Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje – galimybė pajusti klajoklių genčių gyvenimą

Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje
Karolinos Pansevič nuotr. / Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje
Šaltinis: 15min
0
A A

Šį savaitgalį Kernavėje jau 15-ąjį kartą vyksta Gyvosios archeologijos dienos. Tai – tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis, skirtas liepos 6 d. – Mindaugo karūnavimo, valstybės dienai pažymėti.

Archajiško miesto imitacija

Saulėtą liepos savaitgalį Kernavėje šurmuliavo didelis būrys atvykusiųjų į Gyvosios archeologijos festivalį. Šiemet festivalis sulaukė daug dalyvių, demonstravusių įvairius archajinius amatus, priešistorės ir Viduramžių gyvenimą bei kultūrą.

Renginyje archajinius amatus ir muziką pristatinėjo ne tik lietuviai, bet ir svečiai iš užsienio. Gyvųjų archeologijos dienų metu sukurtame archajiškame miestelyje kiekvienas galėjo pajusti senovės dvasią. Savo patirtimi dalijosi viena iš festivalio dalyvių ir organizatorių, Šiaulių universiteto istorijos docentė ir eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ narė Birutė Salatkienė.

„Nuo 1999 m., kai buvo pradėtas organizuoti festivalis Kernavėje, esu praleidusi gal tik vieną kartą, bet kiekvienais metais vis sėdžiu, štai po šia liepa“, – šypsosi B.Salatkienė. Šiaulių universiteto istorijos docentė pasakoja, kad toks edukacinis festivalis žmonėms yra ir pramoga, ir galimybė pajusti senovės kultūrą bei išmokti šio to apie savo istoriją. B.Salatkienė džiaugiasi, kad lietuvių organizuojami etnografiniai festivaliai suteikia žmonėms galimybę ne tik įsigyti jau pagamintų dirbinių, bet ir patiems išbandyti, kaip jie gaminami, kaip verda visas priešistorės bei viduramžių gyvenimas, stebėti kovų imitacijas, ragauti pagal senovės tradicijas gaminamus patiekalus. Pasak B.Salatkienės tokia festivalio koncepcija labiau priartina žmones prie istorijos.

Festivalio organizavimas – ne darbas , o šventė

Apie festivalio pramogas bei kiekvienais metais atvykstančius svečius pasakojo festivalio renginių vedėja, viena iš organizatorių ir Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos atstovė Dalia.

Dalyviai gali išbandyti tokius žaidimus, kaip muštynės ant buomo su maišais, prikimštais šiaudų, lipimas į stulpą, važiavimas apie aikštę slidėmis, kas vasarą yra tikrai įdomi atrakcija, – apie Viduramžių aikštės pramogas pasakojo Dalia.

„Viduramžių aikštė, kurioje dabar esame, atsirado prieš 7 metus, ji daugiausia skirta žaidimams, kurie tinka tiek vaikams, tiek suaugusiems. Dalyviai gali išbandyti tokius žaidimus, kaip muštynės ant buomo su maišais prikimštais šiaudų, lipimas į stulpą, važiavimas apie aikštę slidėmis, kas vasarą yra tikrai įdomi atrakcija“, – apie Viduramžių aikštės pramogas pasakojo Dalia.

Organizatorė džiaugiasi, kad kasmet festivalis sulaukia vis sugrįžtančių svečių, kuriuos jau net iš matymo pažįsta. Žmonės čia atvyksta tiek papramogauti, tiek pasisemti žinių apie Viduramžių gyvenimą. Dalia teigia, kad vienais metais neįvykus festivaliui, organizatoriai neteko tikros šventės. „Šio renginio organizavimas mums kaip didžiausios šventės.“ – sako viena iš festivalio organizatorių.

Festivalio svečiai taip pat galėjo išbandyti šaudymą iš lanko, pajodinėti žirgais. Klajoklių genčių gyvenimą pristatė svečiai iš Vengrijos.

Amatus demonstravo ir svečiai iš Lenkijos, Baltarusijos, Latvijos. Festivalyje vyko konkursai vaikams – geriausio lipdytinio puodo, šaudymo iš lanko, verpimo. Šventės metu skambėjo archajiška muzika, svečiai vaišinosi aludarių alumi ir patiekalais.

Edukacinė programa

Gyvosios Archeologijos festivalis – tai ne tik puiki proga pramogauti, bet ir sužinoti daugybę naujų dalykų. Pirmąją festivalio dieną vyko pokalbiai su Kernavės archeologais, dr. R. Vengalis pristatė naujausių archeologinių tyrimų metodus. Doc. Dr. A Luchtanas ir doc. Dr. G. Vėlius pasakojo apie Viduramžių Kernavės archeologinius atradimus bei neatskleistas jų paslaptis.

Festivalyje bus minima Mindaugo karūnavimo diena

Antrąją festivalio dieną – liepos 6 d. – be įvairiausių pramogų ir edukacinių užsiėmimu, laukia ir Valstybės dienos minėjimas bei dar daugiau pramogų, užsiėmimų ir koncertų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min