Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 20d. 11:38

Į Lietuvą grįžta unikali istorinė relikvija – Nepriklausomybės 20-mečiui nukaltos monetos

Į Lietuvą grįžta unikali istorinė relikvija – Nepriklausomybės 20-mečiui nukaltos monetos
Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus nuotr. / Į Lietuvą grįžta unikali istorinė relikvija – Nepriklausomybės 20-mečiui nukaltos monetos

Pirmojo Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais į Lietuvą grįžta Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečio jubiliejui nukalta ir Prezidentui padovanota sidabrinė 10 litų moneta ir jos unikali sesė – auksinė moneta-suvenyras su Prezidento A.Smetonos portretu. Apie tai rašoma pranešime žiniasklaidai.

Abi monetos suguldytos dėžutėje, kurios atvarte esančioje auksinėje plokštelėje išgraviruota dedikacija „Tautos vadui / Antanui Smetonai / XX-ais nepriklausomybės metais / jo vardinių proga jubiliejinės monetos / auksinį unikatą turi garbę įteikti / spindulio a. b. / pinigų kalykla / 19 13/VI 38“ . Istorinei Prezidentūrai šią unikalią numizmatinę ir istorinę relikviją padovanojo Amerikos lietuvių kultūros archyvas (ALKA), veikiantis Putname, Konektikuto valstijoje, JAV. Archyve ši relikvija buvo saugoma 35 metus.

Kaip moneta pateko į ALKA archyvą? Tai paaiškina ALKA pirmininkės Mirgos Girnius radinys – buvusio ALKA vicepirmininko kunigo Rapolo Krasausko padėkos laiškas, kuriame dėkojama Prezidento A.Smetonos dukrai Marijai Valušienei, 1984 m. liepos mėnesį Prezidentui A.Smetonai dovanotas monetas perdavusiai ALKA archyvui.

Tai ne pirmos didžiulės istorinės vertės relikvijos, kurias Prezidento A.Smetonos šeima ir palikuonys stengėsi išsaugoti ateities Lietuvai. 2018 m., minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Adelaidės lietuvių bendruomenė Australijoje Istorinei Prezidentūrai padovanojo keletą vertingų tarpukario prezidentų asmeninių relikvijų. Tarp jų buvo originalus Prezidento A.Smetonos rankraštis „Pro memoria“, rašytas Prezidentui pasitraukus iš Lietuvos ir trumpam apsistojus prie Mozūrų ežerų Vokietijoje 1940 m. liepos 1-25 dienomis, taip pat A.Smetonos vaikščiojimo lazda, kuria Prezidentas naudojosi nuo pat Nepriklausomybės akto pasirašymo iki mirties. Abu eksponatus Australijos lietuviams perdavė A.Smetonos žmona Sofija ir sūnus Julius.

Unikalią Amerikos lietuvių kultūros archyvo dovaną Lietuvai Istorinėje Prezidentūroje bus galima pamatyti jau Valstybės dieną (liepos 6 d.). Muziejus dirbs nuo 11 iki 16 val., bus organizuojamos nemokamos ekskursijos (įėjimas su muziejaus bilietu).

TAIP PAT SKAITYKITE: 15min multimedija: Antanas Smetona

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min