TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ispanijoje rastas vienas seniausių pasaulyje Kristaus atvaizdų

 IV amžiaus patena, kurioje matIV amžiaus patena, kurioje matyti seniausias rastas ir geriausiai išsilaikęs krikščioniškosios ikonografijos atvaizdas
Nuotr. iš aleteia.org / IV amžiaus patena, kurioje matIV amžiaus patena, kurioje matyti seniausias rastas ir geriausiai išsilaikęs krikščioniškosios ikonografijos atvaizdas
Šaltinis: 15min
0
A A

Per archeologinius kasinėjimus Castulo vietovėje, nutolusioje maždaug penkis kilometrus nuo Linareso (Ispanija), atrasta IV amžiaus patena, kurioje matosi seniausias rastas ir geriausiai išsilaikęs krikščioniškosios ikonografijos atvaizdas Pirėnų pusiasalyje ir pasaulyje, – praneša portalas Aleteia.org.

Patena, kuri pademonstruota Linareso muziejuje, yra pagamintas iš žalsvo stiklo. Ji yra 22 cm skersmens ir maždaug 4 cm dydžio, bei labai gerai išsilaikiusi.

Patena su Šlovingojo Kristaus atvaizdu buvo rasta pastato, skirto religinėms apeigoms, viduje. Šis statinys datuojamas antra IV amžiaus puse ir naudotas maždaug šimtą metų.

Davidas Expósito, kuris koordinuoja projekto „Forvm MMX“ radinių tyrimus, radijo programoje „La Mañana“ teigė, kad „Ispanijoje nėra nieko panašaus, ir visame pasaulyje yra labai mažai tokių radinių, kurie yra daugiau ar mažiau panašūs vienas į kitą ir labai fragmentiški“, o šis kūrinys yra išlaikęs net 81 proc. savo turinio.

Centrinė figūra yra Šlovingojo Kristaus, o iš šonų jam stovi du apaštalai, turbūt Petras ir Paulius.

Patena buvo rasta ant kalkių skiedinio grindų ir padengta nukritusios molinės sienos nuolaužomis, viršutinės terasos kambaryje, šiaurinėje pastato dalyje.

Pasak D.Exposito, menininkas, sukūręs šį dirbinį, pavaizdvo tris žmones, „švariai nuskustus ir trumpais plaukais“ su aureolėmis: centrinė figūra yra Šlovingojo Kristaus, o iš šonų jam stovi du apaštalai, turbūt Petras ir Paulius, virš jų plyti dangaus skliautas, įrėmintas dviejų palmių, kurios krikščioniškoje ikonografijoje simbolizuoja nemirtingumą, pomirtinį gyvenimą ir dangų bei kitus dalykus. Apdailai patenos autorius naudojo grafitą.

Išanalizavus stilistinius patenos bruožus ir technines jos charakteristikas, aiškėja, kad ji kilusi iš vieno svarbiausių amatininkų stiklo dirbtuvių Romoje arba jos apylinkėse.  Panašūs vienetai buvo rasti katakombose.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min