TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

KTU atidengta atminimo lenta garsiam lietuvių rašytojui Icchokui Merui

Ichhoko Mero atminimo lentos atidengimas
Ichhoko Mero atminimo lentos atidengimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Minint gimimo 80-metį, Kauno technologijos universitete (KTU) penktadienį atidengta atminimo lenta šios aukštosios mokyklos absolventui, plačiausiai pasaulyje žinomam lietuvių rašytojui Icchokui Merui.

Lietuvos nacionalinės premijos laureato, Gedimino 3-ojo laipsnio ordino kavalieriaus, Lietuvos konsulo gyvybė užgeso šių metų kovo 13 d. Tel Avive. Spalio 8-ąją jam būtų suėję 80 metų. Atminimo lenta atidengta šalia KTU aulose (A. Mickevičiaus g. 37).

„Icchokas Meras yra ir Lietuvos, ir pasaulio rašytojas. Tokie yra visi dideli žmonės. Simboliška, kad šio iškilaus visuomenininko, kultūrininko, Asmenybės atminimo lenta yra atidengiama šiame pastate, kuriame 1922 m. vasario 16 d. buvo įsteigtas Lietuvos universitetas“, – sakė KTU Senato pirmininko pavaduotojas Algis Krupavičius.

KTU Filosofijos ir psichologijos katedros profesorius Saulius Keturakis, apžvelgęs I. Mero kūrybą, pažymėjo, kad žydų tautybės rašytojas sakydavo turintis dvi tėvynes – Lietuvą ir Izraelį.

Ichhoko Mero atminimo pagerbimas
Ichhoko Mero atminimo pagerbimas

Mažojo romano meistru vadinamo rašytojo kūriniai išversti į daugiau kaip dvidešimt kalbų ir ligi šiol leidžiami visame pasaulyje.

Atminimo lentos atidengimo renginyje dalyvavo nemažai rašytojo studijų laikų draugų, kurie ir inicijavo jo įamžinimą atminimo lentoje – Edmundas Čepė, Raimundas Barcevičius ir kiti, KTU muziejaus direktorė Audronė Veilentienė, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja.

KTU virtualiajame muziejuje veikia rašytojui skirta paroda.

Apie Icchoką Merą

Rašytojas 1934 m. spalio 8 d. gimė Kelmėje žydų tautybės bankininko šeimoje. 1941 m. vasarą jo tėvai buvo sušaudyti, Icchoką išgelbėjo ir užaugino žemaičių valstiečių Dainauskų šeima.

Ichhoko Mero atminimo lenta
Ichhoko Mero atminimo lenta

1958 m. baigęs Kauno politechnikos instituto (dabar – KTU) Elektrotechnikos fakultetą, I. Meras dirbo inžinieriumi. Dar būdamas studentas pradėjo rašyti prozos kūrinius, priklausė KPI literatų būreliui. Sovietinėje Lietuvoje tapo pripažintu rašytoju – buvo išspausdintos 6 jo knygos.

1972 m. I. Merui išvykus gyventi į Izraelį, sovietų valdžios nurodymu jis buvo išbrauktas iš rašytojų sąrašo, tačiau išlaikė glaudų ryšį su Lietuva, nuolat bendravo su lietuvių rašytojais išeivijoje.

1990 m. Lietuvai atkūrus valstybingumą, iki Lietuvos ambasados įkūrimo, I. Meras buvo Lietuvos konsulas Izraelyje. 1995 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 3-ojo laipsnio ordinu, 2011 m. jam buvo įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min