „Esė apie kampanijos fortifikavimą“ („Essai sur la fortification de campagne“), kurią Napoleonas padiktavo ištremtas į Šv.Elenos salą ir kurioje niekaip negali užmiršti invazijos į Rusiją pasekmių.

„Negalima to pavadinti atsitraukimu, nes pati kariuomenė buvo nugalėtoja“, – rašo jis apie savo žygį, kuris, kaip matoma šiandien, iš esmės pakeitė Napoleono karų eigą ir labai susilpnino prancūzų galias Europoje.

Maskvą Napoleono kariuomenė pasiekė 1812 metų rugsėjo 14 dieną, tačiau iki to  laiko daugelis gyventojų jau buvo spėję pabėgti iš miesto ir karingasis imperatorius buvo priverstas atsitraukti oficialiai neiškovojęs pergalės prieš Aleksandą I .

„Napoleonas tvirtino, kad vienintelė nugalėtoja yra Rusijos žiema ir visa kampanija būtų pakrypusi kita linkme, jeigu būtų surengta trimis mėnesiais anksčiau“, – sakė aukciono atstovas.

„Būdamas tremtyje Šv. Elenos saloje Napoleonas be paliovos galvojo apie savo mūšį bei karinę strategiją, o savo mintis sudiktavo jam ištikimam generolui Bertrand'ui“, – sakė aukciono Imperijos skyriaus vadovas Jeanas Christophe'as Chataignier.

„Esė“, kurią pateikė generolo Bertrand'o šeima, yra dalis 180 lapų rankraščio su 44 piešiniais, kuris buvo rašomas nuo 1818 metų liepos iki 1819 metų rugpjūčio mėnesio. Ji ekspertų vertinama nuo 62 tūkst. iki 80 tūkst. eurų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:24
00:18

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min