Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

KU archeologų atrasti silkių rūšiavimo ir laikymo kubilai atgimsta naujam gyvenimui

Klaipėdos universiteto Konservavimo ir restauravimo centras, vadovaujamas restauratorės Akvilės Poškienės, pradeda antrąjį XIX a. silkių rūšiavimo sistemos konservavimo etapą. Jis užtikrins, kad unikalus industrinio-jūrinio kultūros paveldo įrenginys bus išsaugotas, paruoštas restauruoti, o vėliau ir eksponuoti.
Klaipėdos universiteto archeologų radiniai
Klaipėdos universiteto archeologų radiniai / KU nuotr.

Radinys aptiktas istoriniame sandėlyje

Medinę XIX a. silkių rūšiavimo ir laikymo inžinerinę sistemą KU archeologų komanda, vadovaujama dr. Raimondos Nabažaitės, aptiko dar 2016-aisiais. Ji rasta atliekant archeologinius tyrimus sklype prie Dangės upės krantinės (Turgaus g. 37) buvusio silkių rūšiavimo sandėlio viduje. Iš aptiktų 6 silkių kubilų ištraukti 2 geriausiai išlikę.

Juos nuspręsta išardyti ir drauge su latakais konservuoti. Tokiam dideliam objektui konservuoti KU buvo įrengtos specialios talpos, visi 73 mediniai elementai buvo užmer

KU nuotr./Klaipėdos universiteto mokslininkų radinys 2016-aisiais.
KU nuotr./Klaipėdos universiteto mokslininkų radinys 2016-aisiais.

kti į specialų tirpalą, stabdantį medienos irimo procesus.

Archeologų aptiktas radinys objektas yra didelės apimties ir unikalus ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos regione. Kol kas tokios sistemos atitikmenų kaimyninėse jūrinėse valstybėse aptikti nepavyko. Radinys sulaukė ir netiesioginio ekspertų įvertinimo – 2017 m. rekonstruotam silkių sandėliui ir jo konversijai pagal UNESCO kriterijus buvo suteiktas autentiškumo ženklas. Objektas ypač aktualus marinistinės kultūros pažinimui, liudijantis vietinių XIX a. amatų, industrijos, prekybos bei kulinarinio paveldo kultūrą.

KU nuotr./Klaipėdos universiteto archeologų radiniai
KU nuotr./Klaipėdos universiteto archeologų radiniai

Silkių kubilai ruošiami restauravimui

Šiuo metu visos silkių rūšiavimo ir laikymo sistemos sudedamosios dalys yra ištrauktos iš konservuojančio tirpalo ir specialistai pradeda antrąjį jų atkūrimo etapą – konservavimą tepimo būdu. Tai reiškia, kad kiekvienas elementas bus vilgomas specialiu tirpalu, džiovinamas ir vėl tepamas, tol, kol jis bus parengtas restauruoti. Prognozuojama, jog konservavimo ir restauravimo darbai gali užtrukti 2-3 metus.

Kur atkurtoji silkių rūšiavimo ir laikymo sistema bus eksponuojama, galutinio sprendimo nėra. Svarstomos įvairios idėjos: nuo restauruotų silkių kubilų patalpinimo to vertoje restoraninėje erdvėje iki eksponavimo muziejuje.

Silkių kubilų ir latakų sudedamųjų dalių konservavimu rūpinasi archeologinės medienos restauratorė Akvilė Poškienė, ją konsultuoja projekto partnerio atstovai – Deimantė Baubaitė, Nacionalinio muziejaus LDK Valdovų rūmų restauravimo skyriaus vyriausioji restauratorė. Dalinė finansinė parama šiems darbams 2022 m. gauta iš Lietuvos kultūros tarybos.

KU nuotr./KU archeologų radiniai
KU nuotr./KU archeologų radiniai

Reikalingos savanorių rankos

Kadangi konservavimas tepimo būdu reikalauja daug žmogiškųjų resursų, o finansiniai ištekliai riboti, KU Konservavimo ir restauravimo centro komanda kviečia prie šio veiksmo jungtis savanorius, žmones, kuriems rūpi mūsų miesto ir krašto istorija bei paveldas, kuriems būtų smagu prisidėti prie šio kultūros objekto išsaugojimo.

Birželio 9-ąją 16-18 val. potencialiems savanoriams rengiama Atvirų durų diena KU Konservavimo ir restauravimo centre.

Klaipėdos universiteto nuotr./KU archeologų radiniai
Klaipėdos universiteto nuotr./KU archeologų radiniai

Susirinkusieji turės galimybę daugiau sužinoti apie patį centrą ir jo veiklas, pamatyti atkuriamą radinį, susipažinti su konservavimo eiga ir taip pasitikrinti, ar ši veikla jiems įdomi. Susitikimo vieta – KU aikštė (Herkaus Manto g. 84, prie pastato su bokšteliu ir laikrodžiu).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius