Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kapų plėšikai galimai padarė žalos už pusę milijono, į jų bylą kviečiami liudytojai iš Estijos

Byla teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Byla teisme
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Neteisėtai kasinėdami kapinyną šalia Apuolės piliakalnio Skuodo rajone du juodieji archeologai galimai padarė žalos už beveik pusę milijono litų.

Šį civilinį ieškinį baudžiamojo byloje, kurią nagrinėja Vilniaus apygardos teismas, pareiškė Kultūros paveldo departamentas.

„Kasinėjant kapinyną jis yra žalojamas“, - BNS sakė šioje byloje civiliniam ieškovui, Kultūros departamentui atstovaujantis šio departamento Juridinio skyriaus vedėjas Andrius Vaicekauskas.

Vilniečiams Olegui Salijui ir Vadimui Čvanovui yra pareikšti įtarimai dėl didelės vertės mokslinės, istorinės vertybės pagrobimo ir vertimosi uždrausta ūkine komercine veikla. V.Čvanovas vadovauja krašto apsaugos savanorių žvalgams. Jis nėra profesionalus karys. Bedarbis O.Salijas yra jo draugas. Tai yra pirmoji Lietuvos teismų praktikoje kapų plėšikų byla.

Kaltinamieji atsisakė duoti parodymus teismui, kol nebus apklausti bylos liudytojai.

Trečiadienį teismas buvo surengęs posėdį ir apklausė du bylos liudytojus. Dar trys liudytojai šioje byloje yra Estijos piliečiai. Jie bus apklausti teisme tik kitąmet pavasarį. Bylą nagrinėjantis teismas ketina šaukimus jiems siųsti per Teisingumo ministeriją.

Kapų plėšikų bylos kaltinamieji įkliuvo 2009 metais birželį Skuodo rajone, kasinėdami kapinyną šalia Apuolės piliakalnio. Juos nutvėrė Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas. Šis asmuo ir buvo apklaustas teisme liudytoju trečiadienį. Liudytojas pasakojo apie sulaikymo aplinkybes.

Paveldosaugininkas, Seimo narys Naglis Puteikis yra viešai piktinęsis, jog net už rankos sučiupus juoduosius archeologus į teisiamųjų suolą sėda tik samdyti darbininkai, o senkapių plėšimo organizatoriai lieka neišaiškinti. Jis taip pat spėjo teisėsaugą nededant visų pastangų išaiškinti organizuotą kapų plėšimą ir spėjo, jog galbūt taip dangstomi įtakingi asmenys.

„Organizuoti susivienijimai perka labai brangią įrangą, metalo ieškiklius, ateina į kapavietes, viduramžių genčių kapinynus, išsirenka turtingiausius, kur palaidoti genčių vadovai, ir nelegaliai iškasa archeologinius radinius ir juos parduoda tiek Lietuvoj, tiek užsieny“, - sakė N.Puteikis.

„Susidūrėme su paradoksalia situacija valstybėje - vienas pagautųjų juodųjų archeologų gauna puikų apmokymą krašto apsaugoje, jis yra žvalgų kuopos vadas, Kultūros paveldo departamento darbuotojai prieš dvejus metus pagavo jį ir jo parankinį nelegaliai kasinėjančius archeologinę kapavietę. Per tą laiką jis padarė karjerą krašto apsaugos sistemoje, gavo papildomų apmokymų, ir kaip bylos medžiagoje mes matome jo dienoraščius, tie apmokymai, kuriuos finansavo valstybė, nepraėjo veltui. Jis tuos įgūdžius kaip karo žvalgo, orientavimosi, sekimo, maskavimosi naudojo plėšdamas archeologines vertybes. Įdomiausia, kad  bylos nagrinėjimo metu jis buvo aukštinamas ir siunčiamas į mokymus“, - piktinosi Seimo narys.

Įtariama, V.Čvanovas ir O.Salijas kad iškasinėjo dar septynis Klaipėdos rajone esančius kapinynus.

Archelogai kapinyne ištyrė aštuonis degintinius X-XII a. kapus, rasta antkaklių ir apyrankių fragmentų, pasaginių segių, smeigtukų, karolių bei II- IV amžiaus pavienių radinių. Radinius saugo Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejus, Stokholmo istorijos muziejus ir Lietuvos nacionalinis muziejus.

Iš vadinamųjų juodųjų archeologų konfiskuotus archeologinius radinius taip pat saugo Lietuvos nacionalinis muziejus.

Pas kaltinamuosius rasti metalo ieškikliai, turėti kompiuteriai, fotoaparatai saugomi prie bylos.

Įtariama, kad V.Čvanovas ir O.Salijas radinius pardavė kolekcininkams ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min