Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 29d. 21:13

LDK istorija: Plevėsa ir puotautojas didikas Mikalojus Iljiničius, pragėręs daugumą paveldėtų dvarų

Iliničių herbas Korczakas
Iljiničių giminės herbas Korczakas

Diduomenės puotavimas viduramžiais buvo svarbus bendravimo kultūros elementas. Tai nebuvo vien poreikių prisivalgyti ir išgerti tenkinimas ar kokio nors svarbaus įvykio paminėjimas. Puotos metu buvo keičiamasi mintimis, tariamasi dėl sandorių, susipažįstama su naudingais žmonėmis. Kartu tai buvo malonus pasisėdėjimas su miela bendraminčių draugija, stiprinantis bičiulystę ir bendrumą.

Besaikio puotavimo pavojai

Didikui puotos rengimas buvo ir turtų demonstravimas: turtai reiškė jo galią ir aukštą vietą visuomenės hierarchijoje.

Myriaus pilis, pastatyta Mikalojaus Iljiničiaus palikuonių
Myriaus pilis, pastatyta Mikalojaus Iljiničiaus palikuonių

Puota buvo ne vien gardžiais patiekalais ir gėrimais nukrautas stalas, jos metu svečiams rodyti vaidinimai ir misterijos. Didikas, ruošdamas puotą, visada puikuodavosi prieš svečius jo turtų teikiamomis galimybėmis. Ir nors Bažnyčia smerkė kūniškų malonumų vaikymąsi, aiškino, kad besaikis valgių ir gėrimų rijimas sukelia paleistuvystę, tačiau diduomenė puotas rengė mielai.

Draugijos keliamas džiaugsmas ir užstalės malonumai gali užliūliuoti, tuomet žmogus ima geisti tik jų, užmiršdamas visas pareigas.

Taip ir nutiko didikui Mikalojui Mikalojavičiui Iljiničiui. 1528 metais jo žmona Elžbieta kreipėsi į valdovą prašydama, kad uždraustų jos vyrui Mikalojui Iljiničiui švaistyti turtus: „Mums lenkėsi ponia Mikalojienė Iljiničienė, ponia Elžbieta, dėl to, kad jos vyras Mikalojus Mikalojavičius Iljiničius, žmogus laidokas, ir savo turtus iššvaistė, ir visus savo dvarus išpardavė ir pragėrė, o žmoną ir vaikus paliko be nieko.“

Prašvilpti senelio turtai

Mikalojaus Iljiničiaus senelis Naugarduko pavieto bajoras Jonas Iljiničius susikrovė turtus, kurie Iljiničių giminę padarė vieną galingiausių ir įtakingiausių tarp Lietuvos didikų. Fortūna jam šypsojosi.

Karjerą pradėjo valdovo Kazimiero Jogailaičio dvare – vykdė kambarinio pareigas. Trylikos metų kare (1454–1466) su Vokiečių ordinu tarnavo valdovo gvardijoje, pateko į nelaisvę. Grįžęs iš jos buvo apgaubtas valdovo rūpesčio – tapo Volkovysko, o vėliau Drohičino seniūnu.

Sėkmingų vedybų dėka susigiminiavo su įtakingais didikais – pirmoji jo žmona buvo Kęsgailos Valmantaičio duktė, antroji – Andriaus Daugirdaičio. Gyvenimo pabaigoje tapo Vitebsko (1483 m.), o vėliau svarbios pasienio su Maskva žemės – Smolensko – vietininku. Jonas Iljiničius mirė 1490 metais.

1528 metų LDK kariuomenės surašymas rodo, kad Iljiničių giminė pagal valdomą turtą buvo 13 vietoje tarp turtingiausių ir įtakingiausių giminių. Jonas Iljiničius paliko du sūnus – Mikalojų ir Jurgį. Vyresnysis sūnus Mikalojus ėjo tėvo pėdomis, jo politinę karjerą vainikavo Smolensko vietininko pareigos. Mirė 1499 m., sūnui, taip pat  Mikalojui, palikęs gausius turtus.

