Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šaltojo karo šnipai – žmonės, išdavę tėvynę dėl pinigų arba idėjos

Koduoto susirašinėjimo su slaptosiomis tarnybomis pavyzdys
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Koduoto susirašinėjimo su slaptosiomis tarnybomis pavyzdys
Šaltinis: 15min
0
A A

Pinigų noras arba siekis padėti tai ideologijai, kuria tikima. Tokios priežastys Šaltojo karo metais lėmė, kad žmonės pasiryždavo tapti Sovietų Sąjungos arba JAV šnipais. Dalis jų už tai sumokėjo gyvybe arba gyvenimu iki gyvos galvos kalėjime, tačiau kitiems šis rizikingas sprendimas baigėsi be didesnių pasekmių – po paviešintos veiklos jie pabėgo į tas šalis, kurioms šnipinėjo. Naujienų svetainė themoscowtimes.com pateikia garsiausių Šaltojo karo laikų šnipų šešetą.

1. Aldrichas Amesas

Alkoholizmu sirgusį ir polinkį į nesantuokinius ryšius turėjusį A.Amesą Sovietų Sąjungos slaptosios tarnybos užverbavo pažadėjusios dideles pinigų sumas. Per devynerius buvimo Sovietų Sąjungos šnipu metus iš viso jis gavo 4,6 mln. dolerių ir Maskvai atskleidė mažiausiai aštuonis CŽV šaltinius.

A.Amesas buvo suimtas 1994 m. ir nuteistas kalėjimo iki gyvos galvos bausme.

„Scanpix“/AP nuotr./Aldrichas Amesas
„Scanpix“/AP nuotr./Aldrichas Amesas

2. Robertas Hanssenas

Šis Sovietų Sąjungos ir Rusijos šnipas taip pat pasiryžo dirbti Maskvai vedamas pinigų troškimo. Jam buvo iškelti įtarimai dėl buvimo dvigubu agentu, tačiau jis buvo suimtas tik 2001 m., kuomet slaptos informacijos prikimštą šiukšlių maišą išmetė netoli Vašingtono esančiame parke.

JAV Teisingumo departamentas nesugebėjimą ilgus metus sugauti R.Hansseną pavadino viena iš didžiausių nesėkmių per visą šalies žvalgybos istoriją. R.Hanssenui taip pat buvo paskirta kalėjimo bausmė iki gyvos galvos

3. Dmitrijus Poliakovas

A.Amesas ir R.Hanssenas atskleidė Maskvai, kad D.Poliakovas buvo CŽV agentas. Sovietų Sąjungos karinės žvalgybos GRU generolas išdirbo CŽV agentu 25 metus ir tapo vienu iš geriausių informatorių Vašingtonui. D.Poliakovas pateikė informaciją apie kylančią nesantaiką tarp Sovietų Sąjungos ir Kinijos.

KGB jį suėmė 1986 m. ir nuteisė mirties bausme, kuri D.Poliakovui buvo įvykdyta 1988 m. CŽV pareigūnų, dirbusių su juo, teigimu, informaciją Vašingtonui jis teikė dėl savo įsitikinimų, o ne siekdamas finansinės naudos.

4. Kimas Philby

K.Philby buvo socialistinių pažiūrų Didžiosios Britanijos šnipas, kuris nusprendė išduoti savo šalies slaptą informaciją Sovietų Sąjungai. Jis buvo šalies karinės žvalgybos „MI6” vadovas kovai su šnipinėjimu. Konkrečiai K.Philby turėjo užkirsti kelią galimai sovietų ardomajai veiklai Vakarų Europoje. 

Kuomet kilo įtarimas dėl galimos K.Philby veiklos, jis buvo pašalintas iš savo posto, o 1956 m. visai išmestas iš „MI6”.  1963 m. jis išvyko į Sovietų Sąjungą, kurioje gyveno iki savo mirties 1988 m.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kimas Philbys
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kimas Philby

5. Olegas Gordijevskis

Po to, kai prarado iliuzijas dėl KGB veiklos ir visos Sovietų Sąjungos, KGB pulkininkas O.Gordijevskis tapo ilgamečiu MI6 šnipu. 1982 m. dirbdamas Sovietų Sąjungos ambasadoje Londone, jis Didžiosios Britanijos saugumui teikė informaciją apie Kremliaus vykdomą šnipinėjimą šioje šalyje.

Netrukus kilus įtarimams dėl O.Gordijevskio veiklos, jis buvo iškviestas atgal į Maskvą, tačiau Didžioji Britanija sugebėjo jį nelegaliai išgabenti iš šalies ir nuo to laiko jis gyvena Anglijoje.

Scanpix/UPPA/Photoshot nuotr./Olegas Gordijevskis
Scanpix/UPPA/Photoshot nuotr./Olegas Gordijevskis

6. Arkadijus Ševčenka

A.Ševčenka buvo vienas iš aukščiausio rango sovietų pareigūnų, šnipinėjusių Vakarams. CŽV informatoriumi jis tapo 1975 m., kuomet dirbo Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus pavaduotoju.

Dirbdamas Sovietų Sąjungos diplomatu JT, A.Ševčenka perdavinėdavo Maskvos paslaptis JAV. 1978 m. jis išvyko į JAV, kur 1988 m. mirė nuo kepenų cirozės. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min