Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 11d. 22:13

Netoli Egipto didžiųjų piramidžių rasta daugiau darbininkų kapų (nuotraukos)

Naujausi radiniai keičia mūsų supratimą apie senovės Egiptą.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Naujausi radiniai keičia mūsų supratimą apie senovės Egiptą.
Egipto archeologai rado daugiau didžiąsias piramides stačiusių darbininkų kapų, kurie padės aiškiau įsivaizduoti, kaip tie žmonės gyveno ir kuo maitinosi prieš daugiau nei 4 tūkst. metų, sekmadienį pranešė šalies senovės paminklų departamentas.

Tūkstančiai žmonių, pastačiusių vieną iš septynių senovės pasaulio stebuklą – ir vienintelį, išlikusį iki mūsų dienų – reguliariai gaudavo mėsos, dirbdavo pamainomis po tris mėnesius ir pelnydavo garbę būti palaidotiems netoli šventųjų piramidžių iš dumblo plytų sumūrytuose kapuose.

Neseniai atrasti kapai, kaip manoma, buvo įrengti valdant Egipto IV dinastijai, kurios faraonai viešpatavo 2575–2467 metais prieš mūsų erą – tuo pačiu metu, kai buvo statomos didžiosios piramidės, sakė Egipto senovės paminklų aukščiausiosios tarybos vadovas Zahis Hawassas.

Pasak jo, pirmieji piramidžių statytojų kapai toje vietovėje buvo atrasti 1990 metais, o jų tyrimai rodo, jog tie darbininkai nebuvo vergai, kaip daugelis įsivaizduoja, ir kad jiems būdavo mokama alga.

„Tie kapai buvo pastatyti netoli valdovo piramidės, o tai rodo, jog tie žmonės jokiu būdu negalėjo būti vergai, – sakoma Z.Hawaso pranešime. – Jeigu jie būtų buvę vergai, jie nebūtų galėję įsirengti kapų prie karaliaus kapo.“

Pasak pareigūno, kasinėjant buvo nustatyta, jog 10 tūkst. vienu metu piramidę stačiusių darbininkų kasdien suvalgydavo po 21 galviją ir 23 avis. Tie gyvuliai būdavo siunčiami iš ūkių Egipto šiaurėje ir pietuose.

Z.Hawassas pridūrė, jog tie darbininkai keisdavosi kas trys mėnesiai, o kapai buvo įrengti tiems, kurie žūdavo statybose.

Panašūs atradimai atskleidžia kiek kitokius senovės Egipto visuomenės aspektus nei akmeniniai paminklai arba žynių, valdovų ir didikų pastatytos šventyklos, aiškino Kaire veikiančio Amerikos universiteto egiptologijos profesorė Salima Ikram.

„Svarbu surasti žemesniųjų klasių žmonėms priklausančių kapų, kurie nebūdavo statomi iš akmens – jie pasakoja apie daugelio įvairių žmonių socialinę padėtį ir turtą“, – sakė mokslininkė.

IV dinastijos darbininkų kapai dažniausiai būdavo statomi iš nedegtų dumblo plytų. Šie statiniai būdavo kūgio pavidalo, padengti baltu tinku – tikriausiai nusižiūrėjus nuo šalia stūksančių valdovų piramidžių, kurios kadaise buvo padengtos balto kalkakmenio plokštėmis.

Pasak Z.Hawasso, iš neseniai aptiktų kapų svarbiausias priklausė vyrui, vardu Idu. Pranešime nurodoma, jog tas stačiakampio pavidalo kapas buvo sumūrytas iš dumblo plytų, o iš išorės padengtas baltu tinku.

Tame kape taip pat buvo laidojimo kriptos, išklotos baltu kalkakmeniu.

Aplink pagrindinį kapą rasta daugiau palaidojimų, o keliose laidojimo kriptose aptikti griaučiai, taip pat molinių indų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

02:37
01:14:11
00:36

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min