-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

S.Kanovičius: Šeduvoje kuriamas „Dingęs Štetlas“ negali pakeisti žydų istorijos muziejaus

Šeduvoje kuriamas litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejus „Dingęs Štetlas“ negali pakeisti žydų istorijos muziejaus, teigia Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjas Sergejus Kanovičius.
Sergejus Kanovičius
Sergejus Kanovičius

„Štetlas negali pakeisti visa apimančios žydų istorijos, nes žydų istorija nėra tik štetlo istorija“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė jis, paklaustas apie norus Vilniuje įkurti naują Žydų istorijos muziejų.

Štetlas jidiš kalba, kuria kalbėjo Lietuvos žydai, reiškia miestelį.

Vilniuje keltos kelios idėjos dėl žydų muziejaus įkūrimo. Verslininkas Antanas Zabulis su bendraminčiais siekia, kad būtų atkurta nors dalis sovietmečiu Vilniuje nugriautos didžiosios sinagogos ir toks muziejus įsikurtų joje. Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir premjeras Saulius Skvernelis kėlė mintį Žydų istorijos muziejų įkurdinti ketinamuose renovuoti buvusiuose Sporto rūmuose, tačiau tarptautinėms žydų organizacijoms ir litvakų bendruomenei išsakius kritikos tokios idėjos atsisakyta.

V.Grigaliunaitės/15min.lt nuotr./ Žydų istorijos muziejus Lenkijoje
V.Grigaliunaitės/15min.lt nuotr./ Žydų istorijos muziejus Lenkijoje

S.Kanovičius atsargiai vertina siūlymus dėl naujo muziejaus. Jis priminė, kad Vilniuje jau senokai veikia žydų istorijos muziejus.

Nepulčiau iš karto vaikytis mados ir sakyti, kad jeigu lenkai turi kažką, būtinai ir mums reikia turėti.

„Pirmiausia, yra Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus. Tas muziejus įkurtas gerokai seniau nei visi kiti, į kuriuos dabar rodoma, kaip į pavyzdinius. (...) Man atrodo, kad ten potencialas yra labai didelis, jis galbūt neišnaudotas, bet jeigu klaustumėte mano nuomonės, nepulčiau iš karto vaikytis mados ir sakyti, kad jeigu lenkai turi kažką, būtinai ir mums reikia turėti. Mes turime“, – tvirtino S.Kanovičius.

„Ar turime gerai, ar pakankamai gerai, ar galime, ką nors geriau padaryti esamo muziejaus pagrindo, ar jį galima konsoliduoti, ar galima modernizuoti? Ten dirba labai kompetentingi žmonės, profesionalai, manau, kad jie žino, ką jie daro. Galbūt jiems reikia šiek tiek padėti. Įsivaizduokite, kad galbūt rytoj atsiranda naujas stebuklingas muziejus, toks, koks Varšuvoje. Kiltų klausimas, o kas atsitinka su esamu. Jį reikėtų uždaryti? Nemanau, kad tuo keliu reikėtų eiti. Reikėtų pirmiausia savo ūkį apžiūrėti ir pažiūrėti, ar tikrai tame ūkyje viskuo pasinaudota“, – kalbėjo Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjas.

Mes dabar lauksime statybos leidimų, ir jeigu viskas tvarkoje, tikimės 2019 metų viduryje atidaryti tą muziejų.

Jis trečiadienį Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui pristatė Šeduvoje kuriamo muziejaus „Dingęs štetlas“ darbų eigą.

„Projektas yra paruoštas. Mes dabar lauksime statybos leidimų, ir jeigu viskas tvarkoje, tikimės 2019 metų viduryje atidaryti tą muziejų“, – po susitikimo žurnalistams sakė svečias.

Pasak Šeduvos žydų memorialinio fondo direktoriaus Jono Dovydaičio, rugsėjį turėtų būti baigtas rengti techninis projektas ir kreiptasi dėl statybos leidimo. Jeigu viskas klosis sklandžiai, planuojama rudenį būsimo muziejaus vietoje įkasti simbolinę kapsulę.

Radviliškio rajone, Šeduvoje, priešais senąsias žydų kapines, ketinama pastatyti 2,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatų kompleksą.

„Mes pasakosime labai specifišką Šeduvos žydų bendruomenės istoriją ir mažo miestelio – štetlo – istoriją Šeduvos bendruomenės istorijos pavyzdžiu. Tokių miestelių Lietuvoje buvo labai daug, jų istorijos yra labai panašios, jų gyvenimo sankloda panaši buvo, papročiai, religija. Žmonės galės susipažinti, kaip ir jų miestelyje vyko, nors matys jie Šeduvos realijas, Šeduvos istoriją“, – sakė S.Kanovičius.

„Scanpix“/„Picture-Alliance“ nuotr./Vyras su kipa
„Scanpix“/„Picture-Alliance“ nuotr./Vyras su kipa

Anot jo, projektas finansuojamas privačiomis lėšomis, reikalinga suma kol kas neskelbiama.

Anksčiau pranešta, kad „Dingusio Štetlo“ Šeduvoje įrengimu rūpinasi kompanija „Ralph Appelbaum Associates“, projekto architektūrinį sprendimą sukūrė Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamäki Architects“, architektų partneris Lietuvoje – „Studija 2A“, statyboms vadovauja Šveicarijos įmonė „Ecas AG”.

Litvakai – iš buvusios Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės teritorijos kilę žydai, jų palikuonys šiuo metu išsibarstę po visą pasaulį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius