-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Paminklo broliams Vileišiams modelis – jau Vilniuje

Vilnius turės paminklą broliams Vileišiams. Kol kas į sostinę atkeliavo tik jo modelis, bet jau galima įsivaizduoti, kaip trys broliai, sėdėdami prie stalo, žvelgs į Gedimino pilies bokšte plazdančią vėliavą, nes paminklą ketinama pastatyti skvere T.Kosciuškos gatvėje, šalia Vilnios ir Neries santakos.
Brolių Vileišių paminklo skulptūros modelis
Brolių Vileišių paminklo skulptūros modelis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Iš Tauragės į Vilnių brolių Vileišių paminklo skulptūros modelis keliavo specialiu transportu, kurį lydėjo policija. 

Paminklas – trys figūros, dviejų natūrų dydžio, jų aukštis yra 3 metrai, plotis – 4,1 mX4,5 m. Modelis yra pagamintas iš vadinamųjų minkštųjų medžiagų: gipso, medienos, specialių mišinių.

Atvežus modelį į Dailininkų sąjungai priklausančias patalpas sostinėje bus nuimti gipso atspaudai, kurie keliaus toliau į Kauną bronzos liejimui. 

Paminklas bus kiek neįprastas: Petras, Antanas ir Jonas Vileišiai jaukiai sėdės prie stalo ir žvelgs į sostinės simbolį – Gedimino pilį. Ypač maloni jų akiai turėtų būti bokšte plevėsuojanti Lietuvos vėliava.

Broliai Vileišiai buvo labai svarbūs Nepriklausomos Lietuvos politiniame, kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime. Vyriausias brolis Petras buvo kelių inžinierius, statė tiltus, geležinkelius. Būtent jis įkūrė, leido ir redagavo pirmąjį „Vilniaus žinios“.

Antanas Vileišis buvo gydytojas humanistas, rūpinosi lietuvių švietimu, daug padėjo broliui Petrui Vilniaus lietuvinimo veikloje. Jauniausias brolis Jonas pasirinko teisininko profesiją. Jis buvo dienraščio „Lietuvos žinios“ steigėjas ir leidėjas, Lietuvos miestų sąjungos kūrėjas, kultūros mecenatas, Lietuvos Tarybos narys, Vasario 16-osios Akto bendraautorius ir signataras.

Paminklo broliams Vileišiams atsiradimą Vilniuje inicijavo J.Vileišio giminės. Lietuvos architektų sąjungos ir Vilniaus miesto savivaldybės rengtam konkursui buvo pasiūlyta apie 60 paminklo projektų. 

Paminklas bus kiek neįprastas: Petras, Antanas ir Jonas Vileišiai jaukiai sėdės prie stalo ir žvelgs į sostinės simbolį – Gedimino pilį. Ypač maloni jų akiai turėtų būti bokšte plevėsuojanti Lietuvos vėliava.

Trijų autorių skulptoriaus Regimanto Midvikio bei architektų Lino Krūgelio ir Ričardo Krištapavičiaus projektas, vaizduojantis už stalo sėdinčius brolius Vileišius, buvo pripažintas geriausiu bendrame „Vileišių kolegijos“, Lietuvos architektų sąjungos ir Vilniaus miesto savivaldybės rengtame konkurse.

Anot projekto autorių, brolių Vileišių, sėdinčių už stalo, idėja simbolinė, tačiau visiems suprantama, atspindinti jų tarpusavio ryšį ir santykius su visuomene. „Stalas yra simbolis, vienijantis visus tris brolius kaip šeimos narius. Tuo pačiu metu stalas jungia juos su tauta, sprendžiant svarbius valstybės, kultūros, visuomeninius klausimus“, – sakė vienas iš projekto autorių, žymus Lietuvos skulptorius R.Midvikis.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Brolių Vileišių paminklo skulptūros modelis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Brolių Vileišių paminklo skulptūros modelis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius