2012-09-28 11:14 Atnaujinta 2012-09-28 11:48

Kaune prasidėjęs Tarptautinis Baltarusijos tyrinėtojų kongresas sulaukė dalyvių net iš tolimosios Japonijos

Penktadienio rytą Kaune, viešbučio „Park Inn“ konferencijų salėje prasidėjo antrasis Tarptautinis Baltarusijos tyrinėtojų kongresas. Į jį skaityti pranešimus užsiregistravo virš 300 mokslininkų iš Baltarusijos, Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Vengrijos ir kitų Europos kraštų.
Renginyje
Kongrese pranešimus skaitys 300 mokslininkų iš įvairių šalių / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Tris dienas truksiančiame kongrese dalyvauja ir svečias iš tolimosios Japonijos, Abiejų Tautų Respublikos Žečpospolitos) istorija besidomintis istorijos profesorius Makota Haysaka iš Tokijo technologijos instituto („Tokyo Institute of Techbology“).

Kongreso atidaryme, kuriame dalyvavo abiejų šalių ambasadoriai, daug žinomų mokslininkų, pabrėžta bendra, daug amžių siekianti Baltarusijos ir Lietuvos istorija, bendros šaknys ir kritiško žvilgsnio į praeitį, dabartį ir ateitį būtinybė.

Dvidešimtyje sekcijų ir keliuose plenariniuose posėdžiuose bus diskutuojama Baltarusijos ir viso vidurio-rytų Europos regiono istorijos, politikos, ekonomikos, kultūros ir kitomis temomis.

Pirmosios dienos plenariniame posėdyje pranešimus skaitys žymūs mokslininkai iš Baltarusijos (S.Tokc), Lietuvos (Z.Kiaupa), Rusijos (A.Miler), Lenkijos (L.Zasztowt) ir Vengrijos (T.Pal).

Pirmasis kongresas įvyko 2011 m. rugsėjo 23-25 d. Kongreso iniciatoriai: Politinių tyrimų institutas „Politinė sfera“(Minskas), VDU Česlovo Milošo centras (Kaunas), Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutas (Lietuva-Lenkija-Baltarusija-Ukraina. Daugiau informacijos skelbiama interneto svetainėje www.icbs.lt

Konkreso rengėjai stebisi, kad Užsienio reikalų ministerija šį didžiausią baltarusių renginį užsienyje remia tik labai simboliškai – padėjo gauti nemokamas vizas renginio dalyviams.

Papildyta 11.36 val.: L.Linkevičius: „Milicininkai sveikinasi lietuviškai“

Tarptautiniame Baltarusijos tyrinėtojų kongrese dalyvavęs ambasadorius Baltarusijoje Linas Linkevičius vengė politinių temų, nevertino praėjusią savaitę pasibaigusių rinkimų į Baltarusijos parlamentą, tačiau pabrėžė būtinybė visuomenėms kuo daugiau bendrauti, šnekėtis. Buvęs krašto apsaugos ministras įsitikinęs, kad lietuviai baltarusiams galėtų plačiau pristatyti savo kultūrą.

– Kokia šio Kaune vykstančio kongreso reikšmė?, – 15min.lt paklausė L.Linkevičiaus.

– Teigiamai vertinu bet kokius kontaktus su Baltarusijos visuomene, ir šį kongresą, ir kitus. Tai kad šiame kongrese yra keli šimtai žmonių iš Baltarusijos, tai yra ypatingas įvykis.

Čia vyrauja tikrai gGeranoriška atmosfera, ypač žinant įvairias peripetijas, skepticizmą (prieš savaitę Baltarusijoje įvyko parlamento rinkimai, per kuriuos į parlamentą nepateko opozicijos atstovai, – red. past.). Nors tai tik antras renginys, tačiau matau puikų pamatą jam tapti tradiciniu. Gal trečias jau galėtų vykti ir Baltarusijoje?

Gal tokie renginiai padės suderinti stygas ir žvelgti panašiau į bendrą istoriją, nes dabar yra ir įvairių interpretacijų, kardinalių skirtumų. Tačiau tai mokslinei diskusijai turėtų būti stimulas, o ne stabdis.

Norėčiau pažymėti, kad mes dar turime daug bendravimo rezervų. Esu įsitikinęs, kad, gerąja prasme, vyksta per maža mūsų kultūrinė invazija į Baltarusiją, įvertinant tai, kad buvo bendros šaknys, istorija. Kitą savaitę atvyksta O.Koršunovo teatras, jsi parodys porą spektaklių, bet, manau, kad galima žymiai daugiau savo kultūros parodyti baltarusiams, ir jie ją, esu įsitikinęs, gerai priimtų.

– Ambasadoriumi pradėjote dirbti prieš du mėnesius. Kokias didžiausias problemas pastebėjote Baltarusijoje?

– Susilaikyčiau nuo vertinimų, nes mano užduotis ne vertinti, o rūpintis, kad būtų kontaktai, būtų dialogas, kad kalbėtumėmės. Be abejo, aš viską stebiu, turiu savo nuomonę. Anksčiau man gal teko kitais klausimais daugiau užsiiminėti, daugiau Vakarų kryptimi domėtis, tačiau dabartinis darbas, profesiniu požiūriu, yra labai įdomus. Be to, po dviejų mėnesių daryti kokias nors išvadas būtų nekorektiška.

– Nuo Baltarusijos parlamento rinkimų vertinimo taip pat susilaikysite?

– Yra oficialūs pareiškimai, įvertinimai, ir tai man palengvina situaciją, man nereikia nieko daugiau pridurti.

– Kaip įsikūrėte Minske?

– Labai patogiai įsikūriau, gyvenu pačioje ambasadoje. Baltarusiai labai draugiški žmonės. Esu patenkintas aplinka ir patenkintas profesine prasme. Milicininkai, kurie mus saugo ambasadoje, sveikinasi lietuviškai.

Mūsų ambasados „organizmas“ didelis ir pusė jo užsiima konsuliniais reikalais, vizomis. Per dieną mes išduodame apie tūkstantį vizų. Tai yra tarsi mažytis fabrikas.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą