Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 8d. 19:07

Drąsi ir tragiška istorija: Trečiojo Reicho panosėj lietuviai ėmėsi neįtikėtino plano

Vilniaus getas. Rūdninkų gatvė. Data nenustatyta 15MAX
Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr. / Vilniaus getas. Rūdninkų gatvė. Data nenustatyta
Trečiojo Reicho okupuotame Kaune, pačiame miesto centre, tarp Donelaičio ir Putvinskio gatvių esančiuose Vytauto Didžiojo kultūros ir Karo muziejų rūmuose, visai priešais nacistinės valdžios būstines, 1941–1944 m. dėjosi neįtikėtini dalykai – čia buvo slepiami iš geto pabėgę žydai.

Juos gelbėjo 1941 m. Birželio sukilimo dalyvis, Vytauto Didžiojo kultūros muziejaus senienų konservatorius Pranas Baleniūnas, kartu su keliais kitais drąsiais muziejininkais, kurie ryžosi tą daryti, rizikuodami ne tik savo, bet ir artimųjų gyvybėmis.

Šiais metais dar prieš sausio 27-ąją, kai visas pasaulis mini Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Lietuvos žydų (Litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky pakvietė valstybės vadovus, kitus politikus, švietimo bendruomenę ir visus Lietuvos gyventojus prisiminti ne tik Holokausto aukas, bet ir jų gelbėtojus, „dar kartą padėkoti tiems drąsiems žmonėms, kurių daugelio jau nebėra gyvų, už drąsą ir žmogiškumą, parodytą pačiomis sudėtingiausiomis sąlygomis, o visuomenė žydų gelbėtojus turi prisiminti ir vertinti kaip tolerancijos, atjautos, drąsos pavyzdį.“ LŽB pirmininkė apgailestavo, kad Lietuvoje iki šiol nėra paminklo nei Holokausto aukoms, nei žydų gelbėtojams: „Neturime vietos, kurioje galėtume uždegti atminimo žvakę už tuos žmones, kurie rizikuodami savo ir artimųjų gyvybėmis liko ištikimi žmogiškumo vertybėms. Paminklas parodytų ir valstybės poziciją pagerbti ir įamžinti tuos asmenis, kurie net sudėtingiausiais laikotarpiais žmogaus gyvybę kelia aukščiau už baimės, neapykantos ir mirties šešėlius.1

Atsiliepdama į šį kvietimą, norėčiau priminti vieną skaudžią Holokausto istoriją.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Kultūros barai
Kultūros barai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min