Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2012 liepos 30d. 18:01

Lenkijos prezidento giminaičiams priklausęs Balandiškių dvaras Biržų rajone gali būti išardytas

Lenkijos prezidento protėviams priklausančio Balandiskių dvaro griuvėsiai.
Lenkijos prezidento protėviams priklausančio Balandiskių dvaro griuvėsiai.

Nesant galimybių sutvarkyti baigiantį sugriūti Balandiškių dvarą Biržų rajone, medinis statinys galėtų būti išmontuotas ir saugomas, mano Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė.

Biržų rajone apsilankiusi paveldosaugininkė be kitų apžiūrėjo itin prastos būklės, tačiau autentiškumą išsaugojusį Balandiškių dvarą.

Šiandien šis statinys priklauso Biržų rajono savivaldybei, kitados jame šeimininkavo viena iš dabartinio Lenkijos prezidento Bronislawo Komorowskio giminės atšakų.

Anot KPD pranešimo, dvaras yra avarinės būklės, atsidūręs ant išnykimo ribos.

„Nežinia, kodėl prieš dešimtmetį dar visiškai neblogos būklės kultūros paveldo objektas, užuot ieškojus jo restauravimo ir pritaikymo galimybių, buvo taip „nugyventas“, kad šiandien jau prašoma išbraukti jį iš Kultūros vertybių registro“, – stebimasi pranešime.

KPD direktorė D.Varnaitė pabrėžė, jog autentiška medinė architektūra civilizuotame pasaulyje yra labai vertinama ir rūpestingai saugoma. Jos manymu, nesant galimybių sutvarkyti griūvantį pastatą artimiausiu metu, reikėtų jį išmatuoti ir išmontuoti statinį bei saugoti, kol pasikeis ir finansinės galimybės, ir požiūris.

Tuo metu šalia dvaro įsikūrusios bendrovės „Agaras“ atstovė Asta Vainoraite teigė, kad įmonė labiausiai norėtų, kad šio statinio neliktų ir ji galėtų sutvarkyti visą teritoriją. A.Vainoraitė teigė, kad neįžvelgiant ekonominės grąžos, įmonei tiesiog neapsimoka skirti lėšų brangiai kainuojančiai medinuko restauracijai. Be to, būtų sudėtinga jį pritaikyti, mat šalia dvaro įrengta skerdykla.

Manoma, kad Balandiškių dvarą kaip kraitį XIX amžiaus pradžioje tekėdama už grafo Komorovskio šiai giminei atnešė Teklė Borovskytė. 1920 metais dvarą – 266 ha – valdė Marija Kamarauskienė (Komorowska), tačiau jis buvo nugyventas.

Po Antrojo pasaulinio karo dvaro centre buvo įkurta mašinų ir traktorių stotis, vėliau patalpos atiduotos Pabiržės vidurinei mokyklai. Mediniuose rūmuose gyveno žmonės.

Dideli mediniai dvaro rūmai buvo dviejų aukštų, su fligeliais ir mediniais bokšteliais.

Lenkijos prezidento B.Komorowskio tėvas yra gimęs Rokiškio rajone, Kavoliškio dvare.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min