Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Moterį į Sibirą padėjęs ištremti buvęs sovietų milicininkas išvengė laisvės atėmimo

Teismas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Teismas
Šaltinis: BNS
0
A A

Buvęs sovietų milicininkas Zigmantas Dubosas, kuriam dabar yra 80 metų, už Lietuvos gyventojos ištrėmimą į Sibirą išvengė laisvės atėmimo bausmės.

Jam dvejus metus bus taikomas laisvės apribojimas.

Pagal šį nuosprendį Prienų rajono gyventojas yra įpareigotas nuo 22 iki 6 val. būti namuose, be bausmės vykdymą prižiūrinčios institucijos nekeisti gyvenamosios vietos, nesilankyti kavinėse, restoranuose, pasilinksminimo vietose bei du kartus per mėnesį atsiskaityti bausmės vykdymą prižiūrinčiai institucijai.

Ketvirtadienį Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Generalinės prokuratūros skundą, kuriuo siekta Z.Dubosą nuteisti 8 metams laisvės atėmimo bausme ją atliekant pataisos namuose.

Praėjusių metų birželį Apeliacinis teismas buvusiam milicininkui už dalyvavimą 1949 m. ištremiant moterį buvo skyręs laisvės atėmimą 5 metams, bausmę atliekant atvirojoje kolonijoje. Tačiau šis verdiktas buvo apskųstas Aukščiausiajam Teismui, o šis bylą grąžino į Apeliacinį teismą.

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija ketvirtadienį paskelbė, jog Z. Dubosas negalėtų atlikti laisvės atėmimo bausmės įkalinimo įstaigoje, nes turi visiškai neįgalią žmoną, kuriai reikalingą nuolatinė priežiūra. Teismas pabrėžė, kad Z.Dubosas atliko tik antraeilį vaidmenį vykdant trėmimus į Sibirą.

Nuosprendį Generalinė prokuratūra galės apskųsti kasacine tvarka Lietuvos aukščiausiajam teismui.

Bylos duomenimis, 1949 metais, būdamas sovietų okupacinės valdžios represinės struktūros pareigūnu, Kaišiadorių apskrities vidaus reikalų Rumšiškių valsčiaus poskyrio apylinkės įgaliotiniu, Z.Dubosas kartu su kitais milicijos darbuotojais dalyvavo sulaikant 26 metų moterį, kuri vėliau išvežta į Sibirą. Tremtyje ji praleido 10 metų.

Jauna moteris gyveno tuometinėje Rumšiškių apylinkėje, Grabučiškių kaime. Jos mama ir brolis jau buvo ištremti, gimtinėje ji buvo likusi su tėvu.

1949 metų kovo pabaigoje ginkluoti pareigūnai naktį apsupo sodybą ir nušovė jos šeimininką. Po to, kai tėvas buvo nušautas, dukra buvo sulaikyta milicininkų ir pasmerkta tremčiai.

Z.Dubosas teisme kaltas prisipažino ir atsiprašė nukentėjusiųjų.

Kaišiadorių rajono gyventoja išgyveno tremtį ir grįžo į Lietuvą. Ji davė parodymus trėmimo bylą tyrusiems teisėsaugos pareigūnams.

1939 metų rugpjūčio 23 dieną Sovietų Sąjunga ir hitlerinė Vokietija pasirašė Molotovo-Ribbentropo paktą - juo Lietuva atiteko Maskvai, vėliau buvo okupuota, o daugelis šviesiausių Lietuvos žmonių buvo ištremti į Sibirą ar priverstinai pasitraukė iš Lietuvos.

1940-1941 metais ir 1944-1953 metais sovietinių okupantų vykdytų trėmimų metu į Sibirą ir kitas atšiaurias Sovietų Sąjungos vietas iš Lietuvos buvo ištremta mažiausiai 29923 šeimų, nemažai žmonių mirė nuo nežmoniškų gyvenimo sąlygų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Sibiras
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min