Dabar populiaru
15min ŽIŪRĖK
Publikuota: 2009 vasario 12d. 18:04

Istorikas Gudavičius: aš buvau prisitaikėlis

Edvardo Gudavičiaus į pristatymą „dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių“ negalėjo atvykti
Alvydo Opulskio/15min.lt montažas / Istorikas Edvardas Gudavičius

Vilniaus knygų mugėje ketvirtadienį pristatyta istoriko Edvardo Gudavičiaus knyga „Visa istorija yra gyvenimas“. Deja, pats autorius į pristatymą „dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių“ negalėjo atvykti, tačiau apie profesorių ir knygoje jo atskleistus asmeninius išgyvenimus, pastebėjimus bei visos kartos patyrimus diskutavo knygos sudarytojas ir istorikų bendruomenės nariai.

„Sugalvojau pakalbinti profesorių Gudavičių net dvylika kartų, atimti iš jo 29 valandas brangaus laiko, turėdamas du tikslus. Norėjau parodyti žmogaus istorijoje ir istorijos žmoguje tapsmą per vieno istoriko asmeninį gyvenimą“, – knygos idėjos pradžią prisiminė jos sudarytojas Aurimas Švedas.

Anot jo, šioje knygoje pakankamai daug asmeniškų dalykų, kurie gali būti įvairiai traktuojami ir suprantami. Profesorius knygos puslapiuose atvirai prisipažįsta, kad sovietmečiu jis buvo prisitaikėlis – viešumoje gyveno to laikmečio ideologijai priimtiną gyvenimą.

Daugelis istorikų, išgyvenusių sovietmetį, nesugeba savęs sąžiningai ar autentiškai prisiminti tais laikais, yra linkę save heroizuoti, dramatizuoti. Tai nesvetima ir profesoriui Gudavičiui, bet jis pats tai pripažįsta.„Jei profesorius nebūtų papasakojęs apie tą mažų galimybių epochą ir gyvenimą laisvės nebuvimo sąlygomis, mes būtume daug praradę. O jis net labai brutaliai apie save pasakė: „Aš esu prisitaikėlis“, – jį sukrėtusius profesoriaus žodžius prisiminė istorikas Artūras Vasiliauskas.

Jaunosios kartos istorikai E. Gudavičių gyrė už atvirumą ir kritišką savo prisiminimų vertinimą knygoje.

„Gudavičius neslėpė žinojęs, kad sukdamas į istoriją jis suko į tam tikro sunykusios egzistencijos kelią, kuriame turi būti susiskaldęs arba net save praradęs. Vidinį gyvenimą galėjai gyventi tik užsidaręs nuo viešumos“, – sakė istorikas Nerijus Šepetys. – Daugelis istorikų, išgyvenusių sovietmetį, nesugeba savęs sąžiningai ar autentiškai prisiminti tais laikais, yra linkę save heroizuoti, dramatizuoti. Tai nesvetima ir profesoriui Gudavičiui, bet jis pats tai pripažįsta, teigdamas, kad jo pasakojimais ir prisiminimais negalima pasitikėti.“

Kitas istorikų bendruomenės narys Eligijus Raila džiaugėsi, kad knyga parodo, koks dvilypis buvo istoriko gyvenimas sovietmečiu.

„Puiku, kad pavyko prakalbinti vieną iš tų žmonių, kuris iš tiesų patyrė didžiulis virsmus pasaulyje, Ši knyga – ne vieno, bet visos kartos, generacijos, išgyvenusios didžiausius kultūrinius, socialinius ir dvasinius lūžius, istorija, – pabrėžė istorikas. – Istoriko situacija sovietmečiu buvo be galo sunki, net vulgari, todėl ją pamatyti labai įdomu.“

Pokalbių knygą su E. Gudavičiumi „Visa istorija yra gyvenimas“ išleido leidykla „Aidai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min