TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkijos prezidento Bronislawo Komorowskio protėviams priklausęs Balandiškių dvaras paverstas griuvėsiais

Teismas nusprendė, kad Biržų savivaldybės pastangos rūpintis kultūros paveldu – Balandiškių dvaru – buvo nepakankamos.
Siaure.lt nuotr. / Teismas nusprendė, kad Biržų savivaldybės pastangos rūpintis kultūros paveldu – Balandiškių dvaru – buvo nepakankamos.
Šaltinis: ŠIAURĖS RYTAI
0
A A

Dėl nesirūpinimo kultūros paveldu 500 litų baudą gavęs Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius pinigus ketina sumokėti iš savo kišenės, tačiau sako nešvaistysiantis valstybės lėšų stogui dengti ant sunykusio dvaro sienų.

Veiklą plečiančios skerdyklos pašonėje irusiu ir puvusiu Balandiškių dvaru susirūpinta šiam gresiant virsti nuolaužų krūva. Valstybės saugomo ir prieš 15 metų Biržų rajono savivaldybei atiduoto kultūros objekto likučius apsaugoti nuo visiško išnykimo dabar bandoma rašant administracinio teisės pažeidimo protokolus.

XVIII amžiaus statytos, Borowskiams, o vėliau – grafams Komorowskiams priklaususios dvaro sodybos fragmentus nuo 1999 metų privalo saugoti rajono savivaldybė, tačiau jau daugiau nei dešimt metų pastatas stovi tuščias ir apleistas.

Paveldosaugininkai reikalavo, kad savivaldybė imtųsi dvaro sodybos fragmentų pastato apsaugos nuo neigiamo aplinkos poveikio, o direktorius atsakingiems asmenims pavestų pašalinti pastato avarinę būklę, įrengiant būtinas apsaugos priemones.

Vakar įsiteisėjo Biržų rajono apylinkės teismo nutarimas Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorių Vytautą Džėją nubausti penkių šimtų litų bauda, kad jis nevykdė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Panevėžio teritorinio padalinio reikalavimo.

Paveldosaugininkai reikalavo, kad savivaldybė imtųsi dvaro sodybos fragmentų pastato apsaugos nuo neigiamo aplinkos poveikio, o direktorius atsakingiems asmenims pavestų pašalinti pastato avarinę būklę, įrengiant būtinas apsaugos priemones. Reikalavimo įvykdymo terminas buvo atidėtas keturis kartus.

Padarė, ką galėjo

Direktorius V. Džėja savo kaltės nepripažino. Jis teismui nurodė, kad dėl prastos pastato būklės nebuvę jokių galimybių uždengti stogą ir taip apsaugoti pastatą nuo kritulių poveikio. Anot direktoriaus, padaryta tai, kas įmanoma savivaldybės jėgomis ir lėšomis: paramstytos sienos, užsandarinti langai ir durys, nušienauta teritorija.

Kreiptasi į Kultūros paveldo departamentą, kad dvaro pastatas būtų išbrauktas iš saugomų objektų sąrašo. Teismas mano, kad savivaldybės pastangos rūpintis kultūros paveldu buvo nepakankamos. V.Džėja privalėjo imtis veiksmų ir nors minimaliomis priemonėmis uždengti pastato stogą. Direktorius yra atsakingas asmuo ir privalėjo vykdyti teisėtus KPD pareigūnų reikalavimus. Juos ignoruojant daroma didelė žala kultūros paveldo objektui ir visuomenei.

Įvertinęs visas aplinkybes teismas baudos dydį nuo vidurkio sumažino iki minimumo.

Fotografuoti ir ardyti

Nors nutarimas nebuvo apskųstas ir jau yra įsiteisėjęs, direktorius V. Džėja „Šiaurės rytams“ tvirtino jo nematęs. Savivaldybėje taip pat niekas esą nebuvo girdėjęs apie direktoriui skirtą baudą.

V.Džėja baudą, apie kurią esą dar nežino, sakė mokėsiantis iš savo kišenės. Dengti stogą ant griuvėsių jis nemato prasmės.

„Jeigu 1997 metais dvaro pastato tebuvo likę 20 procentų, kas ten begali būti išlikę iki šiol? Tikrai nešvaistysiu valstybės ir savivaldybės lėšų ir stogo nedengsiu. Matau vieną išeitį – pastato likučių ir iš likusių detalių fotofiksavimą ir kur nors saugojimą pagal galimybes. Gal kada nors atsiras norinčių pastatą atkurti kitoje vietoje“, - sakė direktorius.

Pastato atkūrimas Balandiškiuose perspektyvos neturi. Šalia gyvulių skerdyklos esantis kultūros objektas vargu ar būtų populiarus.

Anksčiau savivaldybės išsakytų ketinimų dvaro pastatą atkurti Biržuose ir jame įrengti biblioteką, atsisakyta. Nuspręsta, kad statinys planuojamai bibliotekai yra per mažas.
Aiškesnio sprendimo dėl dvaro likimo tikimasi po gegužės 14 dieną įvyksiančio savivaldybės atstovų apsilankymo pas Lietuvos KPD direktorę Dianą Varnaitę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min