Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 9d. 13:08

Prieš 30 metų: akimirkos iš ekologinės-politinės akcijos „Apkabinkime Baltiją“

Akimirkos iš ekologinės-politinės akcijos „Apkabinkime Baltiją“
Vytauto Daraškevičiaus nuotr. / Akimirkos iš ekologinės-politinės akcijos „Apkabinkime Baltiją“

1988 m pirmąjį rugsėjo savaitgalį visa Lietuva patraukė link jūros. Ekologiniai „Atgajos“ ir „Žemynos“ klubai, kartu su Sąjūdžiu sukvietė tūkstančius žmonių gyva grandine apkabinti Baltijos jūrą ir taip atkreipti dėmesį į katastrofišką jos ekologinę būklę. Prie šios ekologinės-politinės akcijos „Apkabinkime Baltiją“ organizavimo prisijungė ir Latvijos bei Estijos žalieji.

Pagal organizatorių sumanymą žmonės turėjo pajūryje susikibti rankomis ir apjuosti Baltiją bent jau ties trimis kaimynėmis Lietuva, Latvija ir Estija.

Tai nebuvo lengva. – daugelyje pajūrio vietų buvo uždraustos pasienio zonos. Visgi organizatoriams pavyko susitarti, ir akcijos dieną apribojimus atšaukė net SSRS pasieniečiai – šios ekologinės akcijos dalyviai galėjo vaikščiotis net ir po anksčiau uždarus buvusius ir įvairiems kariniams daliniams priskirtus pajūrio ruožus.

Žmonės iš įvairių Lietuvos vietų važiavo autobusais, lengvaisiais automobiliais, dviračiais.

Transporto buvo tiek daug, kad net ir greitkelyje Vilnius–Klaipėda vietomis susidarydavo spūstys. Bet niekas dėl to neniurzgėjo. Muzikantai traukė armonikas (važiavo ir daugelio folklorinių ansamblių dalyviai) ir čia pat pakelėje prasidėdavo improvizuoti šokiai.

Buvo iš anksto nurodyta, į kurią pajūrio vietą turėjo nuvykti akcijos dalyviai iš įvairių miestų. Nežinau, kaip sekėsi surinkti tiek žmonių Latvijai bei Estijai, bet Lietuvos pajūrį jie būtų galėję apjuosti kelis kartus... Vien Lietuvoje prie akcijos prisijungė apie 100 tūkst. žmonių.

Grupei, su kuria vykau aš, teko pajūris ties Šventąja. Palikę transporto priemones miesto prieigose, žmonės nešini trispalvėmis su dainomis traukė link pakrantės. Ten jau buvo knibždėlynas, didesnis negu karščiausią vasaros dieną.

Ant smėlio netoli vandens stūksojo surinktų pakrantėje ir suklasifikuotų pagal šalis šiukšlių krūvos su užrašais. Didžiausia krūva, žinoma, SSSR, toliau Lenkija ir t.t. Nustatytu laiku dalyviai sustojo prie pat vandens, susikibo rankomis ir stovėjo taip kelias minutes, skanduodami „Baltija bus laisva“, „Laisvę Baltijai“.

Vytauto Daraškevičiaus nuotr./Akimirkos iš ekologinės-politinės akcijos „Apkabinkime Baltiją“
Vytauto Daraškevičiaus nuotr./Akimirkos iš ekologinės-politinės akcijos „Apkabinkime Baltiją“

Po to dar vyko mitingas. Kalbėtojai pasisakė tiek ekologinėmis, tiek politinėmis temomis.

Nors prasidėjo lietus, žmonės neskubėjo skirstytis, dainavo patriotines ir liaudies dainas. Jautėsi ypač pakili nuotaika, vienybės jėga. Ši akcija buvo lyg ir repeticija garsiajam „Baltijos keliui“, vykusiam kiek mažiau nei po metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:11
01:50
00:43

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min