Mikalojaus jaunesniojo nežavėjo politinės karjeros perspektyva. Pirmenybę jis teikė malonumams, kuriuos teikė iš tėvo paveldėti turtai. Aukštų pareigų nesiekė. Atsidėjo gyvenimo malonumams. Rengė puotą po puotos.

Mikalojaus jaunesniojo nežavėjo politinės karjeros perspektyva. Pirmenybę jis teikė malonumams, kuriuos teikė iš tėvo paveldėti turtai. Aukštų pareigų nesiekė. Atsidėjo gyvenimo malonumams. Rengė puotą po puotos.

Apmaudu, kad istoriniuose šaltiniuose neišliko jų aprašymų. Galima tik numanyti, jog tai buvo prabangūs renginiai su įvairiausiais valgiais, kuriuose grojo kviesti muzikantai, vaidino aktoriai. Šių puotų nepavadinsi banaliomis išgertuvėmis, nes ne taip lengva pragerti ne vieną dvarą. Į gausias vaišes galėjo susirinkti nuo keliasdešimt iki kelių šimtų svečių. Mikalojaus Iljiničiaus gyvenimą tiksliausiai apibūdintų XV a. vid. prancūzų poeto Charles‘io Orleaniečio parašytos eilutės:

„Ir vynas į taurę štai teka srove –

gyvenimo džiaugsmas, širdies atgaiva.“

„Laidoko” tramdymas

Po truputį Mikalojus Iljiničius įklimpo į skolas ir alkoholizmą. Kai 1528 m. Mikalojaus žmona Elžbieta kreipėsi į valdovą Žygimantą Senąjį, kad jis gelbėtų turtų likučius, nes giminė nusigyvens, valdovas nedvejodamas uždraudė Mikalojui Mikalojavičiui pardavinėti dvarus: „O kas dėl tų dvarų, kurių ponas Mikalojus nepardavė: Lintupų, Repuchovo, Šilovičių, Govenovičių, Ivacevičių, Rečicos valsčiaus, – tai tų dvarų ponas Mikalojus Iljiničius jau nebeturi niekam pardavinėti ir taip pat niekas jo dvarų negali pirkti; [...] o kas nupirktų, tas pinigus turi prarasti, nes tai padarėme dėl tos priežasties, jog ponas Mikalojus – žmogus laidokas, ir turtus prarado, dvarus išpardavė ir pragėrė, kad dėl tos laidokystės tie garsūs namai visiškai nesunyktų, o žemės tarnyba nežlugtų.“

Užstatytų ar įkeistų valdų valdovas taip pat neleido išpirkti, kad jos būtų išsaugotos palikuonims, kai šie sulauks pilnametystės, pvz., Mirominių dvaro, kuris buvo užstatytas Aleksandrui Saltonaičiui ir Nemirai Grimličiui už 73 kapas grašių: „Nemira Grimličius ir Aleksandras Saltonaitis Mirominių dvarą turi laikyti iki tol, kol pono Mikalojaus Iljiničiaus vaikai sulauks pilnametystės, o jei ponas Mikalojus Iljiničius norėtų dvarą išpirkti iki jo vaikai sulauks pilnametystės, tai jam šito neleidžiame, nes jis ir taip daug savo tėvoninių valdų prarado.“

1536 metais Mikalojaus sūnus Jonas skundėsi, kad tėvas pragėrė du trečdalius tėvoninių valdų ir mirė nuo alkoholizmo, nieko nepalikdamas jam ir jo broliui Ščastnui. Po tėvo mirties sūnūs Jonas ir Ščastnas dar ilgai mokėjo tėvo skolas, išpirkinėjo ar bandė atgauti užstatytas valdas.

Mikalojaus Iljiničiaus istorija rodo, kokius pokštus krečia likimas – tai, ką protėviai sukaupė sunkiai dirbdami, palikuonys iššvaistė greitai. Valdovas šioje istorijoje suvaidino svarbų vaidmenį – jis pasirūpino, jog būtų išsaugoti giminės turtai, nes viduramžių valstybės galios garantas buvo diduomenė. Ji mokėdavo mokesčius, išrengdavo kariuomenę į karą. Todėl valdovas skrupulingai ir rūpinosi šios giminės likimu.

VIDEO: Užkariaujanti vaizduotę

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min