Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 7d. 21:30

Kodėl moterys palaikė Adolfo Hitlerio nacius

Adolfas Hitleris spaudžia ranką Philippui Bouhleriui, Miunchenas, 1938 m.
Wikipedia.org nuotr. / Adolfas Hitleris spaudžia ranką Philippui Bouhleriui, Miunchenas, 1938 m.
Adolfo Hitlerio nacių partija iškilo dėl milijonų paprastų vokiečių – tiek vyrų, tiek moterų – balsų. Moterų vaidmuo šioje nacistinėje partijoje ir judėjime dažnai lieka paraštėje, tad per dažnai įsivaizduojame, kad čia veikė tik naciai vyrai, rašo „Business Insider“.

Vienos garsiausių nacių moterų buvo SS karininkė Irma Grese, kuri dirbo Aušvico koncentracijos stovykloje, ir Ilse Koch, kuri buvo ištekėjusi už koncentracijų stovyklų komendanto Karlo Otto Kocho.

Kaip rašo „Business Insider“, nėra daug duomenų apie moteris, veikusias nacių partijoje. Visgi net ir turima informacija buvo nagrinėta per mažai. Tačiau yra per 30 esė, kurias rašė moterys nacės tema „Kodėl aš tapau nace“, publikuotų 1934 metais, kurios atskleidžia, kaip tuomet moterys žvelgė į nacius ir nacistinę ideologiją.

Šie kūriniai gulėjo Hooverio instituto archyvuose dešimtmečius, kol trys Floridos valstijos profesoriai ėmėsi iniciatyvos ir pasirūpino, kad šie kūriniai būti perrašyti ir skaitmenizuoti. Tačiau net ir tuomet ši tema nepasirodė aktuali.

Kuo moterų vaidmuo šiame istorijos tarpsnyje įdomus?

Kaip rašo „Business Insider“, iki nacių atėjimo į valdžią moterų judėjimas Vokietijoje buvo vienas ryškiausių pasaulyje. Čia XX amžiaus pradžioje moterims atverti universitetai ir kitos aukšto lygio švietimo institucijos, daug moterų tapo teisininkėmis, gydytojomis, žurnalistėmis, rašytojomis.

1919 metaus moterims suteikta teisė balsuoti, o 1933 metais vien Berlyne moterų buvo milijonu daugiau nei vyrų. Taigi, galimai ir daugiau balsuotojų už A.Hitlerio nacistinę partiją.

Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Reichskancleriu paskirtas Adolfas Hitleris pagarbiai sveikinasi su reichsprezidentu Pauliumi von Hindenburgu (1933 m. kovo 21 d.)
Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Reichskancleriu paskirtas Adolfas Hitleris pagarbiai sveikinasi su reichsprezidentu Pauliumi von Hindenburgu (1933 m. kovo 21 d.)

Kas skelbiama šiose esė

Teigiama, kad šias esė rinkti pradėjo profesorius Theorore'as Abelis, kuris bendradarbiaudamas su nacių propagandos institucijomis, surengė esė konkursą, kuriame buvo žadami dideli prizai.

Iš viso sulakta beveik 650 rašinių iš kurių per 30 parašė moterys. Šiuos rašinius T.Abelis atidėjo į šalį ketindamas juos nagrinėti atskirai, tačiau niekada to nepadarė.

Tuo metu vyrų rašyti esė, kurie sudarė daugumą per konkursą gautų rašinių, jis pavertė savo knygos, nagrinėjančios A.Hitlerio iškilimą, „Why Hitler Came to Power“, pagrindu. Ši knyga išleista 1938 metais ir vis dar laikoma svarbiu šaltiniu nagrinėjant nacių iškilimą į valdžią.

T.Abelio paskelbtas išvadas nagrinėjo istorikas Ianas Kershawas. Jis mano, kad išties A.Hitlerio iškilimas į vadžią ir sulauktas žmonių pasitikėjimas nebuvo pagrįstas kokia nors doktrina.

Pasak I.Kershawo, trečdalis žmonių, palaikiusių nacius, taip elgėsi dėl sukurto bendruomenės jausmo. Kitas trečdalis jungėsi dėl nacionalistinių pažiūrų ir įsitikinimų.

Namų šeimininkė Agnes Molster-Surm rašė, kad A.Hitleris yra „Dievo siųstas fiureris“.

Istorikas nurodo, kad dviejuose trečdaliuose minėtų esė minimas žydų nemėgimo faktas. O A.Hitlerio ir jo kulto susižavėjimo priežastys tarp vyrų ir moterų išsiskyrė.

Moterų rašytose esė, kaip teigia „Business Insider“, ryškiai matomas nepasitenkinimas tuometine epocha, prasidėjusia po Pirmojo pasaulinio karo, daug kalbama apie A.Hitlerio iškilimą.

Pavyzdžiui, vienoje esė tuometis politinis klimatas apibūdinamas kaip „visi buvo visų priešais“.

Štai Margarethe Schrimpff, 54-erių metų šalia Berlyno gyvenusi moteris, tuomet savo esė rašė, kad dalyvavo visų partijų – nuo komunistų iki nacionalistų – susitikimuose, kuriuose kalbėjo politikas Bernhardas Dernburgas.

„Be kita ko, šis žydas pasakė, „ką iš tikrųjų vokiečiai sugeba, tai, matyt, tik veisti triušius.“

Ji čia pat priduria ironizuodama, kad nė vienas vadinamosios „stipriosios lyties“ vyras nesureagavo į tokią žydų politiko pastabą, tačiau sureagavo gležna moteris, vadinama „silpnosios lyties atstove“.

„Ji pakėlė ranką ir griežtai atmetė įžūlias žydo pastabas, tuo tarpu jis atsitraukė tariamai sakydamas, kad turi dalyvauti kitame susitikime“, – rašė M.Schrimpff.

Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Rudolfas Hessas sveikina Adolfą Hitlerį per nacistų partijos suvažiavimą 1935-aisiais
Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Rudolfas Hessas sveikina Adolfą Hitlerį per nacistų partijos suvažiavimą 1935-aisiais

Nacių lyderio kultas

Iš surinktų esė matoma tendencija, kad vyrai žavisi A.Hitlerio kultu, nes tai kelia pasididžiavimo jausmą.

Moterims tai neatrodė aktualu. Jas labiau viliojo nacizmo siūlomi sprendimai tokioms problemoms, kaip, pavyzdžiui, skurdas, spręsti, o ne pati ideologija apskritai.

Štai 38-erių vokiečių kareivio žmona Helene Radtke savo esė tuomet akcentavo, kad privalo pamiršti ir į šalį patraukti savo įprastus buities darbus, kad galėtų atlikti pareigą tėvynei.

Kita namų šeimininkė Agnes Molster-Surm rašė, kad A.Hitleris yra „Dievo siųstas fiureris“ ir teigė, kad jis yra Vokietijos, jos likimo ir laisvės gelbėtojas.

O štai trečia moteris esė prisipažino, kad namuose žvaigždę, kuri puošė eglės viršūnę, buvo pakeitusi A.Hitlerio nuotrauka.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min