Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Popiežius Pranciškus pažadėjo atidaryti Antrojo pasaulinio karo laikotarpio Vatikano archyvus

Slaptieji Vatikano archyvai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Slaptieji Vatikano archyvai
Šaltinis: 15min
0
A A

Popiežius Pranciškus pasmerkė antisemitizmą ir pareiškė, kad jis tikisi atidaryti slaptus, Antrojo pasaulinio karo laikotarpio, Vatikano archyvus. Tai Katalikų Bažnyčios vadovas paskelbė duodamas interviu Izraelio dienraščiui „Yediot Ahronot“.

Popiežius sakė, kad prieiga prie archyvų vis dar yra ribota dėl standartinės politikos, kurios laikosi daugelis šalių, o šiuo atveju nustatyto 1929 m. Laterano susitarimo, kuris reguliuoja Vatikano ir Italijos santykius.

Pagal įprastas procedūras turi praeiti tam tikras laikas prieš atidarant archyvus mokslininkams.

Popiežius sakė, kad, savo ruožtu, yra patenkintas, jog jau praėjo pakankamai daug laiko – 69-eri metai – nuo Antrojo pasaulinio karo.

„Aš nematau problemų su archyvų atidarymu, šiuo metu mes sprendžiame teisines ir biurokratines problemas", – sakė Pranciškus.

Vatikano slaptasis archyvas oficialiai buvo įsteigtas 1612 metais popiežiaus Pauliaus V, rašoma Vatikano radijo oficialioje svetainėje.

Dokumentų kiekis, sudėtas į 85 kilometrus lentynų, daro Vatikano slaptąjį archyvą vienu iš svarbiausių pasaulyje istorinių tyrinėjimų centrų.

Norėta organiškai ir organizuotai saugoti bei sutvarkyti per amžius susikaupusią Šventojo Sosto gyvenimo ir veiklos dokumentaciją. Iki tol tokio pobūdžio archyvai buvo išsibarstę įvairiose institucijose arba buvo kilmingų šeimų nuosavybė.

Nuo tų laikų archyvai gerokai pasikeitė – buvo išplėsti, moderniai įrengti, norint užtikrinti neįkainojamų dokumentų saugumą ir gerą išlaikymą.

Dokumentų kiekis, sudėtas į 85 kilometrus lentynų, daro Vatikano slaptąjį archyvą vienu iš svarbiausių pasaulyje istorinių tyrinėjimų centrų.

Jei apibūdinimas „slaptasis“ kaitina vaizduotę, kaip ir tam tikro žanro literatūra apie Vatikano paslaptis, iš tiesų tai yra kalbinė dviprasmybė.

XVII amžiaus viduryje lotyniškas terminas „secretum“ reiškė ne tik „slaptas“, bet ir „privatus“. Kitaip tariant, Vatikano slaptasis archyvas yra „privatus“ popiežiaus archyvas – popiežius turi čia aukščiausią jurisdikciją. 

O kalbant apie archyvą, kaip istorinių studijų centrą, tiesa, kad jis uždaras paprastiems smalsuoliams, tačiau nuo 1881 metų, popiežiaus Leono XIII sprendimu, yra atviras visiems kvalifikuotiems tyrinėtojams, nepriklausomai nuo jų tautybės ir tikėjimo.

Šiais laikais Vatikano slaptajame archyve laisvai ir nemokamai gali darbuotis bet kuris tyrinėtojas, turintis tyrimų tikslą ir kvalifikaciją.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min