Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 2d. 19:17

„Gyvųjų maršo“ dalyviai: Antisemitizmas turi būti išrautas su šaknimis

Pavadinimas
"Gyvųjų maršo" dalyviai

„Gyvųjų marše“ pirmadienį dalyvavę Izraelio ir Vilnijos žydų bendruomenės nariai, pagerbdami Holokausto aukas, apsilankė Panerių miške – toje vietoje, kur buvo nužudyti Vilniaus geto kaliniai. „Kaip buvo nugalėtas nacių žvėris, taip turi būti su šaknimis išrautas antisemitizmas. Pasaulis nebegali sau to leisti dar kartą“, – sakė į minėjimą atvykęs Izraelio užsienio reikalų viceministras Danielis Ayalonas.

Vilniaus geto kaliniai ir Izraelyje gyvenantys jų palikuonys, oficialūs asmenys, Lietuvos mokyklų moksleiviai ir studentai, Vilniaus žydų bendruomenės nariai dalygvavo eisenoje nuo Panerių geležinkelio stoties iki Panerių memorialo – jie ėjo keliu, kuriuo prieš mirtį žengė Holokausto aukos.

Osvencimo koncentracijos stovyklije kalėjusi žydų kilmės katalikė Juliane Picard teigė esanti laiminga galinti pabūti su „Gyvųjų maršo“ dalyviais. „Noriu pasakyti, kad nepaisant to, ką teko išgyventi, dabar atėjo taikos ir meilės laikas“, – žurnalistams sakė garbaus amžiaus moteris. „Anuomet, tai buvo visų kova prieš blogį. Esu čia, nes noriu pasimelsti už žmones, kurie mirė baisiose sąlygose, tokiose pat baisiose, kokios buvo Osvencime. Esu laiminga, kad galiu būti čia“, – teigė J.Picard. Lietuvoje su sūnumi viešinti moteris Šv. Jono kongregacijos Vilniasu vienuolyne rengiamame susitikime ketvirtadienį ketina papasakoti apie Osvencime iškentėtus siaubus.

„Čia yra visa mano šeima, – atsiduso sostinėje gyvenanti buvusi geto kalinė Fania Bransovskaja. – Aš Vilniaus gete buvau nuo pirmos iki paskutinės dienos. Palaidojau visus. Mano tėvas žuvo Estijoje, motina – Latvijoje, ją nuskandino, nes nebetiko darbams. Visa likusi šeima yra čia“.

Žudynių vietoje surengtame minėjime kalbėjęs  Izraelio užsienio reikalų viceministras D.Ayalonas apgailestavo, kad ksenofobijos, rasizmo ir antisemitizmo vėjai pasaulyje vis dar pučia. „Šiandien yra tokių organizacijų kaip „Hamas“, „Hezbollah“, kurios nori žudyti kitus, nes jie – kitokie: žydai, arba krikščionys, arba priklauso Vakarų civilizacijai. Turime telkti tokias valstybes kaip Lietuva, paskui Europos Sąjungą, JAV, kad jos mąstytų viena kryptimi, – kalbėjo jis. – Mes turime tęsti šį darbą, kad galėtume apsaugoti savo kultūrą ir istoriją. Ir mes nugalėsime. Mes jau laimine. Pats geriausias to įrodymas – čia esantys vaikai, kurie yra išgyvenusiųjų Holokaustą atžalos.“

D.Ayalonas dėkojo Lietuvos valdžiai ir žmonėms už bendradarbiavimą ir daraugystę. „Ačiū, kad esate su mumis“, – sakė jis.

Kalbėdamas „Gyvųjų maršo“ dalyviams kultūros ministras Arūnas Gelūnas pabrėžė, kad be visko, žmogui taip pat svarbu mokėti atleisti skriaudikams, nes, kitu atveju, gyvenimas gali tapti kančia. „Aš tikiuosi, kad mes galėsime atleisti ir žuvusiųjų atminimas bus visada su mumis“, – pabrėžė ministras.

Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris atkreipė dėmesį, kad būtina kovoti su tais, kurie seka Adolfo Hilterio ideologija Lietuvoje. Jis susirinkusiesiems priminė, kad neseniai ant Vilniaus profsąjungų rūmų buvo iškeltos nacių vėliavos. „Labai svarbu, kad visuomenė stebėtų šias apraiškas ir nepamirštų, kas vyko anksčiau“, – pabrėžė jis.

E.Zingeris atkreipė dėmesį, kad Holokausto aukos prisimenamos svarbią dieną, tuomet, kai buvo pranešta apie „teroristu numeris vienas“ vadinto Osamos bin Ladeno mirtį. „Jo nebėra. Bet labai svarbu, kad visi žinotų,  jog susidorota su tais, kurie siekė sužlugdyti Izraelio valstybę. Taigi, mes prašome visų tautų būti kartu su mumis, smerkiant tuos, kurie siekia nušluoti Izraelio valstybę“, – sakė E.Zingeris.

Kalbėdamas su 15min.lt Izraelio užsienio reikalų viceministras D.Ayalonas sakė, kad Osamos bin Ladeno žūtis yra pamoka. „Turiu omenyje, kad tai parodė, jog žudikai ir teroristai visada sulauks atpildo, net jeigu tai ir užims nemažai laiko. Teisingumas galiausiai triumfuoja. Tai yra didelis psichologinis smūgis visiems teroristams“, – sakė jis.

Antradienį iš Vilniaus išvykti ketinantis D.Ayalonas žada su Lietuvos valdžios atstovais aptarti ir žydų turto grąžinimo klausimą. Jis 15min.lt teigė labai vertinantis tai, kaip Lietuvos Vyriausybė bendradarbiauja sprendžiant šį klausimą. „Tikiuosi, kad šio vizito metu šio klausimo sprendimas pasistūmės. Lietuva ir Izraelis yra labai geri draugai, mes labai vertiname šiuos santykius. Esame šalys, kurių vertybės ir interesai sutampa“, – pabrėžė jis.

Temos: 1 Antisemitizmas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min