Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 10d. 15:45

Berlyne bus prisiminta tragiškoji 1939-1941 metų Lietuvos istorija

Paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939 – 1941“
Parodos organizatorių nuotr. / Paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939 – 1941“

STASI muziejuje Berlyne birželio 13 d. bus atidaryta istorinė paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939-1941“ (Eine Chronik der Gewalt: Litauen 1939-1941), skirta trėmimų 70-sioms metinėms paminėti.

„Smurto kronika: Lietuva 1939–1941“ skirta atminimo istorijai. Joje tematizuojami tragiškieji 1939–1941 metai, kai Lietuvai praradus nepriklausomybę, tūkstančiai jos gyventojų buvo išvežti į Sibiro darbo lagerius ir tremties vietas, iš kurių didelė tremtinių dalis negrįžo. Karui pasibaigus, Vokietijoje apie šiuos nusikaltimus žmonijai dažniausiai būdavo tylima, labai daug apie juos nėra žinoma ir dabar. Todėl plačiai už Vokietijos ribų žinomame STASI muziejuje – buvusiose Rytų Vokietijos saugumo (vok. „Staatssicherheit“, sutr. „Stasi“) patalpose Berlyne – LR kultūros atašė Vokietijoje iniciatyva bus eksponuojama paroda ir surengtas vakaras, kurio metu bus prisiminti tragiškieji praėjusio šimtmečio vidurio istorijos puslapiai.

Parodos atidaryme dalyvaus Lietuvos Respublikos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis, Genocido muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis, STASI muziejaus direktorius Jorgas Dreiselmannas ir daug kitų garbių svečių.

Parodos atidarymo metu savo į vokiečių kalbą verstus tekstus iš Dalios Grinkevičiūtės knygos „Lietuviai prie Laptevų jūros“ skaitys vertėja Vytenė Saunoriūtė-Muschick, kuri prisideda prie Dalios Grinkevičiūtės knygos sklaidos Vokietijoje.

„Dalia Grinkevičiūtė įtaigiu, pagaunančiu tekstu sukūrė žodinį paminklą šimtams tūkstančių ištremtųjų. Jos autentiškas liudijimas liks įrašytas į mūsų bendrąją Europos atmintį kaip priminimas to, kam negalima leisti pasikartoti“, – taip Dalios Grinkevičiūtės knygą vertėja pristato Vokietijoje.

Paroda lietuvių ir vokiečių kalbomis buvo parengta Europos lietuvių kultūros centro Vokietijoje (ELKC) bei Vytenės Saunoriūtės-Muschick pastangomis. Finansinę paramą šiems darbams skyrė Lietuvos garbės konsulas Diuseldorfe Jürgenas Gramke, Vokietijos sistemų ir personalo sertifikavimo įmonė TÜV bei Vokietijos ir Lietuvos draugija.

Genocido aukų muziejaus Vilniuje ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengta paroda Vokietijoje bus eksponuojama nebe pirmą kartą. Ją jau buvo galima pamatyti Šteinfurto rajono administracijos pastate, Vasario 16-osios gimnazijoje Hiutenfelde ir Saksonijos-Anhalto žemės parlamente (Landtage), Braunšveigo miesto centrinėje bibliotekoje ir kitur.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min