Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Buvęs SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas žinojo apie planuojamą perversmą, sako ekspremjeras Nikolajus Ryžkovas

Sovietų Sąjungos lyderio Michailo Gorbačiovo pirmasis interviu žiniasklaidai po nepavykusio perversmo Maskvoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Sovietų Sąjungos lyderio Michailo Gorbačiovo pirmasis interviu žiniasklaidai po nepavykusio perversmo Maskvoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Buvęs Sovietų Sąjungos premjeras Nikolajus Ryžkovas, šiuo metu dirbantis Rusijos Federacijos Taryboje, penktadienį pareiškė, jog tuometis šalies vadovas Michailas Gorbačiovas žinojo apie planuojamą perversmą, kurį buvo mėginta įvykdyti 1991 metų rugpjūtį.

Duodamas interviu naujienų agentūrai „Interfax“ apie 20 metų senumo įvykius, N.Ryžkovas priminė, kad prieš prasidedant 1991 metų pučui jis jau nebebuvo Sovietų Sąjungos vyriausybės vadovas.

„Niekaip nebuvau susijęs su perversmininkais – nepalaikiau su jais ryšio, ir jie su manimi nebendravo. Visa tai, kas vyko aplinkui, stebėjau iš šalies“, – pabrėžė N.Ryžkovas.

Tačiau jis teigia, kad Sovietų Sąjungos prezidentas M.Gorbačiovas žinojo apie bręstantį perversmą.

„Kai Michailas Gorbačiovas ruošėsi išvykti į Forosą (Krymo kurortą), jam prieš skrydį užsiminė, jog iš Maskvos išvykti nepatartina, nes gali įvykti perversmas. Tačiau Gorbačiovas kaip Pontijus Pilotas tiesiog nusiplovė rankas ir leido tiems žmonėms suprasti: vaikinai, darykite, ką norite; jeigu baigsis gerai, aš tuojau grįšiu, o jei blogai – jūs atsakysite už viską“, – aiškino N.Ryžkovas.

Buvusio premjero nuomone, M.Gorbačiovas savo veiksmais, o galbūt savo „neveiklumu“, išprovokavo pučo organizatorius įgyvendinti savo planus.

„Visi vėlesni Gorbačiovo poelgiai – tiesiog vaikų tauškalai, ir ne daugiau. Foroso uoste stovėjo karo laivas. Jo apsauga buvo didžiulė. Taigi, jo gyvybei niekas negrėsė. Todėl manau, jog jis gudravo ir išsisukinėjo, ir, žinoma, jam tenka milžiniška atsakomybė už tai, kas įvyko, įskaitant Sąjungos subyrėjimą“, – pažymėjo N.Ryžkovas.

Buvęs premjeras nurodė asmeniškai pažinojęs visus perversmininkų įkurto TSRS Valstybinio ypatingosios padėties komiteto (GKČ) narius, nes daugelis jų dirbo jo vyriausybėje.

„Galbūt jie norėjo pasitarnauti šalies labui, nes kažką daryti iš tikrųjų reikėjo. Juk šalis tada jau byrėjo, – sakė jis. – Tačiau jų veiksmai buvo neapgalvoti, visiškai spontaniški ir labiau priminė operetę. Drebančios (GKČP pirmininko Genadijaus) Janajevo rankos; jų apgailėtinas ir neužtikrintas elgesys spaudos konferencijoje nedaro jiems garbės ir ši padėtis tapo postūmiu pradėti griauti TSRS. Ir jėgos, kurios jiems priešinosi, pajuto savo valdžią.“

Pasak N.Ryžkovo, visi šie įvykiai „baigėsi didžiulės šalies sugriovimu, milijonų tarybinių piliečių tragedija ir Gorbačiovo nušalinimu“.

Buvęs premjeras teigia, kad Rusija per 20 metų smarkiai atitolo nuo idealų, apie kuriuos kalbėjo „pirmosios bangos“ demokratai.

„Manau, akademikas (Andrejus) Sacharovas apsiverstų karste, matydamas, kas dabar vyksta Rusijoje. Žmones tiesiog apgavo ir jais pasinaudojo. Mūsų dienų Rusija atitolusi nuo demokratijos. Valdžia gyvena sau, o liaudis – sau. Štai kur atėjome praėjus 20 metų po GKČP“, – apibendrino N.Ryžkovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min