Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 8d. 07:38

Prieš 30 metų: delegatus, grįžusius iš Liaudies deputatų suvažiavimo Maskvoje, sutiko minios

Delegatų, grįžusių iš Liaudies deputatų suvažiavimo Maskvoje, sutikimas
Vytauto Daraškevičiaus nuotr. / Delegatų, grįžusių iš Liaudies deputatų suvažiavimo Maskvoje, sutikimas

1989 m. birželio pradžioje minios žmonių suplūdo į Vilniaus Vingio parką susitikti su delegatais, grįžusiais iš Liaudies deputatų suvažiavimo Maskvoje, kur praleido keliolika intensyvaus ir atsakingo darbo dienų. Kai kurie radikaliausi Nepriklausomybės šalininkai, tokie kaip Lietuvos laisvės lyga, siūlė suvažiavimą boikotuoti. Tačiau Sąjūdis nusprendė, kad dalyvavimas jame suteikia daugiau galimybių ginti Lietuvos interesus TSRS.

Ir tai pasiteisino. Lietuvos delegacija, kurios daugumą sudarė Sąjūdžio kelti delegatai, buvo ypač vieninga.

Lietuvos komunistų partijos kelti delegatai suvažiavime irgi neoponavo Sąjūdžio pozicijai. Tarp delegatų buvo tik du du atviri Lietuvos valstybingumo priešai.

Dauguma Lietuvos delegatų suvažiavime aktyviai reiškėsi, o jų veiklą susidomėję sekė žmonės Lietuvoje (daugelis suvažiavime sakytų kalbų buvo transliuojama TV ) Vytauto Landsbergio kalba suvažiavime:

VIDEO: TSRS liaudies deputatų suvažiavimas Maskvoje, 1989 m. gegužės 31 d. (archyvinė medžiaga)

Nors buvo sulaukta nemažai prieštaravimų Lietuvos delegatų mintims (ypač iš frakcijos „Sojuz“, kuri vienijo pačius aršiausius imperininkus), bet kai kur pavyko pasiekti ir suvažiavimo pritarimo. Pavyzdžiui, dėl rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą tvarkos, – kad deputatai nuo respublikų būtų renkami tos respublikos atstovų.

Suvažiavime pavyko užmegzti draugiškus ryšius su kitų respublikų deputatais – Baltijos šalių, Gruzijos, Azerbaidžano ir kitų, Maskvos inteligentijos atstovais.

Aktyvūs Lietuvos delegatų veiksmai buvo pastebėti ir užsienio žurnalistų. Jie pageidavo susitikti su delegacijos nariais. Lietuvos TSR atstovybėje buvo surengta pirma spaudos konferencija, kur buvo galimybė išdėstyti savo tikslus ir veiklos programą.

Susitikime Vingio parke suvažiavimo delegatai atsiskaitė susirinkusiems žmonėms už savo veiklą Maskvoje, už priesakų, gautų išlydint į Maskvą, įvykdymą. Ir žmonės už tai buvo jiems dėkingi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min