Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 17d. 22:00

Raganomis vadintos moterys LDK: žmonės naudojosi jų paslaugomis, bet kartu ir apskųsdavo teismams

Raganos Tik prenumeratoriams
Halanna Halila / Unsplash; Vida Press nuotr. / Raganavimas
Seksas su velniu, nužiūrėtas derlius, apkerėti žmonės ar prišaukta audra – tik keletas dalykų, kuriais buvo kaltinamos raganos Lietuvoje. Praktiškai bet kuri moteris galėdavo būti apkaltinta kerėjimu ir po teisiamųjų suolo savo dienas baigti ant budelio sukrauto laužo.

Lietuvoje raganomis laikytos moterys buvo „juodosios“ ir „baltosios“, jos konkuravo tarpusavyje, o kai kurios buvo persekiojamos bei baudžiamos savo pačių bendruomenės. VU Skaitmeninių kultūrų ir komunikacijos docentas, Menotyros mokslų daktaras Juozapas Blažiūnas pasakoja, kad raganystė Lietuvoje buvo artimai susijusi su religija ir kupina paradoksų.

Prieš teismą moterys buvo žiauriai kankinamos, kad prisipažintų įvykdžiusios dalykus, kurie galėjo būti paaiškinami logiškai. Kartais vadinamosios raganos gyvybės netekdavo vien dėl to, kad prausdavosi bei rūpinosi savo sveikata ar tiesiog buvo gražios. Raganų teismuose kai kurios atsidurdavo dėl paprasčiausio aplinkinių pavydo. Vienų raganų neįleisdavo į bažnyčias, o jų karstus užversdavo akmenimis, pas kitas pagalbos eidavo net kunigai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

10:24
04:58
13:31

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min