Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 lapkričio 26d. 15:34

Šalia „Meridiano“ – netikėti archeologiniai radiniai

Prie „Meridiano“ rastas žiedas
„Vakarų ekspreso“ nuotr. / Prie „Meridiano“ rastas žiedas

Klaipėdoje tiesiant požemines komunikacijas ir vykdant kasybos darbus šalia skverelio prie vieno iš miesto simbolių – burlaivio „Meridianas“ – archeologai aptiko kai ką netikėto: galimai XVII-XVIII a. stovėjusių fachverkinių pastatų pamatus ir akmenimis grįstą grindinį.

Įdomu tai, jog dešiniajame Dangės krante esantis skveras – gerai ištirtas, jame rasti buvusio Mėmelio pastatų likučiai, o kairysis upės krantas ties minima vieta detaliai nebuvo tirtas archeologų.

„Darbininkai iškasė tranšėją komunikacijoms nutiesti. Ir pamatėme, kad joje – pastato fragmentai. Pirmasis veikiausiai buvo suręstas apie XVII a., o vėliau ant jo pastatė kitą, kuris preliminariai datuotinas XVIII a. Išliko medinės konstrukcijos. Aptikome ir keramikos bei žalvarinį žiedą“, – „Vakarų ekspresui“ komentavo archeologas Virgilijus Bračiulis.

Prie „Meridiano“ skverelio rastas galimai signetinis žiedas.

Rado pamatus

Šiuo metu Kurpių gatvėje, priešais „Meridianą“, darbuojasi statybininkai. Iškasta tranšėja būtinoms komunikacijoms nutiesti. Kiek žinoma, šalia burlaivio planuojama pastatyti lauko tualetą-informacinį „stulpą„: toks jau stovi Liepų ir Herkaus Manto gatvės sankirtoje.

„Kadangi teritorija yra neeilinė – senamiestis, buvo vykdomi detalūs archeologiniai tyrimai, vykdant žemės judinimo darbus. Na, ir radome kai ką. Medines konstrukcijas, kurios kai kuriose vietose užpildytos akmenimis. Šalia – ir plytų mūro likučiai. Manome, kad tai – dviejų pastatų fragmentai, pamatai. Vienas ant kito buvo pastatyti“, – pasakojo V. Bračiulis.

Anot jo, šis kvartalas Dangės skverelio kairiajame upės krante pradėjo formuotis tik apie XVII a., nes, remiantis XVI a. duomenimis, ta vieta buvo menkai apstatyta.

„Turgaus gatvės sankryžoje viskas kūrėsi. Labai intriguoja tai, ką radome. Grindinukas, kuris grįstas akmenimis, tikrai ne iš XVI a., nes tada mieste dėjo medinius. Nuvylė gal tai, kad kultūrinis sluoksnis – palyginti menkas. Radome tik šukių ir vieną žalvarinį žiedą. Galimai – signetinį, nes turi žmogaus profilio motyvą“, – pasakojo V. Bračiulis.

Archeologas prasitarė, jog apie tą vietą yra mažai žinoma, todėl užfiksuotos šimtametės struktūros – naudinga informacija ateičiai.

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyriausiasis specialistas Laisvūnas Kavaliauskas „Vakarų ekspresui“ teigė, kad komunikacijoms nutiesti iškasta tranšėja išties atskleidė netikėtas aplinkybes.

„Vos 1 metro pločio kasinys, o jau tiek įdomybių pažėrė. Būta statinių. Pirmasis – apie XVII a., antrasis ir ant jo pastatytas – apie XVIII a. Dar ten yra išilgai besidriekianti betoninė konstrukcija. Matyt, jau prieškario laikų, kažkokia terasa. Labai įdomi informacija. Kiek žinau, bus daromas tranšėjoje skersinis pjūvis ir žiūrima, kas ten dar daugiau. Be to, atrastas XIX a. pab.-XX a. pirmosios pusės vokiškas vamzdis“, – komentavo jis.

Ilgamečio paveldosaugininko vertinimu, netikėti radiniai leidžia suvokti, jog prieš šimtmečius dabartinis skveras buvo gyvenamoji zona, apstatyta namais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

48:28
34:49
00:43

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min