Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 20d. 10:01

Praeities spąstai – kaip buvusių imperijų palikimas formuoja šiuolaikinę geopolitiką

Pasaulis
Kyle Glenn nuotr./ Unsplash nuotr. / Pasaulis

Nors „imperija“ yra žodis, kurio šiuolaikiniame politiniame diskurse itin vengiama, imperijų palikimai – Azijoje ir kituose pasaulio kraštuose – iki šiol formuoja geopolitiką ir kelia konfliktų pavojų.

Kinija, vadovaujama prezidento Xi Jinpingo, siekia tapti modernia vienos partijos valdoma valstybe, tačiau taip pat mėgina savo tūkstančius metų gyvavusios imperijos palikimu paremti savo teisėtumą tiek namuose, tiek užsienyje.

Vladimiro Putino valdoma Rusija ne tik įsitvirtino kaip Sovietų Sąjungos įpėdinė – Kremliaus šalininkai, stiprindami Rusijos stačiatikių bažnyčią, normatyviai prilygina Maskvą Romai, svarbiausiai katalikų Bažnyčios būstinei.

Indija, kuriai vadovauja Bharatiya Janata partija ir ministras pirmininkas Narendra Modi, kalba apie save kaip apie „civilizacinę valstybę“, kurios istorija prasidėjo dar prieš ateinant įsibrovėliams musulmonams ir prieš Europos kolonizaciją, ir trokšta atkurti prarastą šlovę.

Neoficialioje JAV imperijoje periodiškai pasigirsta raginimų izoliuotis nuo likusio pasaulio, imperializmo apraiškų netikėtai pasirodo ir šalies vidaus politikoje.

Savo naujoje knygoje „The Great Imperial Hangover: How Empires Have Shaped the World“ („Didžiosios imperinės pagirios: kaip imperijos formavo pasaulį“) Samiras Puri, buvęs Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas, dabar – Singapūro Tarptautinio strateginių tyrimų instituto vyresnysis bendradarbis, nagrinėja, kaip imperijų palikimas formuoja šių dienų geopolitiką, dažnai atnešdamas žalos.

Apžvelgdamas istoriją ir kartu pateikdamas politinę šiandienos įvykių analizę, S.Puri skaitytojams pateikia išsamų postimperialistinio pasaulio paveikslą. Neseniai jis elektroniniu paštu atsakė į „The Diplomat“ saugumo ir gynybos skilties redaktoriaus Abhijnano Rejo klausimus apie savo knygą ir ne tik. Kviečiame skaityti šį interviu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min